Skyscraper large

عروج وافول سرمایه سیاسی مصباح

s5df55d-مهدی ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

انتخابات در ایران همواره آبستن حوادث و اتفاقاتی از جنس مخالفت و پرده‌برداری از رازها و عملکرد افراد گوناگون به ویژه بازیگران سیاست‌های کلان است که یکی از این افراد که در ردای روحانیت به راهبری و هدایت مجموعه‌ای از پیروان خود می‌پردازد، محمد تقی مصباح یزدی مدیر موسسه امام خمینی و عضو مجلس خبرگان رهبری است.

مصباح یزدی از منتقدان جمهوریت است و این سخنان وی که گفته است: مردم، ناصر (کمک کننده) ولی فقیه هستند، نه ناصب (منصوب کننده) و مشرع (مشروعیت دهنده) او، مورد مخالفت بسیاری حتی بخشی از جناح راست و اصول‌گرا قرار گرفته است و از دیدگاه وی فقها در دوران غیبت، نایب حجت بن حسن (امام غایب شیعیان)، حاکم هستند و نتیجتا انتخاب حاکم توسط مردم فاقد اعتبار است. از این‌رو، به مشروعیت مردمی نه‌تنها معتقد نیست، بلکه مقبولیت را نیز از آن مردم نمی‌داند؛ فقط معتقد است که مردم به ولی فقیه عینیت می‌بخشند.

مصباح، بنیان‌گذار و مدیر موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است که به اذعان بسیاری از منتقدین، موسسه تحت امر وی مرکز و ستاد فرماندهی انجمن حجتیه است.

انجمن حجتیه در سال‌های بعد از انقلاب زیر فشار روح الله خمینی خود را منحل اعلام کرد، اما عملا این انجمن نه تنها منحل نشد، بلکه کادرهای قدیمی‌اش ساختار جدید انجمن حجتیه را مانند یک “لژ” سازمان دادند و موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی که در واقع موسسه افکار حجتیه است؛ اما این نام را برای آن انتخاب کردند تا حساسیت ایجاد نکند.

تفکرات مصباح و بیان عقاید وی در مسائل سیاسی که بعضا آنها را با استناد به اصول و عقاید شیعه مطرح و به آن رنگ ولعاب مذهبی می‌دهد بارها غلط از آب درآمده و خود موجب بروز دیدگاه‌ها و اختلاف نظرهایی در بین پیروان و طرفداران این روحانی تندرو گردیده است.

در تازه‌ترین واکنش‌ها به اظهارات سطحی و فاقد تفکر مصباح، جمعی از طلاب حوزه علمیه قم با انتشار نامه‌ای از وی خواسته‌اند که از جناح‌بندی‌های سیاسی دور بماند و با عضویت در جبهه نوظهور پایداری خود را در حد آدم‌های احساسی و افراطی تنزل ندهد و توصیه می‌کنند که در مباحث عقلی و فلسفی بماند و در همین زمینه به نظام و اسلام خدمت کند.

این نامه که در واکنش به اعلام حمایت مصباح یزدی از کاندیداتوری کامران باقری لنکرانی نگاشته شده است بر این اظهار نظر وی که گفته است: در پیشگاه الهی شهادت می‌دهد در بین نامزدهای انتخابات آتی ریاست‌جمهوری اصلح‌تر از لنکرانی وجود ندارد، خرده گرفته و او را به یادآوری سخنانی از این جنس که قبلا درباره احمدی‌نژاد نیز به کار برده بود، می‌خوانند.

مصباح یزدی و احمدی نژاد

مصباح یزدی از حامیان اصلی محمود احمدی‌نژاد در هر دو انتخابات ریاست‌جمهوری ۸۴ و ۸۸ بود و روی کار آمدن او را حاصل نماز شب، زیارت عاشورا خواندن و اشک‌های خانواده شهدا، عنوان کرده و گفته بود: که اطاعت از احمدی‌نژاد، اطاعت از خداوند است.

وی با تاکید بر این نکته که “وقتی رییس‌جمهوری از جانب رهبری نصب و تایید و به عامل او تبدیل می‌شود، از این پرتو نور بر او تابیده می‌شود و وقتی رییس‌جهموری حکم ولی‌فقیه را دریافت کرد، اطاعت از او نیز چون اطاعت از خداست”.

