Skyscraper large

فاش و نهان احمدی‌نژاد در روزهاى آخر

s65dfrezrze

عکس از باشگاه خبرنگاران

ندا سینا

اقدام روز شنبه احمدی نژاد در ستاد انتخابات کشور، فقط تبلیغات غیرقانونی یک رئیس دولت برای یک کاندیدا نبود، بلکه فاش و نهان یک دولت منصوب بود در آخرین روزهاى ایفاى نقش. 

 احمدی نژاد در طی ٨ سال عمر زمامداری خود در روز روشن و در مقابل دیدگان میلیون ها بیننده از ارتکاب هر تخلفی فروگذاری نکرد، او بی آنکه واهمه ای از ارگانهای نظارتی و قضایی داشته باشد مردم و قانون را یک جا به هیچ شمرد. این عمل احمدی نژاد مصداق شعر معروفیست؛ «یا رب روا مدار که گدا معتبر شود ؛  گر معتبر شود ز خدا بی‌خبر شود» 

اقدام تازه احمدی نژاد در حمایت علنی از رییس دفترش در وزارت کشور انتقاد اصولگرایان را به دنبال داشت. احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی رفتار رئیس دولت در وزارت کشور را خیانت خواند و گفت: دیروز آقای رئیس جمهور بر خلاف سوگند خود مثل پادشاهان مستبد برای خود جانشین تعیین کرد و همه قوه مجریه را برای یک فرد خرج کرد. وی از لاریجانی خواست که مجلس موضوع عدم کفایت رئیس جمهور را بررسی کند. 

برخی از فعالان سیاسی با انتقاد از بلند کردن دست مشایی در مقابل خبرنگاران و این ادعا که مشایی احمدی نژاد است و احمدی نژاد مشایی، این را ادامه قانون شکنی های رییس دولت دانستند. 

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی، به خبرگزاری فارس گفته است که همراهی کردن محمود احمدی‌نژاد با اسفندیار رحیم‌مشایی برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری در جلسه هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات بررسی شده است: «با توجه به جایگاه ریاست جمهوری، به اتفاق آرا اکثریت اعضا هیئت معتقد بودند که اقدام اخیر رئیس جمهور در معرفی یکی از افراد به عنوان نامزد انتخابات تخلف بوده و عنوان مجرمانه دارد و قرار شد که مراتب آن به قوه قضائیه اعلام شود». 

به گفته وی، “مراتب این موضوع” به قوه قضاییه اطلاع داده شده و تصمیم‌گیری نهایی بر عهده دستگاه قضایی است. 

خبرگزاری تسنیم همچنین از قول کدخدایی با اشاره به تجمع دیروز گروهی از هواداران نامزدان انتخابات در برابر وزارت کشورنوشت: این اقدامات می تواند تبلیغ پیش از موعد و غیرقانونی تلقی شود و این موضوع در بررسی صلاحیت ها در نظر گرفته خواهد شد. 

همچنین نادر قاضی پور، نماینده ارومیه یکشنبه در جلسه علنی مجلس، با اعلام اخطار قانون اساسی گفت: “روز گذشته احمدی نژاد در زمان ثبت نام یک کاندیدا برخوردی ناشایست و غیرعقلانی داشت. برای اولین بار بود که یک رئیس جمهور در انتخابات بعدی حضور یافت و شأن مقام ریاست جمهوری را زیر سئوال برد.” او از سایر نمایندگان مجلس پرسید: “آیا زمان آن نرسیده است که اعلام عدم کفایت سیاسی رئیس جمهور را مطرح کنیم؟” 

خانه ملت به نقل از سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به حضور احمدی‌نژاد هنگام در ستاد یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری نوشت: با توجه به اینکه طبق قانون اساسی دولت مجری انتخابات است و باید با بی‌طرفی کامل انتخابات را مدیریت کند، نباید از نامزد خاصی حمایت کند؛ لذا این رفتار خلاف قانون بود و جای اعتراض و شکایت برای نامزدهای دیگر وجود دارد چراکه دولت بی‌طرفی خود را از دست داده است. 

