Skyscraper large

همه کابینه؛ تمام قد به احترام اسفندیار

89sd654

عکس از ایسنا

ندا سینا

کامران دانشجو، دیروز در حاشیه نشست تجلیل از راهیان نور دانشگاهی درباره معرفى نامزد توسط دولت گفته است: “رییس جمهور اعلام کرد که مرخصی گرفته است و به عنوان فرد حقیقی رفته است و از نگاه بنده و قریب به اتفاق کابینه، کاندیدایی به عنوان دولت وجود ندارد”. 

 وی درباره همراهی رییس جمهور با مشایی در روز ثبت‌نام در انتخابات ، گفت: اینکه فردی از دولت با یک نفر می‌رود نظر شخصی فرد است و نظر دولت نیست. وزیر علوم در ادامه افزود: دولت کاندیدایی ندارد و کاندیدای مطرح شده از طرف احمدی نژاد براساس مشورت با کابینه نبوده بلکه نظر شخصی وی است. 

احمدی نژاد که شنبه ٢١ اردیبهشت ماه و در آخرین دقایق مهلت قانونی ثبت نام نامزدها در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری به ستاد انتخابات کشور رفته بود، به صورت علنی حمایت خود را از کاندیداتوری اسفندیار رحیم مشایی اعلام کرد و با بالا بردن دست او و بلندکردن شناسنامه او، در مقابل دوربین خبرنگاران عکس گرفت. احمدی نژاد سپس به سالن نشست خبری نامزدها رفت و آن جا هم در سخنانی رحیم مشایی را برادر بزرگتر خود دانست و گفت: «ایشان همه قوت‌های این دولت و برادر کوچک خود احمدی‌نژاد را دارد و در واقع نقاط برجسته‌تری نیز به صورت کامل‌تر و بالاتر دارد. مشایی یعنی احمدی‌نژاد و احمدی‌نژاد یعنی مشایی.» 

وزیر علوم با تاکید بر اینکه دولت کاندیدا ندارد و این معنی ندارد که دولت کاندیدا داشته باشد، تصریح کرد: بنده روز یکشنبه خدمت دکتر ضرغامی عرض کردم که چرا در رسانه ملی عنوان “کاندیدای دولت” مطرح می‌شود و آیا مگر دولت کاندیدا دارد؟ 

وی اضافه کرد: بخشی از دولت خود برگزار کننده انتخابات است، بنابراین علی القاعده دولت نمی‌تواند کاندیدا داشته باشد و کاندیدایی معرفی نکرده است و حتی اگر کسی معرفی شده باشد معرفی شخصی است و هیچکس کاندیدای دولت نیست. 

وی با بیان اینکه تا این لحظه من به عنوان عضو کابینه بعید می‌دانم که نسبت به کاندیداتوری فردی یا عدم کاندیداتوری فردی حتی مشورت نیز شده باشد، ادامه داد: از نظر من هیچ کاندیدایی به نام “کاندیدای دولت “وجود ندارد. 

محمدرضا رحیمی، معاون اول و علی‌اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی دولت، که برای نامزدی انتخابات ریاست ‌جمهوری ثبت‌نام کرده ‌بودند روز دوشنبه، ۲۳ اردیبهشت، به نفع اسفندیار رحیم‌مشایی از کاندیداتوری در این انتخابات انصراف دادند. 

به گزارش خبرگزاری ایسنا علی‌اکبر جوانفکر نیز در بیانیه‌ای نوشت که « در احترام به نظر و تشخیص» محمود احمدی‌نژاد از نامزدی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری «استعفا» می‌کند. و در ادامه از مردم دعوت کرد تا در ۲۴ خرداد، «با انتخاب اسفندیار رحیم مشایی، فرصت لازم را برای برداشتن گام‌های بلندتر فراهم آورند.» 

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان روز یکشنبه، ۲۲ اردیبهشت اعلام کرد در نشستی که هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات برای بررسی اقدام احمدی‌نژاد در همراهی اسفندیار رحیم مشایی برگزار شد، “اکثریت اعضای هیئت معتقد بودند که این اقدام عنوان مجرمانه دارد و قرار شد که مراتب آن به قوه قضائیه اعلام شود”. 

کدخدایی می‌گوید هیئت نظارت این موضوع را به قوه قضائیه ارجاع داده و تصمیم‌گیری در این مورد بر عهده دستگاه قضایی است. بیش از نیمی از نمایندگان مجلس نیز با امضای نامه‌ای از قوه‌ قضائیه خواسته‌اند “به اقدام خلاف قانون احمدی‌نژاد در همراهی و حمایت از مشایی” رسیدگی کند. 

در بخشی از این اطلاعیه ضمن “مغالطه حقوقی” خواندن نظر شورای نگهبان آمده است: مطابق ماده ۶۶ قانون انتخابات ریاست جمهوری فعالیت‌های تبلیغی داوطلبان بعد از اعلام رسمی اسامی آنان از سوی شورای محترم نگهبان آغاز می‌شود و ثبت نام نامزدهای انتخاباتی عنوان رفتار تبلیغاتی ندارد چنانکه رفتار رسانه‌ای نیز بر این مبنا قابل توجیه است چرا که در غیر این صورت بسیاری از اقدامات رسانه ملی نیز تبلیغ محسوب می‌شود. 

کامران دانشجو در ادامه گفتگوی خود با خبرگزاری ایسنا گفته است ، این که منتقدین امروزی در گذشته حامی احمدی نژاد بودند یک امتیاز مثبت است ، اگر به زعم منتقدان شخص اصولگرا و یا جریان اصولگرا در آن مسیر حرکت نکرد به آن انتقاد می‌کند و در واقع این یک شاخص خوب است. وی تصریح کرد: همچنین افرادی را داریم که لشگرکشی‌های موسوی و کروبی در فتنه ۸۸ را تا این لحظه نه محکوم کرده‌اند و نه برائت جسته‌اند. 

دانشجو در خاتمه اضافه کرد: اینهایی که در حال حاضر دم از ولایتمداری می‌زنند، مگر آن موقع حضرت آقا بحث لشگرکشی‌ها را مطرح نکردند؟ چرا آن موقع دیگ ولایتمداری‌شان به جوش نیامد؟ اما امیدواریم این بار از سر صدق در مسیر قانون حرکت کنند و نه اینکه به نفع‌شان باشد قانون را رعایت و در جایی که به ضررشان باشد، قانون را رعایت نکنند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large