Skyscraper large

آیا مدیریت گمرک در قاچاق خودرو دست داشت؟

s865ezr

علی جلالی

هر از گاهی از قاچاق کالا و مشکلات گمرکی گزارش هایى منتشر شده و در هیچ یک از موارد نیز شفاف سازی لازم درباره پرونده های مطرح شده صورت نگرفته است؛ آمار مى گوید تا کنون قاچاق کالا و گمرکی مبلغی نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان خسارت به کشور و اقتصاد آن وارد کرده است. 

به تازگی پایگاه اصولگراى بولتن نیوز در پیگیری خبر منتشر شده خود در اسفند ماه سال گذشته درباره خروج غیر قانونی تعدادی خودرو لوکس، گزارشی منتشر کرده و دست های پنهان و کوتاهی های گمرک و کارکنان آن را در وقوع این جرم مشهود دانسته و مورد سوال قرار داده است. 

پایگاه خبری بولتن نیوز، روز گذشته در گزارشی مربوط به خروج غیر قانونی خودرو های لوکس از کشور نوشت: “که با عنایت به مراتب فوق از نظر این هیات، معاون امور گمرکی مهمترین مقصر درون سازمانی در حادثه مذکور (خروج غیر قانونی ۱۴۴ خودروی لوکس)می باشند. ایشان از موضوع مطلع بوده اند و این که چرا در این مرحله پیگیر موضوع می شوند، محل سوال است.” 

بنابراین گزارش، یک هیات رسیدگی کننده به موضوع که شامل سه نفر از بازرسان عالی رتبه گمرک است، در گزارشی به تحلیل و ارزیابی دلایل این تخلفات و عوامل مقصر در آن پرداخته اند. این درحالی است که در مراحل رسیدگی، ۴ نفر بایگان و پلمپ چی و کارمند معمولی به عنوان مسوول این تخلفات و خروج ۱۴۴ خودرو لوکس از درب خروج گمرک و اسناد مفقود شده دیگر معرفی شده اند. اما قاعدتا باید از معاون امور گمرکی، و رئیس سرویس ارزیابی سوال شود که چرا چنین تخلفی صورت گرفته ودر حالی که در جریان موضوع بوده اند چرا به موقع اطلاع نداده اند. نه این که چهارنفر پلمپ چی و کارمند معمولی را به عنوان مسوول معرفی کنند. 

این سایت اصولگرا در ادامه مطلب خود می نویسد: “مشکلات محیطی گمرک، ضعف های موجود اداری و تجهیزات و دوربین مداربسته، سهل انگاری کارکنان در حفظ اسناد و کوتاهی در اعلام مفقودی، مشکلات نرم افزاری، مشکلات درب خروج، کوتاهی مسوولان در اعلام تخلفات و پیگیری سریع برای ورود قضایی وانتظامی به موضوع، بی توجهی به گزارش پلیس، همگی از دلایل خروج غیر مجاز ۱۴۴ خودرو ازگمرک بوده است.” 

در این گزارش همچنین آمده است: “در خصوص فقدان ۸ فقره پروانه ترانزیت داخلی، ۱۴ فقره پروانه ورودی، ۴۱۷ فقره گواهینامه گمرکی خودرو ۲۰۸ فقره هولوگرام در گمرک شهید باهنر بندرعباس و همچنین چگونگی عدم کشف کالاهای خارج شده از گمرک مذکور با جعل اقلام کنترلی مذکور که صرفا خروج ۱۴۴ دستگاه خودرو سواری با جعل پنج فقره پروانه ترانزیت داخلی ازمجموع ۸ فقره مفقودی مذکور از گمرک باهنر توسط گمرک مذکور کشف و اعلام شده است، باید مندرجات سوابق و دفتر درب خروج با مندرجات دفاتر و نرم افزارهای سرویس ارزیابی تطبیق داده شود. علاوه بر۵ فقره پروانه ترانزیت داخلی جعلی مذکور تعداد ۱۳ فقره پروانه دیگر در دفتر ثبت شده اندو کالاهای آنها از گمرک خارج شده است. اما در نرم افزار ترانزیت سابقه ای از آنها وجود ندارد ومجوزی برای خروج صادر نشده است.” 

بولتن نیوز در ادامه مطلب خود با شاره به چگونگی عدم کشف خروج ۱۴۴ خودرو سواری و بررسی این موضوع نوشت: “با استفاده از اسناد مجعول باید دایره امور بندی و اطلاعات انبارها و تخلفات بررسی شود. دایره درب خروج، مغایرت کوتاژهای جعلی ۷ رقمی با کوتاژهای ۶ رقمی ترانزیت داخلی، شماره کوتاژ تکراری در دو پروانه جعلی، عدم دقت برای کشف مغایرت ها و جعل اسناد، عدم توجه به نگهداری تصویر پروانه در درب خروج، همگی از تخلفات و سهل انگاری های آشکار است. واگذاری این گونه امور به گمرک باهنر با توجه به ضعف های محیط کنترلی آن و عدم توجه به ظرفیت های این گمرک نیز از مشکلات دیگر است و از آن جا که مسوولیت مدیریت ۸ گمرک به عهده گمرک باهنر است، این مسوولیت سنگین خارج از ظرفیت گمرک باهنر است و انجام وظایف اصلی را سخت کرده است.” 