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی افزود: شأن رییس‌جمهور بالاتر از این است که با یک نامزد ریاست جمهوری همراهی کند و پای میز ثبت نام او حاضر شود؛ لذا اقدام احمدی‌‌نژاد خلاف سوگندی است که رییس‌جمهور مبنی بر بی‌طرفی و اجرای عدالت یاد می‌کند. 

وی افزود: رییس‌جمهور به عنوان شخصیت اول کشور بعد از رهبری و در جایگاه رییس قوه مجریه باید شأن و جایگاه خود را حفظ کند و لذا همراهی کردن با یک نامزد انتخاباتی که آیا صلاحیت او تایید بشود یا نشود، بعد از تایید صلاحیت رای بیاورد یا نیاورد، شأن مقام ریاست جمهوری را بسیار پایین می‌آورد و خلاف اخلاق است. 

حسین ابراهیمی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز درباره حمایت رئیس دولت از کاندیداتوری اسفندیار رحیم‌مشایی، به خبرگزاری تسنیم گفت: رئیس جمهور مملکت، به راحتی دست یکی از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری را گرفت و او را در زمان ثبت‌نام همراهی کرد و مدعی شد که برای این حضور، مرخصی گرفته است،مرخصی دلیلی بر سلب مسئولیت رئیس‌جمهور نیست. 

وی با طرح این پرسش‌ها افزود: آقای رئیس جمهور از چه مقامی درخواست مرخصی کرده است؟ مگر رئیس جمهور می تواند مرخصی بگیرد؟ مگر رئیس جمهور کارمند است که از مقام مافوق خود مرخصی بگیرد؟ مرخصی برای رئیس جمهور که شخص دوم نظام است معنی ندارد. 

عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه قوه مجریه مسئول برگزاری انتخابات است تصریح کرد: متاسفانه خود رئیس‌جمهور مبلغ یک کاندیدا شد و این اقدام به منزله آن است که زیر مجوعه های دولت همه به همین نامزد رای دهند. حضور دیروز رئیس جمهور در وزارت کشور خلاف قانون بود. 

سایت اصولگرای عصر ایران اما این اقدام را در تاریخ دموکراسی بی سابقه خوانده و نوشته است: احمدی نژاد، نه تنها مشایی را با خود به ستاد انتخابات در وزارت کشور برد ، بلکه سخنان تبلیغاتی قابل توجهی نیز برای او در محل ستاد انتخابات مطرح کرد تا برای هزارمین بار ثابت کند که به چیزی به نام قانون ، اساساً ارزش و احترامی قائل نیست. 

این سایت با زیر سوال بردن بی طرفی احمدی نژاد در انتخابات پیش رو  نوشته است: تا پیش از این ، رؤسای جمهور وقت ، برغم آن که هر کدامشان کاندیدای مطلوب خود را داشتند ، ولی می کوشیدند قواعد و مقررات را رعایت کنند و حتی طوری سخن نگویند که شائبه حمایت از یک فرد خاص به وجود بیاید. آیا آنها عقل شان نرسیده بود که در ایام تبلیغات ، به اصطلاح مرخصی بگیرند و برای کاندیدای خود تبلیغ کنند؟! 

عصر ایران با اشاره قانون شکنی های احمدی نژاد طی هشت سال گذشته، نوشته است : اقدام روز شنبه احمدی نژاد در ستاد انتخابات کشور، فقط تبلیغات غیرقانونی یک رئیس دولت برای یک کاندیدا نبود، بلکه پیامی از سوی احمدی نژاد بود مبنی بر این که حاضر است برای مشایی، هر تخلفی را مرتکب شود کما این که در روز روشن ، تخلفی چنان آشکار و شگفت انگیز را بی هیچ التفاتی به قانون مرتکب شد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large