بر اساس مبانی فقه شیعه تشخیص حکم خداوند در دوره غیبت در حیطه اختیارات فقیه جامع الشرایط قرار می‌گیرد و مصباح یزدی با این اظهارات که که فرامین اجرایی احمدی‌نژاد به عنوان رییس‌جمهور را هم‌ردیف حکم خداوند و واجب الاطاعت است، باعث بروز انتقادهایی در آن زمان هر چند اندک، به دلیل حمایت‌های طیف اصول‌گرا و به ویژه شخص خامنه‌ای از احمدی‌نژاد گردید.

البته با گذشت زمان و هر چه به سال‌های پایانی ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد نزدیک‌تر گردید حمایت‌های مصباح از وی کمرنگ‌تر و از دوسال پیش ساز مخالف کوک کرده و با متهم کردن احمدی‌نژاد به همراه مشایی به انحراف گفته است: خطر این انحراف از همه فتنه‌ها از صدر اسلام تاکنون بیشتر است.

حال یکی از سوالات اساسی طلاب قم از مصباح یزدی این است که چگونه فردی با دعای امام زمان رییس‌جمهور می‌شود اما با گذشت چند سال همین فرد مبدل به سردمدار بزرگترین جریان فتنه از صدر اسلام می‌گردد؟ و آیا امام دوازدهم شیعیان این خطر را نمی‌دانسته که درباره چنین فردی دعا کرده است؟

مصباح، تا دیروز برای وی روزه می‌گرفته، ولی امروز او را بهایی و خارج از حلقه ولایت می‌خواند، مصباح تا دیروز احمدی‌نژاد ذخیره خداوند می‌نامید ولی امروز سر شاخه جریان انحرافی حداقل جرمی است که برای وی می‌داند.

حامی پیشین و سرسخت روزهای اول احمدی نژاد، اسفندیار رحیم مشایی را باعث و بانی خروج رییس‌جمهور کنونی را از حلقه صالحان می‌داند و در مخالفت با مشایی، مسائلی مانند «مکتب ایرانی» را به شدت مورد انتقاد قرار داده است و در این زمینه تاکید کرده است: باید مراقب باشیم، چراکه باید کسانی سرکار بیایند که اولویت‌شان اسلام باشد نه ایرانی بودن، اینکه شعار ایران بدهند شعار بهایی‌ها هم هست و هیچ‌وقت ایرانی بودن جای اسلام را نخواهد گرفت.

نامه احمدی‌نژاد به محمد علی‌آبادی رییس سازمان تربیت بدنی در اردیبهشت ۱۳۸۵ در خصوص حضور بانوان در ورزشگاه‌های فوتبال، نقطه آغاز انتقادهای مصباح به احمدی‌نژاد بود که این نامه رییس‌جمهوری واکنش‌های فراوان و مختلفی را برانگیخت و گرچه سرانجام این دستور لغو شد، اما مقدمه‌ای بر آغاز اختلاف نظر بین یکی از سرسخت‌ترین حامیان دولت نهم و رییس دولت گردید.

این اختلافات در زمان‌های دیگر با اتفاقاتی همچون انتخابات مجلس نهم خود را نمایان کرد که با آغاز فعالیت جبهه پایداری متشکل از حلقه‌ای از طرفداران مصباح و حامیان دولت که کمتر از یکسال قبل از انتخابات مجلس نهم اعلام موجودیت کرد، اما نتوانستند به توافق برسند و طرفداران مصباح اعلام کردند حاضر به ائتلاف با احمدی‌نژاد و مشائی نیستند.

 پیام احمدی‌نژاد به مناسبت مرگ چاوز و “شهید” خطاب کردن وی باعث انتقاد صریح مصباح از رییس دولت دهم گردید و وی در انتقاد از احمدی‌نژاد گفت: برخی به‌دنبال حکومت صالحان هستند اما هوگوچاوز را امثال آن می‌دانند.مراقب باشید حرف‌های غلط نگویند، نیایند بگویند از حکومت صالحان حرف می‌زنیم و رییس‌جمهور ونزوئلا را مطرح کنند. ما در یک کلام قایل به اسلام، احکام اسلامی و در عمل به نایب امام‌زمان که همان ولی‌فقیه است، هستیم.

وی قدرت‌های روحانیون را ماورالطبیعه می‌داند و با بیان این نکته به فتنه‌گران و جریان انحرافی هشدار می‌دهد: فتنه‌گران هنوز ذره‌ای از قدرت ما را ندیده‌اند و بنده شدیداً هشدار می‌دهم که در صورت ادامه روند فعلی و دشمنی آنان با نظام، ما روحانیون ناچار خواهیم شد همانند اواخر دوران ستمشاهی، از قدرت خدادادی و ماورالطبیعه خود استفاده کنیم و آن روز است که همه به عینه، عام الفیل را خواهند دید.

