Skyscraper large

ماشین تحریم همچنان فعال است

6zs5er4tfze

سراج پورعزیزی

وزارت امور خارجه و وزارت خزانه‌داری آمریکا  چهار شرکت و یک شهروند ایرانی به نام “پرویز خاکی” با نام مستعار “مارتین”  که در سال گذشته میلادی به درخواست آمریکا و در فیلیپین بازداشت شده بود را در فهرست جدید تحریم هاى خود قرار داد. 

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا طی اطلاعیه ای، دلیل اعمال تحریم اخیر را ارائه کالا، خدمات و فناوری مورد استفاده در افزایش ظرفیت غنی سازی اورانیم و احداث راکتور تحقیقاتی آب سنگین برشمرد و اعلام کرد، اضافه شدن نام فرد و شرکت های یاد شده به فهرست تحریم ها به معنی ممنوعیت شهروندان آمریکا از معامله با آنها و انسداد دارایی های آنها در ایالات متحده است. 

به نوشته رادیو فردا، وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا نوزدهم اردیبهشت ماه چهار شرکت، هفت نفت‌کش، یک شناور، بانک مشترک ایران و ونزوئلا و شخصی به نام پرویز خاکی را به فهرست تحریم‌های خود علیه ایران افزود. 

افزون بر وزارت خارجه آمریکا، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده نیز یک شرکت کشتی‌رانی و بانک مشترک ایران و ونزوئلا را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است. بانک یاد شده در سال ۲۰۰۹ در جریان سفرهای هوگو چاوز، رئیس جمهوری پیشین ونزوئلا به ایران و با سرمایه مشترک دو کشور در تهران تاسیس شده است. 

وزرات خارجه آمریکا هفت نفت‌کش و یک شناور و همچنین بانک مشترک ایران و ونزوئلا را نیز تحریم کرده است. این بانک در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری نیز قرار گرفته است. وزارت خزانه‌داری آمریکا علاوه بر اینها نام یک شرکت کشتی‌رانی را هم به فهرست سیاه خود افزوده است. 

اسامی شرکت‌هایی که در فهرست تحریمی وزارت خارجه آمریکا قرار گرفته اند عبارتند از: شرکت تحقیقاتی پیشرو سیستم، آلومینات، پارس آمایش صنعت کیش و تقطیران کاشان. 

دولت آمریکا اعلام کرده است سه شرکت کشتیرانی بین‌المللی را که دو سال قبل به دلیل کمک به جریان انتقال نفت ایران تحریم کرده بود، از فهرست تحریم‌ها خارج کرده است. 

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین اعلام کرد که شرکت کشتی‌رانی “سامبوک اف زد سی” که مقر آن در امارات متحده عربی است با دیمتریس کامبیس، یک تاجر یونانی ارتباط داشته است. آمریکا نام این تاجر یونانی را در ماه مارس امسال به فهرست تحریم‌ها افزوده بود. وزارت خزانه‌داری آمریکا رسماَ از این بازرگان یونانی به عنوان فرد دوم تحریمی در بیانیه خود نام برده است. 

وی متهم است که بطور پنهانی با ایجاد یک شبکه کشتی‌رانی برای فروش نفت ایران تلاش نموده و از این طریق تحریم نفت ایران را نقض کرده است. شرکت کشتی‌رانی “سامبوک” با انتقال نفت از نفت‌کش‌های ایرانی به نفت‌کش‌های خود در خلیج‌فارس کوشیده است که صادر‌کننده‌ی اصلی محمولات را پنهان نگاه دارد. این شرکت دست‌کم از هشت نفت‌کش برای ارائه خدمات ترابری به ایران سود می‌جسته است. 

بنا به قانون تحریم‌های آمریکا، شهروندان و شرکت‌های این کشور اجازه ندارند که با کمبیس و شرکت‌های وابسته به او معامله داشته باشند. کمبیس اخیراَ همکاری با ایران و انتقال نفت این کشور را رد کرده بود. 

همزمان قانون‌گذاران آمریکایی می‌کوشند که پیش از انتخابات ایران تحریم‌ها علیه این کشور را گسترش دهند. قانون‌گذاران آمریکایی از احزاب مختلف خواهان انسداد دارایی‌های ارزی ایران در خارج هستند. بنا به تخمین‌های غیر رسمی این دارایی‌ها می‌توانند حدود ۶۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار باشند. 

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین از موسسه های مالی در سراسر جهان خواست تا به منظور ادامه دسترسی به نظام بانکی آمریکا معاملات خود را با شرکتها و افرات تحت تحریم قطع کنند. وی همچنین به شرکت های خصوصی ایران درباره همکاری با افراد و شرکت های فعال در برنامه اتمی ایران هشدار داده است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large