Skyscraper large

خاتمی و هاشمى در رأس نظرسنجی‌ها

s8er4z

ندا سینا

تعدادی از نمایندگان مجلس و مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم نسبت به سخنان حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ایران درباره اکبر هاشمی رفسنجانی واکنش نشان دادند. علی مطهری با تأکید بر جایگاه بالاى خاتمى و هاشمى در رأس نظرسنجى ها، حرف‌های وزیر اطلاعات را عامل تشویش اذهان عمومی و تنش‌زایی خواند و گفت: همین‌که مقام دولتی به‌ویژه وزیر اطلاعات هشدار داده‌اند، که فتنه‌ای در راه است، ناخواسته می‌تواند بسترساز ایجاد فتنه شود. وزیر اطلاعات باید با تدبیر بیشتری حرف بزند. این‌طور صحبت کردن درباره آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی که از ذخایر نظام و انقلاب هستند، امر پسندیده‌ای نیست.

در بیانیه اعتراضی مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم تصریح شده که جامعه ایران بیمار، افسرده و ناامید از آینده شده و مسئولیت اختلالات روانی، رشد بزه‌کاری، تورم، بیکاری ، فقر و وعده‌های توخالی چون آوردن پول نفت بر سر سفره‌های مردم، ناشی از مدیریت ضعیف، کم تجربه و فاقد سابقه است.

در بخشی از این  بیانیه، با اشاره به “مقاله زهرآگین روزنامه کیهان علیه خاتمی” آمده است: چه جای توجیه است که روزنامه‌ای که از سرمایه بیت‌المال استفاده می‌کند در مقام قضاوت بنشیند و خاتمی را مفسد فی‌الارض و … معرفی کند. چرا دلسوزان کشور و روحانیت معظم در برابر این بداخلاقی‌ها فریادی بر نمی‌آورند.

در بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم، تاکید شده که حمله‌های اخیر به هاشمی و خاتمی، در واقع حمله به میلیو‌ن‌ها ایرانی است که از آقایان تقاضای کاندیدا شدن دارند تا مملکت را از این وضعیت بحرانی نجات دهند.

در پایان این بیانیه از کلیه احزاب، نخبگان علمی و انبوه دلسوزان انقلاب خواسته شده که راه خود در دعوت از کاندیداتوری خاتمی و هاشمی را تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه دهند.

احمد توکلی نیز وظیفه قانونی وزیر اطلاعات را تامین امنیت و آرامش در جامعه دانست و افزود: وزیر اطلاعات باید از اظهارنظرها و اتخاذ رویکردهایی که بوی سیاسی می دهد، پرهیز کند. سخنانی که اخیراً درباره رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته شده نوعی برداشت سیاسی را با خود به همراه داشته است و البته با مواضعی که رهبر معظم انقلاب در خصوص آقای هاشمی گرفته اند، ناسازگار است.

حیدر مصلحی روز پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت در اختتامیه نهمین همایش سراسری مسئولان هیات رزمندگان، بدون نام بردن از رفسنجانی، وی را متهم به دست داشتن در”فتنه ۸۸” کرد. وزیر اطلاعات گفت: کسی که خود را پیشگوی فتنه حوادث ۸۸ اعلام می‌کند، عملا پیشگویی نکرده و خودش نقشی اساسی در فتنه داشته است. اگر به واسطه برخی ملاحظات مانند آن دو نفر با وی برخورد نشده و آزادی عمل دارد، امروز طلبکار نظام نباشد.

 مصلحی در ادامه افزود: این فرد با تحریک سران ساده لوح فتنه و اطرافیانش مارش فتنه را می‌زد و امروز چشمان بیدار نظام تحرکات وی را رصد می‌کند و به هیچ عنوان اجازه نخواهد داد اتفاقی مانند سال ۸۸ در کشور رخ دهد.

احمد توکلی نماینده تهران که از منتقدان عملکرد هاشمی رفسنجانی به حساب می آید، به خبرگزاری مهر گفت که وزیر محترم اطلاعات باید شان قانونی خود را رعایت کرده و مسائل سیاسی را به سیاستمداران واگذار کند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روزنامه شرق، علی مطهری با اشاره به نامه هاشمی رفسنجانی پیش از انتخابات ریاست جمهوری چهار سال پیش که نسبت به وضعیت آینده هشدار داده بود، برخلاف نظر وزیر اطلاعات گفت که «به نظرم پیش‌بینی‌ها درست از کار درآمده و اتفاقا نامه آقای هاشمی به مقام معظم رهبری نامه‌ای تاریخی بود».

