Skyscraper large

نیروی انتظامی و برکت کهریزک!

xgf654sdgf

عکس از ایسنا

مرضیه آرمین

انتخابات در راه است و قوای نظامی و انتظامی کشور، از شکل‌گیری حلقه‌های مردمی در خیابان‌ها می‌ترسند. این را می‌توان در گفته‌های این روزهای فرماندهان عالی‌رتبه‌ی نظام، به خوبی دریافت. به خصوص سردار “احمدی مقدم” که هنوز خاطرات سال ۸۸ را از یاد نبرده و هر روز به بهانه‌ای، قصد توجیه رفتار نیروی انتظامی در سال‌های گذشته؛ و ارعاب مردم برای روزهای آتی را دارد. همان مردمی که وی، امروز به صراحت، آنها را «اراذل و اوباش» خواند. همان‌هایی که محمود احمدی‌نژاد نیز ۴ سال پیش، «خس و خاشاک» شان خوانده بود. 

امنیت از نوع سوم

احمدی مقدم، این مرتبه، سخنان خود را با شرح فلسفه‌ی وجودی “نیروی انتظامی” و مقدمه‌ی «آبادانیِ جامعه بودن آن» آغازکرد و گفت: «بخش پررنگ و فلسفه‌ی وجودی نیروی انتظامی، حفظ نظم در جامعه است؛ و اهداف اصلی جامعه، بر روی رفاه و اقتصاد شکل می‌گیرد که امنیت، مقدمه و نتیجه، آبادانی در جامعه است».

“فرمانده‌ی ناجا”، ضمن تبیین «انواع مختلف برقرای امنیت در جوامع مختلف»، از هدف دستیابی به نوع جدید برقراری امنیت در ایران و الگوسازیِ این مدلِ برقراری امنیت برای کشورهای منطقه خبرداد و گفت: «امنیت، به دو صورت در جوامع مختلف وجود دارد، نوع اول امنیتی که در برخی کشورها، با داشتن نگاه دیکتاتوری، معتقدند امنیت برای حفظ حکومت، و بر مردم است؛ نوع دوم امنیتی است که برای مردم ایجاد می‌شود. اما نیروی انتظامی با نگاه دقیق‌تری به مقوله‌ی امنیت می‌نگرد. پلیس از مردم، برای مردم است. نیروی انتظامی، برای ایجاد امنیتی که شایسته ایران است و الهام بخش و الگوساز برای کشورهای منطقه، تلاش می‌کند و انشاءالله با برنامه ریزی‌های صورت گرفته تا سال ۱۴۰۴ به این هدف می‌رسیم».

پلیس خویشتن‌دار مجروح

فرمانده‌ی نیروی انتظامی در مورد حوادث پس از انتخابات سال ۸۸، از «برخورد خویشتن‌دارانه‌ی نیروی انتظامی در برابر مردم»، سخن می‌گوید. وی همچنین در مورد خسارات مالی‌ای که در آن دوران، از جانب مامورین انتظامی به مردم وارد شد، توضیح داد و گفت: « در جریان ۸۸ پلیس با خویشتن‌داری با معترضین برخورد کرد و ما در آن سال بیش از ۵۰۰ مجروح در نیروی انتظامی داشتیم. البته در جایی هم مأموران ما به علت فشار کاری و خستگی در کوچه‌ای عبور می‌کردند که شخصی گلدانی را به سرِ یکی از مأموران ما پرتاب کرد و آن مأمور دچار شکستگی مهره‌ی گردن شد. همکارانِ این مأمور که از این قضیه ناراحت بودند تمام شیشه‌های خودروها و خانه‌های آن کوچه را شکستند. ما با آن افراد برخورد جدی کردیم و به تمام افرادی که در آن کوچه بودند خسارت پرداخت شد و از آنها دلجویی توسط پلیس به عمل آمد».

اراذل و اوباش، در جست‌وجوی حق

مردمی که اندکی پس از انتخابات سال ۸۸، توسط رییس وقت دولت به «خس و خاشاک» خوانده شده بودند، با خطاب فرمانده‌ی نیروی انتظامی، این بار، اراذل و اوباش نام گرفتند: «پلیس در خدمت مردم است و ما مردم را دشمن خود نمی‌دانیم. حال اگر در انتخابات، شخصی با جمع‌آوری اراذل و اوباش، از خط قانون عبور کند، این وظیفه‌ی پلیس است که به صورت قاطع وارد جریان شود».

سه میلیون آب‌رفته

طبق محاسبه و شمارش فرمانده‌ی ناجا، مردم معترض در حوادث پس از انتخاباتِ دور دهم، “پانصد هزار تن” بوده‌اند. وی در این زمینه گفت: «اینکه بخواهیم افرادی را که در بی‌نظمی‌های سال ۸۸ حضور داشتند، به تمام مردم تعمیم بدهیم، حرف کاملاً اشتباهی است. نیروی انتظامی مستندات زیادی در خصوص این افراد دارد. اگر بخواهیم بگوییم ۳ میلیون نفر در این جریانات در تهران حضور داشتند، پس باید اعلام کنیم در روز ۲۲ بهمن، بالای ۱۰ میلیون نفر در خیابان‌ها حضور پیدا می‌کنند که این آمار صحیح نیست. نهایتاً افرادی که در مجموع این تظاهرات تا قبل از ۳۱ خرداد ۸۸ حضور داشتند، حدود پانصد هزار نفر بودند و در روزهای آخر، این افراد نهایتاً ۲۰ هزار نفر بودند».

