Skyscraper large

فراهم سازی ابزار مهندسی آرا در سپاه

s5df55d-مهدی ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

پروژه مهندسی آرا و رسیدن فردی به قدرت که عقاید و نظریات او به رهبری نزدیک باشد، مهم‌ترین دغدغه یاران و حامیان رهبر به شمار می‌رود، اتفاقی که از انتخابات سال ۸۴ به طور رسمی آغاز و همچنان ادامه دارد و امروز در حالی به انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری نزدیک می‌شویم که بازوی نظامی خامنه‌ای در آستانه خلق حماسه‌ای دیگر از جنس مهندسی آرا به سوی اهداف مشخص شده است.

در این رابطه محمدرضا تویسرکانی٬ نماینده ولی فقیه در سازمان بسیج اعلام کرد اگر سپاه و بسیج بخواهند در انتخابات دخالت کنند این اقدام از طریق “حلقه‌های شجره طیبه صالحین” خواهد بود.

گفتنی است  طرح شجره طیبه صالحین یکی از مهم‌ترین پروژه‌های عقیدتی ‌ـ‌ سیاسی بسیار مهم سپاه و بسیج است که با ایجاد ساختارهای اجرایی و  زمینه‌سازی توسط شاخه‌های ایجاد شده برای انجام ماموریت‌های تعریف شده، پس از وقایع سال ۸۸ به دستور علی خامنه‌ای اجرای آن در دستور کار این نیروها قرار گرفته است.

هدف از اجرای این طرح٬ تربیت نیروهای مطیع محض ولایت فقیه اعلام شده است و آن‌طور که محمدرضا نقدی٬ رئیس سازمان بسیج اعلام کرده در حال حاضر بیش از ۲۰۰ هزار حلقه (حدود ۵۰۰ هزار نفر) در سراسر کشور فعال هستند.

نیروهای سپاه و بسیج سال‌ها است در انتخابات‌های مختلف به نفع نامزدهای نزدیک به علی خامنه‌ای دخالت می‌کنند، اما این بار به نظر می‌رسد نه تنها دخالت این نیروها تکذیب نشده، بلکه نیروهای عمل کننده نیز معرفی می‌شوند.

این شاخه نظامی سالهاست با دخالت‌ها و حضور در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی کشور تلاش می‌کند تا با بکارگیری نیروهای خود از جمله بسیجیان نزدیکترین فرد را به موضع رهبر را راهی مناصبی همچون نمایندگی مجلس و ریاست جمهوری کند که در این راه با اعمال شیوه‌هایی از قبیل هدایت و خرید آرا ،تخریب و مهندسی در شمارش آرا، راه را برای به قدرت رساندن افراد مد نظر هموار می‌کنند.

صحت این مدعا را می‌توان در سخنان علی سعیدی نماینده خامنه‌ای در سپاه جستجو کرد که می‌گوید فعالیت‌های سیاسی برای سپاه ممنوع نیست و نمی‌توان پذیرفت یک پاسداری که حافظ انقلاب است بینش سیاسی قوی‌ای نداشته باشد و منظور از مهندسی معقول، تبیین گفتمان امام و رهبری است.

در انتخابات نهمین دوره ریاست‌جمهوری سید علی‌خامنه‌ای، شورای نگهبان و سپاه و بسیج آماده حضور پرقدرت در صحنه و انتخاب فرد مورد نظر “رهبر” شدند؛ وبا استفاده از تمام امکانات کشور و برنامه ریزی خاص که با مهندسی رهبری و بیت او انجام شد، در مرحله اول با انجام تقلب و افزایش برگه‌های رای به نام احمدی‌نژاد توانستند او را به مرحله دوم برسانند.

سپاه با بسیج افراد کارکشته و تقلب‌های فراوان، به قول ذوالقدر، با یک رشته عملیات چند لایه و پیچیده، احمدی‌نژاد را پیروز انتخابات کرد.

