Skyscraper large

بفرمایید سیاحت همراه با انگشت‌نگاری!

6qz8e47r69zer-marziye armin- مرضیه آرمین

مرضیه آرمین

بنا بر گزارش سازمان جهانیِ جهانگردی، ایران رتبه‌ی دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی، و رتبه‌ی پنجم جاذبه‌های طبیعی را در جهان دارا است. با وجود آمار و ارقام ارائه شده از سوی مسئولین مربوطه در ایران که حاکی از نگاه خوش بینانه‌ی مبتنی بر «رشد صنعت توریسم و افزایش آمار ورود توریست‌های خارجی» است، اما بنا بر گزارش‌های نهادهای بین المللی گردشگری، ایران در این زمینه، بین ۱۴۰ کشور جهان، رتبه‌ی ۱۱۴ را به خود اختصاص داده است. در کنار این آمار، شاهد کاهش روز افزون گردشگران ایرانی، در داخل ایران و تمایل آنها به خروج از ایران هستیم.

گردش بدون امنیت جانی

اگرچه مسئولین سازمان گردشگری و استانداری‌ها، در زمینه‌ی فراهم ساختن بستر مناسب جهت جذب توریست، فعالیت‌هایی انجام می‌دهند، اما این تلاش‌ها، بازدهی چشم‌گیری ندارد. اخیرا، استاندار کرمان، در مورد آمادگی این استان جهت حفظ امنیت و میزبانی از گردشگران، گفت: «با مذاکراتی که با شورای امنیت صورت گرفت، اعلام کردیم که توانایی ایجاد امنیت کامل گردشگران خارجی را داریم». پیش از این، حوادثی برای برخی از گردشگران خارجی روی داده بود که جانِ آنها را نیز به خطر انداخته بوده.

“اسماعیل نجار” افزوده است: «در سال‌های اخیر، تمام تلاش ما برای ارتقای جایگاه گردشگری استان بوده است؛ که به خوبی انجام گرفته است».

“مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری” استان کرمان نیز، با ذکر توانمندی‌های بالای راهنمایان تورهای گردشگری استان در معرفی آثار گردشگری، گفت: «این استان دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوانی است که برخی از آنها برای گردشگران ناشناخته است، بنابراین با معرفی و شناساندنِ هرچه بهترِ آنها توسط راهنمایان تورهای گردشگری، می‌توان به صنعت گردشگری داخلی و خارجی کمک کرد».

“حسین شمس‌الدینی”، با تاکید بر اهمیت راهنمایان تور، گفت: «آنها با رفتار و منش خود می‌توانند، الگویی از آداب و رسوم مردم این خطه از کشورمان باشند».

گردش با امنیت اخلاقی

اما دلیل وضعیت نابسامان جذب توریست، صرفا به کم‌کاری و یا برنامه‌ریزی‌های نامناسب محدود نمی‌شود. به خصوص در چند سال اخیر، “دخالت‌های نیروی انتظامی در تورهای گردشگری”، اسباب کاهش میزان توریست‌های داخلی و خارجی را فراهم آورده است. در بسیاری از موارد، با این که تورهای گردشگری، در چارچوب قانون عمل می‌کنند، اما نیروی انتظامی، به بهانه‌های مختلف فعالیت‌های آنان را محدود می‌کنند. حتی گاهی منطقه‌ی گردشگری را مسدود و از ورود توریست، جلوگیری می‌شود.

سال گذشته، در حالی که رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اظهار امیدواری می‌کرد که «این سازمان می‌تواند با جذب گردشگران خارجی، خصوصا از منطقه‌ی شرق آسیا، رونق دوباره‌ای به گردشگری در ایران ببخشد»، ورود به یکی از مناطق گردشگری ایران، توسط نیروی انتظامی در ابتدا ممنوع و در نهایت، منوط به “به‌همراه داشتن شناسنامه و احراز سمت‌های خانوادگی” شد.

کویر ممنوع مجردان

“کویر زیبای مرنجاب”، بلندترین رمل بادی جهان است و در فصل پاییز و بخصوص در آبان ماه، ده‌ها هزار گردشگر را به سمت خود می‌کشاند. اما تنها اندکی پس از سخنان امید‌بخش رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، به‌صورت ناگهانی، مامورین نیروی انتظامی با استقرار “ایست بازرسی” در جاده‌ی ورودی آن کویر، از ورود گردشگران به این منطقه جلوگیری به‌عمل آوردند. «پوشش و رفتار نامناسب و مغایر با پوشش مردم محلی این منطقه»، از سوی ماموران انتظامی مستقر در محل، دلیل اصلی ممانعت از ورود گردشگران عنوان شد.

چندی بعد نیز اذعان شد که «طبق مصوبات “شورای تامین” آران و بیدگل و استان اصفهان، گردشگران باید شناسنامه داشته باشند و نسبت خانوادگی آنها احراز شود تا مجوز حضور در کویر مرنجاب را بگیرند». گفتنی‌ست، نیروی انتظامی، از اعضای شورای تامین آران و بیدگل است.

جنگل ممنوع مختلطان

با وجود مسدود کردن کلیِ یک منطقه از ورود گردشگران، نیروی انتظامی از ادامه‌ی سفر خودروهای تورهای گردشگری نیز جلوگیری به‌عمل می‌آورد. آخرین خبری که حاکی از این امر بوده، دهم اردیبهشت ماه امسال منتشر شد: «تور یک روزه‌ای با ۳۰ گردشگر داخلی به مقصد جنگل “زیر آب” در مازندران، توسط نیروی انتظامی منطقه، متوقف شد».

نیروی انتظامی، پس از روئیت مجوز سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، مجوز را قبول نکرده و ضمن بیان این که «برای اجرای تور باید از نیروی انتظامی مجوز گرفته شود»، گفتند: «اگر از ما مجوز بخواهید، برای برگزاری تور مختلط، مجوز نمی‌دهیم».

نیروی انتظامی پس از اعتراض به حضور زنان و مردان نامحرم در یک اتوبوس، اقدام به توقیف اتوبوس، گرفتن تعهد از گردشگران و انگشت نگاری کرد و سپس آنها را بدون وسیله‌ی نقلیه، در یک منطقه‌ی فرعی رها کرد.

سیاحت بی تمایل و امنیت

از دلایل قرار گرفتن ایران در قعر جدول رتبه بندیِ جهانگردی، با وجودن دارا بودنِ رتبه‌های بالا در زمینه‌ی جاذبه‌های باستانی و تاریخی، این‌ها ذکر شده‌اند: محدودیت‌هاى اجتماعی و مذهبی برای گردشگران، فقدان یک برنامه‌ی جامع و استراتژیک، مشخص نبودن هدف‌ها و سیاست‌های صنعت گردشگری در ایران در قالب یک برنامه‌ی اجرایی، فقدان وزارتخانه‌ی توریسم و گردشگری، عدم تطبیق و هماهنگی فرهنگ جهانگردان برخی از کشورهای خارجی با فرهنگ اسلامی و غیره. اما با فرض بهبود و پیشرفت در این زمینه‌ها، باز هم عدم هماهنگی سازمان‌ها با یکدیگر و دخالت نیروی انتظامی در مواردی که ذکر شد و مشابه آن، انگیزه‌های گردشگری را از گردشگران داخل ایران، می‌گیرد و به طریق اولی، گردشگران خارجی نیز طبیعتا با احساس عدم امنیت از جانب قوای تامیین کننده‌ی امنیت، تمایلی به دیدن مناطق زیبای ایران را نخواهند داشت.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large