Skyscraper large

خبرهاى بد از انتخابات شوراهاى شهر

dg54ez63z-سراج پورعزیزی-seraj poor azizi

سراج پورعزیزی

رویکرد ایجاد شورای شهری و مدیریت شهری و روستایی محصول مدرنی است که پس از سالها وقفه در زمان حکمرانی اصلاح‌طلبان به کشور عرضه شد. این دستاورد موفق تبدیل به الگویی شد برای تمرین دمکراسی همه شهروندان کشور که قابلیت های دمکراتیک خود را در عرصه ای کوچکتر به معرض نمایش بگذارند اما این پدیده مبارک در آغاز راه با مشکلات جبران ناپذیری مواجه شد . 

۱۴ سال پیش اولین دوره تشکیل شوراها که به دست اصلاح طلبان افتاده بود تجربه موفقی در پی نداشت، ناهمگونی اعضاء و اشتباهات پی در پی بعضی از لایه های مختلف اصلاح طلبان موجب شد تا مردم از تمرین کلاس درس دمکراسی محروم شوند. به طوری که شکافهای حاصل از اختلاف سلیقه های ساده را به گسلهای بی انتها تبدیل کرد و بی جهت، این سرمایه عظیم مدنی به دست تمامیت خواهان افتاد. تمامیت خواهانی که تا به آن روز از عدم اقبال عمومی به شدت در رنج بودند. 

پس از یک دوره وقفه ، ثبت نام برای نامزدی در انتخابات شوراها در شهرهای مختلف ایران آغاز شده، تا شهروندان ایرانی همزمان با انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۹۲، منتخبان خود برای اداره شهرها را نیز برگزینند. اما این طور که پیداست خبرهای رسمی در پایان اولین مرحله بررسی صلاحیت نامزدهای شوراها چندان برای اصلاح طلبان خوشایند نیست. 

بر اساس گزارش مهر، علاوه بر چهره‌هایی چون، احمد مسجدجامعی،  محسن هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی و فاطمه راکعی، نماینده مجلس ششم، برخی اصلاح‌طلبانی که از شش سال گذشته عضو شورای شهر تهران بوده اند، از جمله معصومه ابتکار، هادی ساعی و علیرضا دبیر، از اعضای کنونی این شورا، نیز رد صلاحیت شده‌‌اند. 

به دنبال انتشار اخباری مبنی بر رد صلاحیت برخی از نامزدهای اصلاح طلب برای انتخابات شورای شهر تهران، هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی این خبر را تکذیب کرده است. 

بر اساس خبرها، روند گسترده رد صلاحیت نامزدهای نزدیک به اصلاح‌طلبان در شورای شهر اصفهان نیز ادامه دارد. روزنامه بهار، از فراخوانده شدن برخی نامزدهای اصلاح‌طلب انتخابات شوراها به پاره‌ای از نهادهای شهر اصفهان خبر داده که از آنها خواسته‌اند پیش از اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌ها، خودشان انصراف دهند. 

طبق گزارش ها رد صلاحیت نامزدهای انتخابات شورای شهر هر دو طیف اصلاح‌طلب و حامی دولت را شامل می شود که  نامزدهای‌شان به طور «گسترده» رد صلاحیت شده‌اند. 

گفته شده است، اسامی علی ذبیحی و بهمن شریف‌زاده، از مسئولان روزنامه دولتی ایران، افسانه بایگان، هنرمند نزدیک به دولت، ضیاء‌الدین نورالدینی، دبیر پیشین شورای عالی اطلاع‌رسانی دولت، و پروین احمدی‌نژاد نیز در فهرست رد صلاحیت شده‌ها قرار دارد. 

خبرگزاری مهر به نقل از عضو هیات رئیسه مجلس نوشته است، این اقدام طبق دستورالعمل وزارت کشور بوده و معمولا افراد رد صلاحیت شده دروزارت اطلاعات، دادگستری و نیروی انتظامی پرونده داشته اند. مطابق قوانین کشور هیات اجرایی بعد از استعلام از مراجع چهارگانه که شامل قوه قضاییه، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و سازمان ثبت است بررسی صلاحیت کاندیدا‌های شورای شهر را آغاز می کند. 

همچنین محسن هاشمی به خبرگزاری فارس گفت: نامه پلمب شده رد صلاحیتم را دریافت کردم و عدم التزام به ولایت علت رد صلاحیتم بود. در نامه رد صلاحیت بنده مرا مشمول بند «د» و «ج» کرده اند؛ یعنی عدم التزام به ولایت مطلقه فقیه و عدم اعتقاد به قانون اساسی است. 

به گزارش خبرگزاری های دولتی، در همین رابطه امین زندگانی بازیگر و مجری تلویزیون نیز گفته است: من هم در لیست بلند بالای رد صلاحیت شدگان هستم. 

به گزارش رادیو فردا، ماشاء‌الله عباس‌زاده، مسئول پیشین روابط عمومی سازمان شهرداری‌های وزارت کشور، می‌گوید شکل‌گیری چنین اتفاقی از سوی حاکمیت و خواست حذف اصلاح طلبان نشانه اقبال عمومی به آنها و موفقیت کارنامه سیاسی اصلاح طلبان است. 

وی می‌افزاید: «به خاطر پتانسیل بالای نیروهای موسوم به اصلاح طلب و تحول‌خواه در ایران است که به تناسب حضورشان در جایگاه‌های مدیریتی و سیاسی هم اقبال و افکار عمومی را با خودشان همراه دارند و هم منشا کارآمدی‌های حوزه مدیریتی بودند بنابراین به لحاظ کارنامه سیاسی مورد رشک و توجه نیروهای ناهمسو و مخالف قرار داشتند. از سوی دیگر مورد استقبال همگانی مردم بودند. رد صلاحیت به این سبک و به صورت گسترده نامزدهای شوراهای شهر و روستا از سوی هیأت‌های اجرایی بیشتر نشان از یک تفاهم سیاسی از سوی حاکمیت به منظور حذف کامل نیروهای سیاسی دگراندیش و ناهمسو در سپهر سیاسی ایران است و این بار هدف این است که حلقه‌های مشارکت مردمی تنگ‌تر شود و این فرایند پس از انتخابات ۸۸ تشدید شده است.» 

خبر رد صلاحیتها در حالی منتشر می شود که حسین طلا، رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، انتشار اسامی افراد رد صلاحیت شده را غیرقانونی خوانده و بدون رد یا تأیید این اسامی گفته است که ۲۸ اردیبهشت‌ماه نتیجه بررسی صلاحیت‌ها در هیئت نظارت به نامزدها ابلاغ می‌شود. قرار است چهارمین دوره انتخابات شورهای شهر و روستا همزمان با انتخابات ریاست جمهوری ایران روز ۲۴ خرداد امسال برگزار شود.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large