این پایگاه همچنین ضعف نرم افزارهای کاربردی و کمبود تجهیزات اداری، ضعف سیستم حفاظت فیزیکی ساختمان، مدیریت منابع انسانی و ضعف عملکرد کارکنان و… را مورد توجه قرار داده و بر رفع آنها و همچنین افزایش نظارت و کنترل تأکید کرده و می نویسد: “باید توجه داشت که در گمرک باهنر اختیار اصلاح بارنامه به مسوول اطلاعات انبارها تفویض شده است. همچنین تغییر عنوان صاحب کالا به عنوان تغییر مالکیت می باشد و باید مراحل قانونی مطابق با این تغییر انجام شود. مسوول اطلاعات انبارها در این خصوص تخلف کرده و معاون امور گمرکی نیز که نامه ها را به عنوان اداره بندر امضا نموده متخلف است مگر این که امضاها جعلی باشد. عدم صدور دستور ابلاغ مراتب فقدان ۸ فقره پروانه ترانزیت داخلی مفقودی به کلیه گمرکات کشور قبل از خروج ۱۴۴ دستگاه خودرو، به موقع به اطلاع معاون امورگمرکی رسانده شده اما علی رغم تصریح ضرورت ابلاع بلادرنگ کسری، واکنش مناسب صورت نگرفته است.” 

این گزارش در ادامه می گوید: “باید موضوع فقدان گواهینامه ها، سریع تر گزارش می شد تا پیگیری قضایی انجام می شد در تاریخ ۱۵ مرداد ۹۰ پلیس راهور بوشهر، موضوع ۱۲۲فقره گواهینامه و شماره گذاری خودروها را به گمرک ارسال کرده که ۴۴ فقره از آنها جزو گواهینامه های مفقودی از مجموع ۴۷۱ گواهینامه مفقودی بوده است اما نسبت به آن واکنش به موقع صورت نگرفته است در حالی که این واکنش به موقع می توانست مقابله و برخورد با تخلفات را سریعتر اجرایی و خسارت ها را کاهش دهد…” 

بولتن نیوز با اشاره به مواردی از پرداخت رشوه در گمرک می نویسد: “شخصی به درب منزل یکی از معاونان مراجعه و پیشنهاد یک میلیارد تومان رشوه می دهد تا پاسخ مثبت به استعلام بدهد اما معاون موضوع را به حراست منعکس می کند…. لذا اگر به موقع به این موضوع واکنش نشان می دادند امکان پیگیری بهتر فراهم می شد.” 

این پایگاه خبری پیش از این در اسفندماه سال گذشته گزارشی را در خصوص تخلف گمرکی و قاچاق ۱۴۴ خودرو لوکس منتشر کرده بود که بر اساس آن “در تاریخ ۲۷ مهر ۹۰، پلیس آگاهی در نامه ای به رئیس گمرک جنوب تهران، موضوع کشف ۱۴۴ خودرو را خبر می دهد که به دنبال سرقت ۲۰۲ فقره گواهینامه گمرکی از گمرک شهید باهنر، سه نفر اقدام به قاچاق خودروهای خارجی کرده و با شماره گذاری و تعویض پلاک به فروش رسانده اند. این خودروها شامل ۵۴ دستگاه سوناتا، ۲۹ دستگاه اوریون، ۲۱ دستگاه تویوتا  لندکروز، ۲۰ دستگاه تویوتا لکسوس، ۱۸ تویوتا هایلوکس و ۲ دستگاه بی ام و اکثرا مدل ۲۰۱۱ بوده اند.” 

پیش از این نیز بسیاری از خبرها و گزارش ها از تخلفات گمرکی و قاچاق کالا حکایت داشته و تقریبا بیشترین موارد در این خصوص بدون هماهنگی و همکاری کارمندان و مدیران این سازمان دولتی ممکن نبوده و تا کنون نیز هیچ گونه شفاف سازی در این خصوص صورت نگرفته است. 

برای نمونه می توان به پرونده تخلف واردات گمرکی سنگین تبدیل ۶ کانتینر موبایل به ۶ کانتینر ام پی تری اشاره کرده که به نوشته رسانه های اصولگرای داخلی نمونه ای از قاچاق گمرکی به حساب آمده و برخی از مدیران و بخش های گمرک به شکلی مستقیم در این خصوص دخالت داشته اند. اما تا کنون هیچ یک از مدیران این سازمان دولتی، مسوولیت این امر را به شکلی شفاف و مشخص به عهده نگرفته و اکنون نیز تنها برخى رسانه ها این پرونده را پیگیرى مى کنند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large