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه حصر برخی افراد، موضوعی نیست که وزیر اطلاعات مجاز باشند در سخنانشان به‌صراحت به آن اشاره و شخصیت دیگری را تهدید به حصر کنند افزود: آقای مصلحی با سخنان اخیرشان طوری درباره حصر حرف زده‌اند که انگار با نوعی لطف به آقای خاتمی گفته‌اند که تا به حال حصرشان نکرده‌ایم این در حالی است که «حصر» نیازمند مقدمات قضایی و حکم رسمی و قانونی نهادهای مسوول است.

مطهری همچنین گفت: در برگزاری انتخابات، ملاک نظر و رای مردم است. واقعیت آمار و نظرسنجی‌های صورت‌گرفته نشان می‌دهد که با وجود همه تخریب‌هایی که علیه هاشمی و خاتمی مطرح شده، این دو شخصیت، در راس نظرسنجی‌ها بوده و از اقبال مردمی خوبی برخوردار هستند. حال سوال من این است که وقتی مقام معظم رهبری سال ۹۲ را سال حماسه سیاسی نامگذاری می‌کند، مگر چیزی جز حضور مردم می‌تواند تولید حماسه کند؟ وقتی شواهد و دلایل مستند نشان می‌دهد که این افراد جایگاه مردمی دارند، نمی‌شود به این سادگی آنها را با این ادبیات که از بار سیاسی معناداری برخوردار است، مورد خطاب قرار داد. وی همچنین تاکید کرد من به‌عنوان یک نماینده مجلس پیگیری خواهم کرد تا مشخص شود منظور سخنان اخیر وزیر اطلاعات چه بوده است.

در همین حال محمدرضا تابش نماینده اردکان در مجلس در گفتگو با وبسایت خبرآنلاین به انتقاد ازاین اظهار نظرتند پرداخته و پرسیده: اگر آقایان هاشمی و خاتمی در بین مردم پایگاهی ندارند، چرا از اعلام کاندیداتوری احتمالی آنها مضطرب و دستپاچه شده اند؟ چرا با سرمایه های معنوی، اجتماعی و انسانی این کشور اینگونه بازی می کنند؟

به گفته آقای تابش عده ای با سخنان تند و آتشین و بعضا بدون منطق و استدلال علیه کسانی که در انقلاب بوده اند و پایگاه مردمی دارند در آتش کینه و نفرت می دمند و مردم را نسبت به آینده مایوس می کنند که مسلما در سرنوشت انتخابات تاثیر گذار است.

روزنامه کیهان که تحت نظر نماینده رهبر جمهوری اسلامی منتشر می شود در سرمقاله شماره یکشنبه خود بدون ذکر نام، اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی را «اموات سیاسی» نامیده و نوشته است: «مهم‌تر از سن و سال متعارف نامزدها که باید متناسب اقتضائات مدیریت اجرایی باشد، باید در قید حیات بودن فرد احراز شود.»

روزنامه ابتکار با اشاره به اینکه مرد ۷۹ساله سیاست ایران یک بار دیگر در این موقعیت دردناک گرفتارآمده است نوشته است: روزی نیست که خبر حضور گروه‌های مختلف مردمی در دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی و درخواست‌های مصرانه از وی برای حضور در انتخابات منتشر نمی‌شود و در همان حال روزی نیست که توپخانه شدید حملات سیاسون و رسانه‌ها به سمت وی شلیک نکند و گروهی با نصیحت، جوسازی و حتی تهدید از وی می‌خواهند که در صحنه انتخابات پیش رو،حاضر نشود.

روزنامه آفتاب یزد در تیتر یک  پانزدهم اردیبهشت خود گزارش داده که اظهارات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و احتمال حضور وی در انتخابات ریاست جمهوری “جنبش هاشمی نَیا” در میان کارگزاران نظام و فعالان سیاسی اصولگرا به راه انداخته است، و بسیاری از فعالان عرصه سیاست به هاشمی رفسنجانی توصیه کرده‌اند که نامزد انتخابات نشود.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large