Skyscraper large

انتخابات و روزهای سخت اینترنت

6w5sdf4sd

مرضیه آرمین

روزهای اخیر و در آستانه‌ی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، شعارهایی همچون “لزوم مشارکت تمامی آحاد” و “لزوم حضور عقاید و سلایق مختلف”، از سوی مقامات بالای نظام سَر داده می‌شود. همزمان نیز شاهد تلاش‌هایی برای ایجاد اخلال در شبکه‌ی اینترنت و تلفن‌های همراه، هستیم که البته به ثمر نشسته است. قطعی اینترنت، پایین آمدن سرعت آن، قطعی تلفن همراه و ایجاد اشکال در ارسال و دریافت پیامک، از جمله اقداماتی‌ست که ایرانِ سال ۸۸، شاهد آن بوده. اختلال‌هایی که به گفته منتقدان، با هدفِ “پشت پرده نگاه داشتن اخبار مربوط به انتخابات و حوادث پس از آن”، به وجود آمده بود. این روزها نیز، با نزدیک شدن به ساعات پایانی ثبت نام کاندیدهای ریاست جمهوری، ارسال پیامک، با مشکل مواجه شد. عدم ارسال، علی‌رغم کسر هزینه و یا ارسال چندین‌باره‌ی پیامک‌ها، از جمله مشکلاتی بود که مردم با آن مواجه شدند. در مورد اینترنت هم، بالغ بر دو ماه است که شاهد پایین آمدن سرعت و عدم دسترسی بسیاری از کاربران به آن هستیم. تا آنجا که مردم به ستوه آمده و از طریق پیامک، از یکدیگر، خواستار تجمع و اعتراض مقابل وزارت ارتباطات، شدند.

کاربر قاصر، مقصر نامعلوم

براساس آخرین آمارهای ارائه شده از سوی مرکز توسعه مدیریت اینترنت، تعداد کاربران اینترنت در ایران، به بیش از ۴۵ میلیون نفر رسیده که حدود ۶۰ درصد مردم کشور را تشکیل می‌دهند. در همین شرایط، نابسامانی وضع اینترنت، پایین بودن سرعت و عدم دسترسی به سایت‌های پر بازدید، تا حدی است که علاوه بر کاربران خانگی، بانک‌ها، مراکز دولتی، سایت‌های خبری و حتی ورزشی را نیز دچار مشکل کرده است.

با وجود پی‌گیری‌های صورت گرفته از نهادهای مختلف، از جمله “وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات”، “سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی”، “شرکت زیر ساخت ارتباطات”،  و “شرکت‌های اینترنتی”، هنوز دلیل این اختلالات و یا منبع آن، مشخص نشده است و مانند بسیاری دیگر از موارد، به جای حل شدنِ مسئله، مقصر، بین مسئولین، پاس‌کاری می‌شود.

مشکل عمده نداریم

“معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی”، در پاسخ به اختلالات موجود، ضمن تاکید بر این که «اختلال به وجود آمده در سرویس دهی برخی اپراتورهای اینترنتی مشکل عمده‌ای نیست»، گفت: «این موضوع هم اکنون در معاونت نظارت بر سرویس‌های ارتباطی در حال پیگیری است».

“حسن رضوانی” همچنین گفته است: «با این وجود، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از شرکت ارتباطات زیرساخت خواسته است که در این زمینه پاسخگو باشد».

اینجا هم مشکل نداریم

“مدیر روابط عمومی شرکت زیر ساخت ارتباطات” اما، در مورد کندی سرعت اینترنت در ماه‌های اخیر، با اعلام این مطلب که: «در بخش اینترنت و توزیع و کنترل آن یک زنجیره وجود دارد که شرکت زیرساخت تنها یکی از حلقه‌های آن است»، گفت: «ما در شبکه‌ی خودمان هیچ مشکلی نداریم و مشکل‌‌های این چند وقت اخیر، مربوط به جاهای دیگر است که باید در آنجا پرس و جو کنیم».

وی همچنین افزود: « اگر اختلال مربوط به شبکه زیرساخت بود، کل اینترنت کشور قطع می‌شد، ولی ما در شبکه‌ی خود و توزیع پهنای باند و سرعت اینترنت، در حال حاضر هیچ مشکلی نداریم و شما باید بدنبال حلقه‌های دیگر این زنجیره‌ی اینترنتی باشید».

 مشکل، آنجا بود

شرکت‌های اینترنتی هم، به عنوان توزیع کنندگان خدمات اینترنت در کشور، پاسخی برای اختلالات به وجود آمده ندارند، اما یک مقصر را پیدا کرده‌اند و معتقدند که شرکت ارتباطاتِ زیرساخت، در تامین پهنای باند اینترنت، تبعیض قائل می‌شود، گزینشی عمل کرده و محدودیت‌ها را یکسان اعمال نمی‌کند و برهمین اساس است که در یک منطقه، دسترسی به برخی سایت‌ها ممکن است و در منطقه‌ی دیگر کاربران در ابتدایی‌ترین برقراری ارتباط نیز مشکل دارند».

مشکل، آنجا هم نبود

اما “مهدی خدایی”، مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل شرکت ارتباطات زیرساخت، وجود هرگونه تفاوت در ارائه پهنای باند اینترنت به توزیع کنندگان اینترنت در کشور را رد کرد و تاکید کرد: «اختلالات مقطعی در سرویس دهی برخی اپراتورهای اینترنت، به شبکه‌ی زیرساخت ارتباطی کشور مربوط نمی شود و شبکه‌ی ارتباطات زیرساخت کاملا نرمال است».

یک انتخاب آزاد بی‌ربط

در این بین “معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات”، در گفتگو با “ایلنا” و در پاسخ به پرسش مربوط به کندی سرعت اینترنت، تنها به گفتن یک جمله بسنده کرد و گفت: «کندی سرعت اینترنت به ما هیچ ارتباطی ندارد، در حالی که ما به دنبال بررسی این موضوع از شرکت‌ها هستیم».

در حالی که به گمان ناقدان، به نظر می‌رسد که این دورِ تسلسلِ باطلِ مسئولیت ناپذیریِ مسئولین، ادامه خواهد داشت؛ جای شبهه نیست که در آستانه‌ی انتخابات ریاست جمهوری، حکومتی که سابقه‌ی دستگیری و سرکوب گسترده‌ی مردم و روزنامه‌نگاران، ارسال پارازیت بر روی شبکه‌های ماهواره‌ای، قطع و یا ارائه‌ی حداقلی وسائل ارتباط جمعی و اطلاع رسانی را در کارنامه‌ی خود دارد، حال، مجددا به قطع اینترنت متوسل شده، تا در “انزوای خبری”، “انتخابات آزاد” را برگزار کند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large