Skyscraper large

سردارى بر دارِ تناقض

zs654erf

سراج پورعزیزی

هفته گذشته با ورود هاشمی رفسنجانی، سعید جلیلی، و رحیم مشایی اولین شوک انتخاباتی در ستادهای از پیش تدارک دیده شده کاندیداهای جناح راست پدیدار شد، شوکی که نشان داد بسیاری از آنها از اولین لوازم ورود به عرصه رقابت بی بهره اند، در این میان قالیباف که پیشتر چهره پر سر و صدای اقتدارگرایان خوانده مى شد اولین کاندیدایى بود که در مقابل ائتلاف ۲+۱ پیمان شکنی کرد. 

هم او، در مقابل هواداران خود گفته است: «تا به امروز همه سعی و تلاش من بر این بوده که وعده خلاف واقع و قولی که در توانم نیست را ندهم. کارنامه من در طول ۳۵ سال گذشته گواه بر این موضوع و مطالب مطرح شده در روز ثبت نام؛ تعهد و وعده من به شماست.» 

از سوی دیگر وی در نشست سراسری ستادهای مردمی خود به شیوه احمدی‌نژادی، با تکرار گفتمان محبوب افراطیون، ساز جدایی از ائتلاف را اینچنین کوک کرده و گفته است: “با اتفاقات و وقایعی که در روز آخر ثبت‌نام افتاد، آرایش انتخاباتی دگرگون شده و باید گفت که موضوع ائتلاف،‌ صورت مساله‌ای پاک شده است”. وی در نشست های چند روز پیش همچون احمدی نژاد بر علیه هاشمی رفسنجانی سخنانی ایراد کرد و جبهه اصلاحات را به هر شیوه ممکن متهم نمود.

 

اما سردار قالیباف حرف های دیگری نیز زده است. او در جمع گروه فشار می‌گوید: «کف خیابان وقتی راه افتادند به سمت بیت رهبری، بنده فرمانده نیروی هوایی بودم عکس بنده  روی موتور هزار با چوب هست با حسین خالقی. ایستادم کف خیابان که کف خیابان را جمع کنم. آن جایی که لازم باشد بیاییم کف خیابان و چوب بزنیم، جزو چوب زن‌ها هستیم. افتخار هم می‌کنیم.» 

به گزارش رادیو فردا بنا بر آنچه در فایل صوتی منتشر شده از قالیباف آمده، وى گفته است: «حادثه سال ۷۸  که اتفاق افتاد در کوی دانشگاه، آن نامه‌ای که نوشته شده من نوشتم. با آقای سلیمانی بودیم با هم.» گفتنی است این نامه در همان زمان تهدید سرداران سپاه به کودتا علیه دولت قانونی محمد خاتمی تلقی شد و در رسانه ها منتشر گردید. قالیباف همچنین می‌گوید او با این که سردار سپاه بود اما در  مقابله با ناآرامی‌ها در سال ۷۸ در خیابان‌ها چوب یا به اصطلاح چماق می‌زده است. 

محمد باقر قالیباف در جای دیگر می گوید که در سال ۱۳۸۲ و در جریان ناآرامی های دانشجویی در سالگرد حادثه حمله به کوی دانشگاه تهران، به عنوان فرمانده پلیس در جلسه شورای عالی امنیت کشور برخورد تندی با وزیران دولت آقای خاتمی داشته و این شورا را متقاعد کرده که به پلیس اجازه ورود به کوی دانشگاه و اجازه تیراندازی بدهد. به گفته آقای قالیباف، پس از این جلسه ناآرامی ها تمام شده و نیازی به استفاده از این مجوز نبوده است. 

اما گویی سلسله تناقض گویی های احمدی نژاد به سردار قالیباف نیز سرایت کرده است به طوری که وی اخیرا در یک سخنرانی در جمع دانشجویان دانشگاه شریف، چنین گفته است: “در جلسه شورای عالی امنیت، خود دوستان دوم خرداد نشستند و مصوبه دادند که نیروی انتظامی که من فرمانده اش بودم، حق ورود به کوی دانشگاه و تیراندازی دارد، ولی من این کار را نکردم.” 

در همین ارتباط، بی بی سی به نقل از کمپین بین‌المللی حقوق‌بشر در خصوص نوار منتشر شده می‌نویسد: «قالیباف این اظهارات را در یک جمع خصوصی با دانشجویان بسیجی تندرو که براساس منبعی که نوار را دراختیار کمپین قرار داده در چند هفته اخیر به آن دسترسی پیدا کرده اند، مطرح کرده است». 

این گزارش اضافه می‌کند: «آنچه از محتویات این نوار بر می آید آن است که او در این جلسه تلاش می کند حضار را به خاطر عملکرد سختگیرانه‌اش و تاریخ افتخارآمیزی که از اعمال خشونت برای سرکوب تجمعات و همچنین مقابله با ناراضیان سیاسی و اصلاح طلبان دارد، تحت تاثیر قرار دهد». 

بنا بر این گزارش، “قالیباف در این نوار خود را به عنوان فردی خشن و بی‌رحم و به عنوان کسی که نقش تعیین کننده در سرکوب سال‌های اخیر در ظرفیت‌های مختلف رسمی داشته ” معرفی می‌کند؛ «تحت مدیریت او، با توجه به پذیرش نقش خودش دراین فایل صوتی، وضعیت پریشان کننده حقوق بشر در ایران، اگر بدتر هم نشود، همچنان ادامه خواهد داشت».

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large