امنیت خواب دانشجویی

فرمانده‌ی نیروی انتظامی، ضمن اعلام این که حفظ امنیت خوابگاه‌های دانشجویی، وظیفه‌ی حراست دانشگاه‌هاست، قول حضور پررنگ‌تر ماموران، در اطراف خوابگاه‌ها در آینده را داد و گفت: « نیروی انتظامی می‌تواند پیرامون خوابگاه‌ها را از لحاظ امنیتی کنترل بیشتری داشته باشد؛ که حتماً در دستور کار قرار می‌گیرد». وی همچنین عملکرد ضعیفِ حراست دانشگاه در حادثه‌ی حمله‌ی سال ۸۸ به کوی دانشگاه را مورد انتقاد قرار داد و گفت: «امنیت خوابگاه‌ها و مراکز دانشگاهی در زمان انتخابات نیز جزء وظایف حراست است که اگر نیروی حراستِ این اماکن به خوبی عمل کنند، شاهد به وجود آمدن مشکلی نخواهیم بود. در فتنه‌ی سال ۸۸ شاهد این بودیم که به خاطر اینکه نیروی انتظامی اجازه‌ی ورود به محوطه خوابگاه‌ها را نداشت و حراست نیز در این زمینه به خوبی عمل نمی‌کرد، افرادی از این اماکن سوءاستفاده کرده و با سنگ و چوب از داخل این محوطه‌ها به سمت مأموران نیروی انتظامی حمله کرده، موجب مجروح شدن آنها شدند؛ که با کنترل بیشترِ حراست، این مشکلات به وجود نمی‌آید. در این اتفاق، افرادی در حدود ۸۰ نفر دستگیر شده بودند که با تماس دکتر “رهبر” (ریاست وقت دانشگاه) با شخصِ من و پادرمیانی آزاد شدند. البته دادستان دستور داده بود که تمام آنها به اوین منتقل شوند. اما با مسئولیت خودِ من، این افراد آزاد شدند».

پلیس ضد اعتراض

سردار احمدی‌مقدم در باب “ایجاد فضای امنیتی شدید و حضور مأموران در خیابان‌ها، در تاریخ‌هایی که برای تجمع‌های اعتراضی اعلام می‌شود”، گفت:‌ «امروزه از طریق شبکه‌های اجتماعی و ماهواره، شاهد انتشار بیانیه و اعلامیه‌هایی در خصوص دعوت برای تجمع‌های غیرقانونی در سطح کشور هستیم. ما نمی‌توانیم نسبت به این مسائل بی‌تفاوت باشیم و اینکه منتظر باشیم تا ناهنجاری و اتفاق ناگواری صورت بگیرد و به شکل دیگری وارد عمل شویم».

 برکت کهریزک

احمدی مقدم با بیان اینکه رعایت حقوق شهروندی در دستور کار پلیس قرار دارد، از فاجعه‌ی کهریزک و جان باختن بی‌گناهان در آن و همچنین قتل ستار بهشتیِ وبلاگ نویس، با عنوان برکت یاد کرد.

وی در مورد کهریزک گفت: «ما می‌گوییم کهریزک یک برکت بود که باعث شد از غفلت‌ها جلوگیری شود. اگر غفلت می‌کردیم، ممکن بود بار دیگر این حوادث رخ دهد».

اما با وجود تجربه قتل‌های کهریزک، قتلِ ستار بهشتی نیز رخ داد که احمدی مقدم، آن را نیز مجددا با برکت دانسته و گفت: «یکی از ابعاد مهم، بحث رعایت حقوق شهروندی است و من اعلام می‌کنم که هر لحظه امکان دارد در گوشه‌ای از سازمان بزرگِ نیروی انتظامی، یک اتفاق ناگواری بیفتد. اما هر اتفاق ناگواری برکاتی دارد. مثلاً در قضیه‌ی بازداشت ستاربهشتی که یک وبلاگ نویس خانگی و کم سواد بود، رفتارهایی انجام شد که در حد این فرد نبود و ما با افرادی که با رفتار سنگین موجبات شوکه شدن و مرگ این فرد را بوجود آوردند برخورد کرده؛ و آنها را به دستگاه قضایی معرفی کردیم.

پلیس عصبانی، در خدمت مردم

احمدی‌مقدم، دستور بررسی بازداشتگاه‌ها، بر اساس حقوق شهروندی را نیز پیش‌تر صادر کرده بوده که در این زمینه گفت: «۳ سال قبل دستورالعملی را صادر کردم که بر اساس حقوق شهروندی تمام بازداشتگاه‌ها بررسی شود که در آن زمان میزان استاندارد ۳۵ از ۱۰۰ بود که الان این میزان به ۷۵ رسیده است. اتفاقا بازداشتگاهی که نمره نیاورده بود حادثه نیز در همانجا رخ داده بود. البته همین که پلیس انتقاد پذیر است و می خواهد آسیب‌ها را جبران کند باید رضایت دهیم. ممکن است در یک جا بی تدبیری بوجود آید و ماموری بر اثر عصبانیت، زود از اسلحه استفاده کند. یا در جای دیگر، سخت‌گیری بیش از حد کنیم. اکنون که در نیروی انتظامی کار می‌کنم، پل صراط را درک می کنم. البته اگر حرکت ما در جایی متوقف شود، عده‌ای اعتراض می‌کنند و اگر به حرکت خود ادامه دهیم، عده‌ای دیگر معترض می شوند».

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large