Skyscraper large

صدا و سیما بازی را شروع کرد

sq654s6d

عکس از ایسنا

شهاب عموپور

1- در ساعات پایانی آخرین روز ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری، بیش‌تر حواس ها متوجه آن بود که دریابند آیا هاشمی رفسنجانی که این سال‌ها در موقعیتی زاویه دار با رهبر نظام، تعریف شده؛ و نیز “اسفندیار رحیم مشایی” که چهره نامطلوب و انحرافی این روزها معرفی می شود، پا به ستاد انتخابات کشور خواهند گذارد یا خیر. بسیاری از پی‌جویان وضعیت این ساعات، شبکه‌های مختلف تلویزیون‌های داخل کشور را به دنبال دریافت اخباری موثق در این زمینه، جست‌وجو می‌کردند، اما از تصاویر یا اخبار حضور یافته‌گان جدید در ستاد انتخابات، هیچ نیافتند. 

۲-  سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، به ریاست “عزت الله ضرغامی” اداره می شود که با حکم مستقیم رهبر نظام، در این سمت گمارده شده است. این مجموعه، با در اختیار داشتن ده‌ها شبکه  تلویزیونی و رادیوییِ آنالوگ و دیجیتال، از مبلغان رسمی سیاست‌های مد نظر نظام است که با سیاست‌های رهبر پیونده خورده‌اند؛ و به گاهِ رویدادهای مهمی چون انتخابات مجالس شورا و خبرگان و ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا، سعی در ایجاد شور و فضای حماسی میان ملت می‌کند. با نامیده شدن سال جاری توسط اول شخص مملکت به نام “حماسه سیاسی اقتصادی” و مربوط دانستن خلق “حماسه سیاسی” به “انتخاباتِ در پیش رو”، مدیران سازمان، بر کشاندن میزان حداکثری از مردم به صحنه انتخابات، سعی دارند. برنامه‌ها و میان‌برنامه‌های بسیاری نیز در این سعی، تولید و جهت‌دهی می‌شوند. 

۳- سال ۱۳۷۵ و ابتدای ۷۶، دو کاندیدای مطرح آن زمان برای انتخابات ریاست جمهوری، یکی “سید محمد خاتمی” بود و دیگری حجت الاسلام “علی اکبر ناطق نوری”، ناطق که کاندیدای اصولگرایان و گزینه مطلوب رهبر قلمداد می شد، همان روزها در مسند ریاست مجلس قرار داشت و از ماه‌ها پیش از شروع تبلیغات رسمی، شبکه های چند‌گانه تلویزیونی به طور مداوم اخبار حضورِ وی در شهرهای مختلف را پوشش می دادند. صدا و سیمای آن روزهای “علی لاریجانی”، سفرهای رسمی و کلنگ زنی‌های نمایشی این جا و آن‌جای انجام شده توسط ناطق را با اخبار درون مجلس و تصاویر صندلی ریاست وی درهم می‌آمیخت، تا او را در ساعات مختلف، به بهانه پخش اخبار سراسری یا میان برنامه، به درون خانه‌های میلیون‌ها ایرانی بکشاند. 

۴- خاتمی که بر خلاف پیش‌بینی‌ها رییس جهور شد، صدا و سیما در طول هشت سال فعالیتِ او، کمترین اعتنا را به وی روا می‌داشت و بسیاری از نقاط مثبت دولت، نادیده انگاشته می‌شدند و برعکس، نکاتی که مطلوب دستگاه قدرت نبودند نیز، بزرگنماییِ منفی شده و بدین صورت، دولت مورد هجمه قرار داشت. ورود احمدی نژاد به عرصه انتخاباتِ متعاقب و سپس قرارگرفتن وی بر مسند ریاست دولت، دوباره تمامی کانال‌ها رابسیج کرد که کنش‌های دولت را در صدر اخبار و احمدی نژاد را در کنار رهبر، از بیشترین پشتوانه مثبتِ خبری برخوردار سازند. ریاست سازمان صدا و سیما در آن دوران، به عزت الله ضرغامی محول شده بود.   

۵- بهار۸۸، اوج حمایت رادیو و تلویزیون ایران از یک چهره مطلوب وقتِ نظام، با نام “محمود احمدی‌نژاد” و بی‌اعتنایی و حتی گزند‌رسانی به سایر چهره‌ها از جمله “میرحسین موسوی” نخست وزیر سابق مملکت و “مهدی کروبی” رییس سابق مجلس شورای اسلامی، بود. این فضا، در برهه تبلیغات انتخاباتی مشهود بود و البته بعد از برگزاری انتخابات و اعتراضات رسمی و خیابانی مبنی بر انجام کودتای انتخاباتی، تشدید یافت. صدا و سیما، اوضاع را در حمایت از احمدی نژادِ مطلوب رهبر، و در نفی معترضان چنان جلوه می‌داد، که حتی اخبار درخواست برخی از مجلس‌نشینان مبنی بر اعدام موسوی و کروبی هم، به خانه‌های مردم راه می‌یافت. پخش دادگاه های زندانیان سیاسیِ بعد از انتخابات و تحقیر آنان نیز، بخشی دیگر از این پروسه بود. مردم اما تا سال‌ها بعد از آن رویدادها، همچنان حقِ دست‌نیافته خود را از حکومت طلب می‌کنند و اشتباهات مکرر این سازمان را به آن یادآور می‌شوند‌. 

۶- اکنون، ضرغامیِ سال ۹۲ می‌گوید: «برنامه‌های انتخاباتی زودرس در رسانه‌ها، از جمله آسیب‌های انتخاباتی است. رسانه ملی با طرح زمان‌بندی معقول و تجربه شده، اقدامات خود را در موقع مقرر آغاز کرد و تا روز انتخابات حداقل ۲۰۰۰ ساعت برنامه‌های متنوع انتخاباتی در شبکه‌های سراسری و استانی پخش خواهد کرد».

عصر روز شنبه ۲۱ اردی‌بهشت‌ماه،  بسیاری از رسانه‌های ایرانی در خارج از کشور، اخبار حضور هاشمی رفسنجانی و احمدی نژاد و مشایی در وزارت کشور را مداوما پوشش می‌دهند. این هر سه که به نوعی مغضوبان این روزهای رهبر نظام هستند، از سَمتِ صدا و سیما مورد اعتنا قرار نمی‌گیرند و اخبار انتخاباتی در آن ساعات، در هیچ یک از ده‌ها شبکه داخلی صدا و سیما، از شبکه “خبر” گرفته تا شبکه‌های “جام جم”، قابل به دست‌یابی نیست. صدا وسیمای رهبر و منصوبانش، دوباره بازی همیشگی را برای محو و تخریب رقبا و بالاآوردن گزینه های مطلوب خویش آغاز کرده‌اند. این بازیِ همیشه منتهی به باخت مسئولان ارشد نظام، دوباره آغاز شده است و این بار شاید، بازی و زمین و داور و …، همه در پایان محروم یا مصدوم شوند. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large