Skyscraper large
اردوگاه اصولگرايان به هم ريخت

حامیان رهبرى؛ نگران از پیروزى هاشمى

sdr56t4ert

آنا اشراقی

اظهارات پیاپى اصولگرایان و هواداران رهبر جمهورى اسلامى نشان از نگرانى شدید آنها از آمدن هاشمى رفسنجانى به عرصه انتخابات و احتمال پیروزى وى دارد؛ روز گذشته علی اکبر ولایتی، مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی گفت که هاشمی رفسنجانی در حوادث سال ۸۸ موضع درستی نگرفت و رهبر جمهوری اسلامی را تنها گذاشت. 

ولایتی با اشاره به حضور هاشمی و مشایی نسبت به تفرقه اصولگرایان هشدار داد و افزود: طرف مقابل ما یعنی جبهه اصلاح طلبان و دولت موجود که داعیه دارند کاملا منسجم عمل می کنند. همانطور که دیدید هر کس در دولت بود امروز برای ثبت نام آمده بود و فکر می کنیم همه اتفاقات هدایت شده است. صحنه تا امروز برای ما کاملا روشن نبود و فکر نمی کردیم نیم ساعت آخر ثبت نام چنین هجومی شود. وی گفت که نمى گذارد “آنهایی که با رهبری نظام زاویه دارند امور کشور را به دست بگیرند”. 

پیش از این، محمد خامنه‌ای، برادر رهبر جمهوری اسلامی نیز هاشمی رفسنجانی را بهترین گزینه برای “توطئه آمریکا” خوانده و از او به شدت انتقاد کرده بود. 

از سوى دیگر یک روز پس از ورود هاشمی رفسنجانی به رقابت های انتخابات ریاست جمهوری، تعدادی از نمایندگان محافظه کار مجلس با امضای بیانیه ای، به مواضع رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام اعتراض کردند و از او خواستند به “حب ولایت دست یابد و بر صورت ولایت چنگ نیندازد”. 

در متن بیانیه که توسط رسانه های وابسته به محافظه کاران منتشر شده لیستی از اسامی ۱۵۰ نماینده منتشر شده است اما با این حال تعداد قابل توجهی از اسامی تکراری است. 

غلامعلی حدادعادل، روح الله حسینیان، حمید رسایی، ابوالفضل ابوترابی، مرتضی آقا تهرانی، جواد کریمی قدوسی، مهدی کوچک‌زاده، محمداسماعیل کوثری، فاطمه آلیا، احمد بخشایشی اردستانی، بیژن نوباوه، و مهرداد بذرپاش از جمله امضا کنندگان این بیانیه هستند. 

آنگونه که در متن این بیانیه آمده، بهانه اعتراض این نمایندگان به هاشمی اظهارات گذشته او در جمع وبلاگنویسان است که گفته بود: “با رژیم صهیونیستی سر جنگ نداریم”. با این حال در ادامه بیانیه، وضعیت امروز ایران بهتر از دوره ریاست جمهوری هاشمی ارزیابی شده و از این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خواسته شده “به صورت ولایت چنگ نیندازد”. 

در بیانیه نمایندگان حامی رهبر جمهوری اسلامی در اعتراض به مواضع هاشمی آمده است: “جناب آقای هاشمی رفسنجانی در صحبت‌های خود با وبلا‌گ‌نویسان مطالبی را بیان کرد که بی‌شک از مصادیق فاصله گرفتن از اندیشه‌های امام (ره) است. ما نمایندگان مجلس ضمن تذکراتی چند از وی می‌خواهیم که به اندیشه‌های امام راحل و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بازگردد، به جای آن فاصله خود را از کسانی که دل در گرو انقلاب ندارند و تلاش می کنند انقلاب اسلامی را از مبانی خود تهی گردانند، حفظ نمایند.” 

در بخش دیگری از این بیانیه ضمن تمجید از نقش “ولایت فقیه”، مواضع هاشمی مورد انتقاد قرار گرفته و آمده است: قرار دادن ولایت فقها در مقابل ولایت معصومین مغلطه ای بیش نیست، چه اینکه مطابق نظر همان ولایت به فقها منتقل شده است و ولایت فقها در امتداد همان ولایت معصومین است. 

در ادامه این بیانیه آمده ادعا شده است: آقای هاشمی به خوبی می داند و حتماً در پیش خود و خدای خود اذعان خواهند کرد که جامعه باز امروز که توأم با سلایق مختلف است به مراتب بازتر و آزادتر از زمان حاکمیت ایشان است و این افتخار نه منصوب بر فرد خاصی است، بلکه قدرتمند شدن توده های مردم و خارج شدن مناصب از دست خانواده‌های تما‌میت‌ طلب است که شما آنها را «نیروهای با سابقه» می نامید. انحصار حضرتعالی در نیروهای خاص مشکلی بود که مردم را از نظام فاصله انداخت. 

در ادامه این بیانیه آمده است: چرا تلاش می کنید همواره کشور را در حالت خطیر معرفی کنید. امروز با همه انتقادات مبنایی به دولت احمدی‌نژاد، پیشرفت در زیرساخت ها، صنعت، مسائل علمی، رفاه و قدرت، بارزتر، با صلابت تر و با قدرت تر از دوره شماست. مردم در مقطعی که شما اداره امور کشور را عهده دار بودید، بارها نارضایتی خود را از نحوه اداره کشور توسط حضرت عالی ابراز داشتند. تحت تاثیر چند انسان متملق اطراف خود قرار نگیرید و سعی کنید به حب الله ولایت دست یابید و نه بر صورت ولایت چنگ اندازید. 

همچنین احمد سالک، سخنگوی جامعه روحانیت مبارز نیز در گفت و گویی با خبرگزاری مهر، به انتقاد از هاشمی پرداخت و گفت که او با رهبر جمهوری اسلامی اختلاف دیدگاه دارد. 

سالک همچنین اطرافیان هاشمی را افرادی “ناسالم” خواند و نیز گفت که ورود هاشمی به انتخابات برای “مومنان و انقلابیون جای نگرانی دارد.” 

سالک گفت: اطرافیان ایشان افراد سالمی نیستند. آقازاده ایشان در کمیسیون X در جریان فتنه مسئول کمیته رسانه بودند، فائزه هاشمی و کارهایش و برخوردهایی که اطرافیان ایشان کردند جای نگرانی جدی دارد. رفتارها و بیانات آقای هاشمی هم به صورتی است که جای واکاوی شدید دارد. 

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس افزود: آقای هاشمی مبنائا با رهبری اختلاف دارند و در مقابل دیدگاه ولایت قرار دارند. 

وی گفت: با مجموعه این مسائل اگر ایشان وارد صحنه انتخابات شوند برای مومنین و انقلابیون جای نگرانی است و هاشمی رفسنجانی سال ۹۲ هاشمی سال ۶۸ نیست.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large