سردار ذوالقدر که آن روزها حامی احمدی‌نژاد و مطیع رهبری بود، در رابطه با این انتخابات، گفته است: انتخابات نهمین دوره ریاست‌جمهوری در نوع خود بی‌نظیر بود و باید پیچیده عمل می‌شد و نیروی اصول‌گرا بحمدالله با طراحی درست و چند لایه توانستند در یک رقابت واقعی و تنگاتنگ، حمایت اکثریت مردم را به خدمتگزاری بیشتر و موثرتر به آنها جلب کنند. (روزنامه ایران ۱۸ تیر سال ۱۳۸۴)

کودتای انتخاباتی دوره دهم ریاست‌جمهوری در ایران را باید اوج دخالت‌های مهندسی شده  سپاه در انتخابات  دانست که سپاه با توجه خواسته رهبری برای انتخاب مجدد محمود احمدی‌نژاد برای مرتبه دوم با تمام امکانات خویش وارد صحنه شد و با وجود رای بالای میرحسین موسوی با هدایت و کارگردانی شخص رهبر یک سازو کار دیگر برای انتخابات رقم زد.

استفاده از امکانات سپاه و نیروی انتظامی برای تبلیغ محمود احمدی نژاد، سخنرانی‌های گسترده مسئولان سپاه( سردار جعفری فرمانده کل سپاه، علی سعیدی نماینده خامنه‌ای در سپاه، ذوالنور جانشین دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه) در تبلیغ احمدی‌نژاد به عنوان فرد مد نظر رهبر و برگزاری جلسات و همایش‌های تبلیغاتی و انتخاباتی با توجیه و ترغیب نظامیان به مشارکت در انتخابات با گرایش به سمت خواست رهبر، تنها بخش کوچکی از پروژه مهندسی آرا توسط سپاه در دوره قبل انتخابات ریاست جمهوری بود.

این در حالی است که از مدتها قبل نیز پروژه مهندسی آرا برای انتخابات دور یازدهم کلید خورده و این دخالت‌ها به حدی آشکار شده که محمود احمدی‌نژاد، که خود با مهندسی آرا توسط همین نیروها به ریاست‌جمهوری رسیده است، با چرخشی آشکار این دخالت را زیر سوال برده و تاکید کرده است: که نهادهای اطلاعاتی‌ و امنیتی سپاه و دیگر نهادهایی که مسئول نیستند، نمی‌توانند در آن دخالت کنند.

در وصیت نامه آیت الله خمینی به نظامیان، که آن‌را بعضا فصل الخطاب عملکرد نیروهای نظامی می خوانند، حاکی از آن است که وی نه تنها وارد شدن به سیاست را برای نظامیان ممنوع کرده، بلکه فراتر از آن، تاکید کرده است که این نیروها حتی به مسائل سیاسی نزدیک هم نشوند و خود را از مسائل سیاسی دور نگه دارند.

وی همچنین در وصیت نامه خود صراحتا “بسیج” را نیز در زمره قوای مسلح دانسته و آنها را نیز از ورود به سیاست منع کرده است ولی می‌بینیم تاریخ مصرف این سخنان تمام شده و تعاریفی به اقتضای زمان از بطن آنها خارج می‌شود.

سخنان فرماندهان سپاه در این دوره همگی نشان از آمادگی این نیرو برای به اجرا نهادن خواست رهبر دارد، که در این رابطه سردار جعفری با اشاره به نقش بسیار مهم بسیج و سپاه در انتخابات آتی گفته: ما باید در برآوردهایمان به فردی اصلح دست پیدا کنیم و آن را به آشنایان و اطرافیان خود معرفی کنیم و اصلح بودن مطابق با معیارهای مقام معظم رهبری مشخص می‌شود.

سالار آبنوش٬ فرمانده سپاه صاحب‌الامر استان قزوین خطاب به مردم ایران گفته است که از خود معیار نتراشند و منویات رهبری تنها معیار و شاخص برای انتخابات پیش روست و بسیج مطیع محض رهبر است.

غلامعلی ابوحمزه٬ فرمانده سپاه همدان هم در سخنانی گفته است: هر کسی را که شورای نگهبان تایید می‌کند، لزوماً اصلح نیست بلکه صالح است و فرد اصلح را مردم باید با معیارهای رهبری انتخاب کنند.

در خاتمه باید گفت در این دور از انتخابات برخلاف دوره‌های گذشته نه تنها شاهد مهندسی آرا به شکل عیان خواهیم بود، بلکه مهندسان این مساله سازو کار خود را هم معرفی و به آن افتخار خواهند کرد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large