امروزه اطرافیان مصباح یزدی دیگر برای پیش‌بینی‌های وی در عرصه‌های سیاسی ارزشی قائل نیستند و انتشار نامه اعتراضی طلاب و سطحی خواندن تفکر و احساساتی عمل کردن‌های مصباح باعث گردیده جایگاه این روحانی که خود را در حد رهبری نظام می‌داند، دچار تزلزل جدی گردد.

مصباح یزدی و حاکمیت

در مبحث حاکمیتی تفکر مصباح یزدی به تفکر خامنه‌ای نزدیک است و آن‌ها یک هدف را دنبال می‌کنند، حکومت اسلامی بدون اتکا به آرا مردم؛ هرچند ممکن است در آینده مصباح قدرتمندتر شود و خامنه‌ای را کنار بزند، ولی هر دو فعلاً یک راه را در پیش گرفته‌اند.

مصباح سعی می‌کند به اقتضای زمان و بر اساس خواست نظام، نظراتی را ابراز کند که به وضعیت فعلی نزدیک باشد ولی از اعلام مدل ایده‌آل خود که همانا انتخاب مسوولان از یک کارمند ارشد تا رهبری نظام بر اساس حاکمیت اسلامی غافل نمی‌شود و معتقد است در حاکمیت دینی می‌باید همه قوانین و مقررات اجرایی برگرفته از احکام دین باشد و مجریان نیز از جانب ولی فقیه که نماینده خداوند است منصوب گردند.

وی در اظهاراتی در این باره گفته است: شاید یک شرایطی پیش بیاید که ما باید اصلا نظام پارلمانی را عوض کنیم و در خود قانون اساسی هم پیش‌بینی شده که می‌شود تغییراتی داد، اصلاحاتی کرد، پس انتخاب عنوان جمهوری، انتخاب پارلمانی، حکومت پارلمانی، به شکل پارلمان غربی و… مسائلی بوده که امام در آن زمان تشخیص داده‌اند، البته الان ما وظیفه‌مان این است که نظام جمهوری‌اسلامی را به همان ترتیبی که در قانون اساسی آمده محترم بشماریم. چرا محترم بشماریم؟ برای ما احترامش از این است که ولی فقیه که منصوب از طرف خداست و مشروعیتش از طرف خداست، او دستور می‌دهد…

مصباح یزدی ولایت فقیه را اصلی‌ترین شرط حاکمیت می داند و مخالفت با ولایت‌ فقیه در حد شرک بالله دانسته و می گوید: اگر کسی حکم فقیهی را که ائمه آدرس او را داده‌اند رد کند، گویا سخن ائمه را رد کرده است.

مصباح و خامنه‌ای هر گاه در محفلی روبرو می‌شوند به حمد و ثنای یکدیگر پرداخته و هر یک دیگری را با انواع القاب چاپلوسانه مدح می‌کنند. این عضو مجلس خبرگان رهبری که فیلم بوسیدن پاهای خامنه‌ای توسط وی به شکل گسترده در اینترنت پخش شده است، رهبر جمهوری اسلامی را نمادی از همه مقدسات خوانده و گفت: عشق به رهبری عشق به خدا، عشق به اولیا، عشق به قرآن و امام زمان و عشق به همه مقدسات است؛ چرا که ایشان نمادی از همه مقدساتی هستند که ارزش عشق ورزیدن دارند.

اما با وجود تمامی این تعریف‌ها و تمجیدها، حامیان رهبر کنونی ایران عقیده دارند مصباح یزدی با مدیریت انجمن حجتیه و حامیانش که به تمامی ارکان جمهوری اسلامی بالاخص سپاه نفوذ کرده‌اند در کودتایی خاموش و آرام سعی در برچیدن تخت ولایی خامنه ای را دارند.

الیاس نادران نماینده محافظه‌کار مجلس در این باره قبل از انتخابات مجلس نهم گفته است، که هدف جبهه پایداری به رهبری محمدتقی مصباح یزدی٬ فراتر از مجلس و ریاست جمهوری است. وی هشدار داده که نگاه این جریان به فراتر از ریاست جمهوری (رهبری) می اندیشد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large