Skyscraper large

نامه رئیس فدراسیون جهانى روزنامه نگاران به خامنه‌ای

s96teفدراسیون بین المللی روزنامه نگاران (IFJ) به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات به سفارتخانه های چهار کشور در بروکسل، که کشورشان بیشترین تعداد روزنامه نگاران زندانی را در جهان را دارد، نامه نوشت و خواستار آزادی روزنامه نگاران زندانی دراین کشورها شد.

نامه هایی که توسط جیم بوملها، رئیس فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران (IFJ) امضا شده، به سفارت خانه های چین، ایران، ترکیه و اریتره برای ابراز نگرانی این نهاد در مورد عدم آزادی مطبوعات در این کشورها، که در آن روزنامه نگاران به طور معمول و بدلیل نقض آزادی های اساسی و حقوق بشر بازداشت و زندانی می شوند، ارسال شده است. 

به گزارش جرس، در این نامه آمده است : “تنها کاری که روزنامه نگاران به دلیل آن بازداشت شده اند انجام وظیفه حرفه ای برای اطلاع رسانی به عموم مردم بوده است.” 

در بخش دیگری از این نامه تاکید شده است :”ما مصرانه از دولت شما خواهانیم به این فضای رعب و ارعاب روزنامه نگاران و انجمن صنفی شان پایان دهید و روزنامه نگاران و نویسندگان زندانی را آزاد کنید.” 

فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران از اعضای خود خواسته تا به عنوان نشانه ای از وحدت و همبستگی به ارسال نامه های مشابه به سفارتخانه های این کشورها درمحل فعالیت خود اقدام کنند. 

فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران (IFJ) امسال به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات بر موضوع “ایمنی روزنامه نگار و روزنامه نگاران زندانی در سراسر جهان” تمرکز کرده است. 

در ایران برپایه گزارش عضو فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران، انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران (AoIJ)، حداقل ۲۴ روزنامه نگار در حال حاضر به اتهام نقض قوانین ایران در زندان به سر می برند. 

در ترکیه، برپایه گزارش عضو فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران، اتحادیه روزنامه نگاران ترکیه، تخمین زده می شود حداقل ۶۶ روزنامه نگار در حال حاضر در زندان به سر می برند، و در انتظار محاکمه به اتهام نقض قانون کیفری ترکیه یا قوانین ضد تروریستی می باشند. سازمان اروپایی عضو فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران، فدراسیون اروپایی روزنامه نگاران، در همکاری با اتحادیه روزنامه نگاران ترکیه در صدد راه اندازی کمپینی با عنوان ” روزنامه نگاران ترکیه را آزاد کنید “است. 

در اریتره، با توجه به منابع قابل اعتماد، حداقل ۱۸ روزنامه نگار از زمانی که مقامات ممنوعیت بر فعالیت رسانه های مستقل را از سپتامبر ۲۰۰۱ تحمیل کرده اند، بدون هرگونه اتهام بازداشت شده اند. 

و در چین، درسال ۲۰۱۲ گزارش شده که بیش از ۳۰ روزنامه نگار بازداشت و در انتظار محاکمه به اتهام نقض قانون مجازات چینی یا قوانین ضد تروریستی بسر می برند. 

نامه رئیس فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران خطاب به رهبر جمهوری اسلامی ایران که به سفارت ایران در بروکسل ارسال شده است، بشرح زیر است : 

رهبر عالی جمهوری اسلامی ایران آیت الله خامنه ای

من به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات و از سوی فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران (IFJ) این نامه را به شما برای ابراز نگرانی نسبت به وضعیت روزنامه نگارانی که در حال حاضر در ایران در زندان بسر می برند، می‌نویسم. 

با توجه به گزارش انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران (AoIJ)، حداقل ۲۴ روزنامه نگار در حال حاضر به اتهام نقض قوانین ایران در زندان به سر می برند. زندانی شدن اینها تنها بدلیل انجام وظیفه حرفه ای شان به عنوان روزنامه نگار برای اطلاع رسانی به عموم مردم بوده است. 

این نهاد در مورد زندانی شدن روزنامه نگاران در کشور شما و نحوه نگهداری آنها، که نقض حقوق اساسی از جمله آزادی بیان در ایران را نشان می دهد، بسیار نگران است. 

ما همچنین می خواهیم توجه شما را به پلمب غیرقانونی دفتر انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران، که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ انجام شده است و از آن زمان به بعد از فعالیت آن جلوگیری به عمل آمده است، جلب نمائیم. علاوه بر این، دو تن از اعضای هیات مدیره انجمن نیز در حال حاضر زندانی اند. 

ما مصرانه از دولت شما خواهانیم به این فضای رعب و ارعاب روزنامه نگاران و انجمن صنفی شان پایان دهید و روزنامه نگاران و نویسندگان زندانی را آزاد کنید.

با احترام
جیم بوملها

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large