Skyscraper large

زنان در دولت آینده

47_412514551_   سوده راد  Soudeh RAD

سوده راد

در گیر و دار ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، آیت‌‌‌الله خامنه‌ای با عده‌ای از “زنان فرهیخته حوزوی و دانشگاهی” دیداری داشته و در آن به بررسی مقام و موقعیت زنان پرداخته است. او علاوه بر اشاره به فشارهای بین‌المللی بر ایران برای رفع قوانین تبعیض‌آمیز علیه زنان در ایران،مانند کنوانسیون منع هرگونه تبعیض علیه زنان ، اذعان داشته که گفتمان غرب در مورد زن، یک گفتمان کاملاً حساب‌شده‌ سیاسى است؛هرچند این گفته او می تواند اشاره‌ای به سیاسی بودن تمام جنبش‌های برابری‌خواه فمینیستی در غرب باشد، ادامه سخنانش تصویری منطبق با سیاست‌های جاری در جمهوری اسلامی می‌سازد. او برای روشن کردن این تصویر، آنچه را در ایران می‌گذرد با غرب مقایسه می‌کند.   

خامنه‌ای در جایی دیگر در همین سخنرانی اروپایی و امریکایی‌ها را آشکارا “وحشی” خطاب می‌کند و خشونت‌های خانگی را در این کشورها عادی می‌داند تا بگوید خشونت‌های خانگی در ایران کم است! او در ادامه صحبت‌هایش خواسته سیاست‌های ایران درقبال مجامع بین‌المللی تهاجمی باشد و نه تدافعی. باید از آقای خامنه‌ای پرسید  دقیقاً چه تعداد قربانی خشونت‌های مردانه درخانه‌های ایرانی برای استناد به ارقام و حمله نمایندگان به سایر کشورها در مجامع بین‌المللی کافیست؟‌ چه راه نجاتی ‌برای زنی که در ایران امروز دچار خشونت می‌شود مهیا کرده‌اید و آموزش‌های فراگیر برای مبارزه با این بیماری جامعه کجاست که بتوانید از موضع تدافعی خارج شوید؟

رهبر ایران به عنوان بالاترین مقام سیاسی کشور، در ادامه سخنانش فمینیسم را نه تنها درست معرفی نمی‌کند، که تمام آن‌چیزهایی را که فمینیست‌ها در سراسر جهان می‌خواهند، دقیقاً وارونه نشان می‌دهد: ” گفتمان غربى در مورد زن اجزاء گوناگونى دارد، لکن دو جزء در آن برجسته است: یکى مردواره کردن زن، یعنى زن را متشبّه به مرد قرار دادن، این یک بخش مهمّ از این گفتمان است؛ یک بخش دیگر هم زن را وسیله‌ راحتى براى التذاذ جنسى مرد قرار دادن، حالا التذاذ چشمى یا مراحل بدتر و بعدتر از التذاذ چشمى، این هم یک بخش دیگر از گفتمان غربى است در مورد زن. این مسئله‌ى فمینیسم و این چیزهایى که امروز در دنیا رایج شده، همه در واقع فراورده‌هاى آن گفتمان غربى است که در نهایت کار به اینجاها میرسد” شاید لازم به یادآوری نباشد که فمینیسم یعنی اعتقاد به برابری جنسیتی حقوق سیاسی اجتماعی مدنی. فمینیسم نه می خواهد زن را شبیه مرد کند و نه می‌خواهد مرد شبیه زن باشد و نه حتی تفاوت‌های بیولوژیکی را نفی می‌کند، که می‌خواهد انسان‌ها با تفاوت‌های بیولوژیکی‌شان از حقوقی برابر برخوردار باشند. هرچند دستیابی به این حقوق در غرب ساده‌تر و پیشرفته‌تر از آنچه در ایران می‌گذرد، است، آنجا هم چالشی بزرگ است و همچنان هیچ کشوری از زنجیر مردسالاری که میراث بشر است خلاص نشده است.

