Skyscraper large

عدم پرداخت دستمزدها کارگران را به اعتصاب کشاند

6se5r4

عکس از فارس

مژگان مدرس علوم

صبح امروز یکشنبه ۱۵ اردیبهشت جمعی از بازنشستگان پالایشگاه نفت ایران در اعتراض به تاخیر در دریافت مطالباتشان در مقابل وزارت نفت تجمع کردند.

از آغاز سال جدید، با شدت گرفتن موج نارضایتی کارگران نسبت به رقم ناعادلانه دستمزد سال ۹۲ در کنارعدم پرداخت حقوق و مزایایشان توسط دولت و کارفرمایان اعتراضات آنها نیز وارد فاز جدیدی شده است.

کارگران تاکنون در اشکال مختلف از نامه های اعتراضی گرفته تا تجمع در مقابل نهادهای مسئول نسبت به تعویق و بی‌نظمی در پرداخت حقوق خود اعتراض کرده اند.

 به گزارش ایلنا، هفته گذشته ۸۰ نفر از کارگران فضای سبز شهرداری منطقه دو اهواز در اعتراض به عدم دریافت مطالبات یک سال گذشته خود در مقابل ساختمان دفتر شرکت پیمانکاری دست به تجمع زدند. عدم پرداخت حق بیمه تعدادی از کارگران، حق لباس، عدم دریافت فیش حقوقی در ۱۵ سال گذشته از دیگر مطالبات کارگران فضای سبز شهرداری منطقه دو اهواز است.

به گفته یکی از فعالین کارگری، عدم دریافت حقوق مختص کارگران فضای سبز شهرداری اهواز نیست بلکه بسیاری از نیروهای خدماتی فضای سبز در سایر شهرداریهای استان نیز با مشکل عدم دریافت حقوق مواجه بوده و همیشه چندین ماه حقوق خود را با تاخیر دریافت می‌کنند.

همزمان گزارش شده است که ۲۵ کارگر کارخانه کنف کار رشت ۲۲ ماه حقوق معوقه از کارفرما خود طلب دارند. 

نماینده این کارگران، ارزش ریالی معوقات حقوقی کارگران را ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان عنوان کرده و می گوید: “علاوه بر ۲۲ ماه حقوق معوقه ۲۵ کارگر که سهم هر کدام بالغ بر ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان می‌شود، هیچ کدام از کارگران بازنشسته نیز ریالی بابت سنوات در یافت نکرده‌اند.”

همچنین به گفته احمدی، رییس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان قزوین، پرداخت حقوق و دستمزد کارگران ۶۰ واحد تولیدی استان قزوین از ۲ تا ۲۴ ماه به تعویق افتاده است.

خودداری از پرداخت دستمزد کارگران

کارگران خدماتی و فضای سبز شهرداری شوشتر طی ده ماه گذشته حقوقی دریافت نکرده‌اند. خودداری شهرداری شوشتر در پرداخت دستمزد کارگران، آنان را از تامین حداقل‌های زندگی ناتوان کرده است. این کارگران در روزهای گذشته به مدت دو روز دراعتراض به بی‌توجهی مسئولان شهرداری دست از کار کشیدند.

همچنین مجتمع دامداری مهاباد از جمله مجموعه‌های تولیدی بحران‌زده کردستان است که کارگرانش با وجود سوابق کار ۱۷ تا ۲۶ ساله، ۱۶ ماه است حقوق دریافت نکرده‌اند. با واگذاری مجتمع بزرگ دامداری به بخش خصوصی، مشکلات کارگران این واحد تولیدی آغاز شد بطوری که بدلیل بی توجهی کارفرما ۴۳ تن از کارگران این مجتمع ۱۶ ماه است که حقوق دریافت نکرده‌اند.

به گزارش اروم نیوز؛ کارگران مجموعه آثار باستانی تخت سلیمان به عنوان یکی از مهم‌ترین و مشهورترین مراکز تاریخ تمدن ایران و جهان و چهارمین اثر ملی ثبت شده کشور در فهرست آثار سازمان یونسکو، حدود هفت ماه است که منتظر دریافت حقوق و دستمزدهای معوقه خود هستند اما تاکنون موفق به دریافت آن نشده اند.

این در حالی است که در پیگیری هایی که کارکنان در خصوص دریافت حقوق معوقه خود انجام داده اند مسائلی همچون  وجود اختلاف و عدم هماهنگی بین مدیران مجموعه تخت سلیمان و مسئولان سازمان میراث فرهنگی وگردشگری آذربایجان غربی در خصوص اعتبارات پرداخت حقوق کارکنان مطرح شده است.

رکود صنایع داخلی و موج بیکاری

 از سوی دیگر در اوضاع نابسامان اقتصادی بدلیل رکود صنایع داخلی و عدم حمایت دولت از تولیدات داخلی، موج گسترده بیکاران به یک مساله عادی تبدیل شده است.

۸۰ کارگر کارخانه زرین قشم، تولید کننده آجرهای سفالی به سبب تعطیلی این واحد تولیدی در آغاز سال جاری بیکار شده‌اند.

همزمان کارفرمای کارخانه نورد لوله صفا در سال جدید ۹۵ درصد از قراردادهای کارگران خود را یکماهه تمدید کرده است و اعلام کرده که بدلیل مشکلات اقتصادی ناچار است هر ماه تعدادی از کارگران خود را اخراج کند. بطوریکه ۸۵ نفر از نیروهای قدیمی و با تجربه این واحد تولیدی پس از خاتمه قرارداد به دستور کارفرما تمدید نشده است.

شرکت تعاونی خدماتی نصر آسمان وابسته به هواپیمایی آسمان نیز قرارداد ۱۰ نفر از نیروهای قرار دادی خود را با سوابق ۷ تا ۱۳ سال به دلیل آنچه از سوی کارفرما کاهش بودجه عنوان شده است، تمدید نکرده است. با توجه به اینکه قرارداد‌های نیروهای خدماتی در این شرکت یکسویه و سفید امضاء است، کارگران اطلاعی از پایان قرار داد کاریشان ندارند و این به معنی دور زدن قانون کار توسط کارفرمایان است.

اینها تنها اخبار بیکاری عده ای از کارگران در چند روز گذشته است و عدم امنیت شغلی یکی دیگر از نگرانی های این طبقه زحمتکش است. در این زمینه، حسین کمالی دبیرکل حزب اسلامی کار با اشاره به بیکاری روز افزون کارگران تصریح می کند که بیش از ۸۰ درصد از واحدهای تولیدی مشکل دارند و کارگران آن‌ها به صورت گروهی بیکار می‌شوند.

اعتصاب، راهی برای تحقق مطالبات

پرداخت حقوقهای معوقه و دیگر مطالبات رفاهی و ایمنی و افزایش حقوقها مساله فوری و روز کارگران است. آنها راه حل اساسی برای تحقق مطالبات و خواستهایشان و تغییر وضع موجود را توسل به اعتصاب و تجمع می دانند. اگرچه این اعتراضات گاها منجر به اخراج چند کارگر می گردد، اما گام موثری برای زیر فشار قرار دادن دولت و کارفرمایان است.

آخرین نمونه از این موفقیتها، اعتصاب کارگران کارخانه نورد لوله صفا بود که با ایستادگی آنان برای تحقق خواستهایشان، کارفرمای این کارخانه دستمزد معوقه آنان را به حساب شان واریز کرد و کارگران نیز به اعتصاب خود پایان داده و بر سر کارهایشان بازگشتند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large