Skyscraper large

حمله اسراییل به سوریه؛ آزمون ایران

see6r5t4- ali jalali علی جلالی

علی جلالی

در حالی که این روزها خبرها درباره حمله اسراییل به سوریه واکنش های بسیاری را در سراسر دنیا به همراه داشته، اما گویی در ایران قضیه آنطور که توقع می رفت مورد توجه قرار نگرفته و واکنش جمهورى اسلامى بسیار پایین تر از حد شعارهاى گذشته اش بوده است. 

به گزارش خبرگزاری های جهان، جتهای اسرائیلی شامگاه یکشنبه با یورش شبانه خود تسلیحات ایرانی را که قرار بود به حزب الله لبنان حمل شود نابود کردند. چندی پیش نیز اسراییل در حمله ای دیگر خسارات زیادی را به کاروان های ارسال اسلحه به مقصد لبنان وارد کرده بود که گفته مى شود یکی از فرماندهان سپاه ایران (سردار شاطرى) نیز در این حملات کشته شد. 

اگر چه وزارت امور خارجه ایران آخرین حمله را فقط محکوم کرد، اما این بزرگترین متحد سوریه و دشمن اصلی اسراییل چنان کم رنگ و بی رمق به این حمله و حمله پیشین آن واکنش نشان داد که گویی ترقه ای از سوی چند جوان اسراییلی در سوریه منفجر شده است. 

اهمیت این حمله تا آنجاست که به منزله “اعلان جنگ” تلقى شده و خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران نیز نوشته: ” فیصل مقداد معاون وزیر امور خارجه سوریه خطاب به شبکه سی ان ان آمریکا تجاوز رژیم صهیونیستی به خاک این کشور را اعلان جنگ علیه دمشق دانست. و حمله به حومه دمشق را اعلان جنگ اسرائیل به سوریه دانست.” 

این در حالی است که حمله اسراییل نه به سوریه و نه برای کمک به مخالفان بوده، بلکه حمله به کاروان تسلیحاتی و امکانات ارسالی ایران برای حزب الله لبنان بوده است و در واقع هدف اصلی حمله ایران است نه سوریه؛ اما اینکه فراتر از واکنش هاى رسمى، ایران و فرماندهان سپاه پاسداران در این باره واکنشی جدی و درخورِ رجزخوانى هاى پیشین نشان نداده و سوریه هم نتوانسته آنطور که باید و شاید پاسخی به این حملات بدهد، خود بیانگر گرفتاری و ضعف دو دولت ایران و سوریه است؛ دولت هایى که پیش از این خود را دشمن درجه یک و حامی خط مقاومت در لبنان می دانستند. 

اگر چه سید حسن نصرالله و گروه تندرو حزب الله در لبنان حمله پیشین اسراییل را در سال گذشته محکوم کردند و با انتشار بیانیه ای، اسرائیل را به بمباران خاک سوریه متهم کرده و با دولت دمشق “اظهار همبستگی” کرده اند، در عین حال به انتشار بیانیه ای بسنده کرده و گفتند : ” حزب الله همبستگی خود را با رهبری سوریه، ارتش و مردم این کشور اظهار می کند و معتقد است که اسرائیل با این حمله تلاش کرده است به “ظرفیتهای نظامی عربها ” آسیب برساند.” اما بیش از آنکه خود دست به واکنشی بزنند، توپ را به زمین کشورهای عربی انداخته و از پاسخ های دندان شکن و کوبنده این نیروی طرفدار ایران در منطقه نیز خبری به میان نیامد. پس از آخرین حمله اسراییل تا کنون نیز پاسخی قابل توجه از سوی حزب الله و رهبر آنها صورت نگرفته است. 

واکنش ضعیف به این حمله مى تواند نشانگر این باشد که متحدان ایران نمی توانند در مواقع بروز خطر و حمله از سوی دشمنان جمهوری اسلامی بر روی حساسیت و منطق دفاعی ایران حساب کرده و خود را در امان ببینند. 

در این تجربه، جمهوری اسلامی نشان داده که علی رغم ادعاهای هر روز فرماندهان تندرو سپاه و آزمایش تجهیزات به گفته آنها مدرن، در توانایى دفاع از نزدیکترین و حیاتی ترین هم پیمانان خود نیز تردید جدى دارند. 

 بنا بر خبر خبرگزارى مهر، وزیر دفاع جمهوری اسلامی، سرتیپ پاسدار احمد وحیدی، در مورد حمله اسرائیل به سوریه تنها اظهار نظری که کرد این بود که “حمله اخیر اسراییل با چراغ سبز آمریکا بوده و این اقدام را از سر “استیصال و سردرگمی” این کشور در برابر تحولات منطقه دانست و افزود که این اقدام “می‌تواند امنیت کل منطقه را به مخاطره بیندازد”. 

به نظر مى رسد در شرایط فعلی اقتصادی و موقعیت حساس سیاسی و عدم اقبال اجتماعی پس از سرکوب اعتراضات سال ٨٨، رهبر و فرماندهان سپاه پاسداران به این نتیجه رسیده اند که هر گونه واکنش تند و شدیدی می تواند سرنوشت انقلاب اسلامی و نظام ولایت فقیه را به وضعیتى مبهم و آینده اى نامعلوم بکشاند؛ اما اینکه اسراییل، آمریکا و دیگر کشورهای غربی این حمله و پیام های آن را چگونه ارزیابی کرده و چه تصویر تازه اى از ایران را در محاسبات خود لحاظ مى کنند نکته ای است که باید برای رسیدن به پاسخ آن منتظر بود و واکنش این کشورها را در آینده نزدیک مورد بررسی قرار داد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large