اما آنچه در گفته‌های خامنه‌ای کمتر شنیده شد، بخشی بود که از حضور زنان در عرصه‌هایی که به زعم او «مردانه»‌است انتقاد کرد و گویی سنگ سنگین زیربنای دولت بعدی را در انتخاب زنان و استخدام آنها بنا نهاد. او گفت :‌ “اینکه ما به این افتخار بکنیم که ببینید، ما این تعداد خانم مسئول در بخش‌هاى اجرایى داریم، این غلط است. اگر ما افتخار کنیم که این تعداد خانم روشنفکر، خانم تحصیلکرده داریم، این خوب است، این جا دارد؛ اگر بگوییم این مقدار خانم نویسنده، خانم فعّال فرهنگى یا فعّال سیاسى داریم، اشکالى ندارد؛ اگر بگوییم این مقدار خانم شهادت‌طلب و مجاهده‌کار در میدانهاى گوناگون داریم، این خوب است؛ اگر بگوییم این مقدار خانمى که در عرصه‌هاى سیاسىِ انقلابى فعّالند – گوینده‌اند، نویسنده‌اند – داریم، این خوب است؛ افتخار به اینها خوب است” و در ادامه:‌ “امّا افتخار به اینکه ما این تعداد وزیر زن، این تعداد نماینده‌ى زن، این تعداد معاونِ بخشهاى مختلفِ زن، این تعداد رئیس مؤسّساتِ تجارى زن داریم، افتخار به این غلط است؛”

 گویی طعم حضور مرضیه وحید دستجردی در کابینه احمدی‌نژاد، یکی از ضد زن ترین دولت‌های امروز دنیا، چنان به کام رهبر تلخ آمده که لازم دیده اشاره‌ای مستقیم به محدودیت‌های زنان ایرانی، برای انسان بودن و آزاد بودن داشته باشد. زنان موفق دیگر در عرصه‌های اقتصادی و اجرایی، جای خود دارند و افتخار به زنانی که از صد جور سد و پله‌های زن‌ستیزی عبور کرده‌اند تا به جایی که هستند برسند، به گفته او غلط است!‌  این سخنان و ابراز پشیمانی‌ها و راهکار‌ آینده دادن‌ها درحالیست که در میان ثبت‌نام‌کنندگان انتخابات ریاست جمهوری زنانی هم حضور داشتند و طبیعتاً امیدوارند رد صلاحیتشان به هر دلیلی باشد جز زن بودنشان.

خامنه‌ای در بخشی دیگر از سخنانش اما زنانی را که از عرصه اجتماعی و سیاسی و اقتصادی بیرون رانده، به خانه و خانواده فرا می‌خواند و یک‌ بار دیگر از زنان می‌خواهد خانه‌داری و شوهرداری را اصل اول زندگی خود قرار دهند. حالا دیگر می‌توان برای سیاست‌های دورکاری و تفکیک‌های جنسیتی در دانشگاه‌ها و مشاغل مستقیماً به حرف‌های رهبر جمهوری اسلامی اشاره کرد.

 بنا بر این سخنان تنها یک ماه پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، رهبر جمهوری اسلامی ایران، بر مواضع ذات‌گرایانه‌اش نسبت به زن و مرد و حقوق و وظایفشان تأکید کرد تا از سویی در بحبوحه انتخابات، سیاست جنسیتی ضد زن دولت آینده را هم‌راستا با تمام تحرکات و قوانین سال‌های اخیر اعلام کند و از سویی دیگر از عملکرد سیستمی که خود  سرکوب‌گر زنان و زنانگی بوده، گلایه کند. باید منتظر ماند و دید، حقوق زنان که همواره دستاویز مناسبی برای جلب رأی و داغ کردن تنور انتخابات است، این ‌بار در برنامه کدام نامزد و حزب و گروه نمایان می‌شود و کدام‌یک سیاست بیشتری در جلب آرای زنانی که از این همه محدودیت به ستوه آمده‌اند، به خرج می‌دهد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large