Skyscraper large

تفنگت را زمین بگذار!

20100125- mehrane rezaifar - مهرانه رضایی‌فر

مهرانه رضایی‌فر

اخیرا موج جدیدی از سلسله نشست ها و جلساتی با موضوع سینما در گوشه و کنار، در حال برگزاری است که اتفاقا کوچکترین خط و ربطی هم به عالم هنر و سینما ندارند. جلساتی با عناوین غریب “روحانی در قاب سینما” و یا “روحانی، سینما و مرجعیت فکری” که به خوبی بیانگر چرایی حال وخیم سینما و سینماگر در این ایام است.

از سویی دیگر، وزارت ارشاد در حالی برای حمایت از هنرمندان ارزشی اعلام آمادگی کرده و به حکم وزیر ارشاد، هنرمندان ارزشی در اولویت کمک و حمایت قرار گرفته اند که بحران تولید، عملا سینما را فلج کرده و از پا درآورده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت ا… مقتدایی، نایب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در اختتامیه جشنواره “روحانی در قاب سینما”، با تاکید بر اینکه انتظار روحانیون از سینما، توجه به ارزش های دینی است، گفت : «امروز مقام معظم رهبری نیز از سینما حمایت می کنند و بر تاثیر سینما در تبلیغ دین و ساختن دین تاکید بسیار دارند، چنین تعبیری از سوی مقام معظم رهبری، تعبیری بسیار بلند است. قبل از اینکه امروز در این جلسه حضور داشته باشم باور نمی کردم که چنین جوی در سینما حاکم باشد، اما با ملاحظه خود دیدم که برادران و خواهران متدینی در این جشنواره حضور دارند، خواهرانی که با همین حجاب به مساجد می روند. این مسئله نشان می دهد که در سینما افرادی متدین و معتقد به نظام و روحانیون وجود دارد. باید قدم را فراتر گذاشته و در کنار حضور در سینما، این بار به حوزه های علمیه آمده و چنین جلساتی را برگزار کنیم. در چنین شرایطی می توان در ابتدا با بزرگان حوزه و در قدم های بعدی با مراجع تقلید درباره سینما به گفتگو نشست. زمانی که مراجع تقلید بفهمند که سینماگران برای دین کار کرده و به فرمایشات مقام معظم رهبری جامه عمل می پوشانند، بسیار خوشحال خواهند شد.» وی در پایان تاکید کرد : «من گزارش این نشست را به حوزه علمیه قم منتقل خواهم کرد تا هر چه سریعتر تعامل بین سینما و حوزه ایجاد شود و  بتوانیم سینمای مطابق با شأن نظام جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم.»

در این میان، مداح حکومت جور و ستم، علیرضا پناهیان در محفل فیلمنامه نویسان متعهد در دانشگاه امام صادق، با بیان اینکه سینما بیش از هر چیز با دین تناسب دارد، افزود : «مردم این زمان نیاز به یک تلنگر دارند اگر شما به عنوان فیلمساز زیبایی رفتار یک محجبه را به نمایش بگذارید و روحیه ای که پشت انتخاب حجاب است را در لابه لای کنش ها نشان دهید برای تبلیغ حجاب در جهان در مقیاسی میلیاردی کافی است. مردم عجیب آماده هستند که حرف ها را بپذیرند. غربی ها هنر نکردند این همه خرابکاری در عالم ایجاد کردند. آنها روش های ساده ای را برای خراب کردن مردم انتخاب می کنند. شما هم به سادگی می توانید روش هایی را اتخاذ کنید تا مردم را هدایت کنید. قرآن فیلمنامه است ، قصه است، مستند است. خدا به شیوه متن های عادی آن را بیان نکرده است بلکه قطعه قطعه کنار هم قرار داده و تدوین کرده حتی کلماتش را به گونه ای که می توان جای برش ها را دید و اتفاقا خیلی رندانه این کار را کرده و برای باهوش ترین‌ها هنرنمایی کرده است. برای موفقیت در فیلمنامه نویسی، قرآن و نهج البلاغه بخوانید. در کنارش فیلم های موفق را هم ببینید حرفی نیست ولی اصل دوره آموزشی همین نکاتی است که تذکر دادم.»

خودباختگی در این ماراتن فالش گویی به حدی رسیده که سینمایی که دیروز “محصول عالم غفلت” نامیده شد، امروز معلمی همچون مسعود ده نمکی به خود می بیند. وی که در دوره آموزشی فیلمنامه نویسان متعهد از سنگ اندازی روشنفکرها برای مذهبی ها سخن گفته بود، در ادامه با سخاوتی ولایت مدار افزود : «نیاز انقلاب این است که از هر ۱۰۰ کار تولید شده هشتاد اثر را مذهبی‌ها بسازند و با نگاهی دموکراتیک بیست‌تای دیگر متعلق به سینماگران روشنفکر باشند که بالاخره آنها نیز باید باشند.»

ده نمکی، در ادامه پیشنهادات خود به هنرجویان بخت برگشته گفت : «فیلم حدیث نفس کارگردان یا فیلمنامه‌نویس است و من پیش‌تر فکر می کردم این سخن، ذوقی است ولی حالا می‌بینم که برای خود من این گونه بوده و من از زمانی که در جبهه حضور داشتم ایده یک خطی “اخراجی ها” را در ذهن داشتم. باید برای یادگرفتن و ماندن جنگید. فکر می کنید وقتی فیلمنامه‌نویس شدید برایتان فرش قرمز پهن می کنند؟ جامعه روشنفکری اصلاً اجازه نمی‌دهد وارد این عرصه شوید و اگر وارد شدید و رنگ و بوی آنها را نگرفتید، شما را حذف می کند. البته خوشبختانه جبهه فکری انقلابی دارد خودش را به این سیستم دیکتاتور، خودخواه و تمامیت‌خواه تحمیل می کند.»

همین می شود که وزیر فرهنگ این سرزمین، شادمان از “توجه خاص و ناب جناب خامنه ای به عرصه سینما”، “روحانیون را مشاوران امین” هنر مملکت می داند و زمین سوخته این سینما را با مین گذاری های پی در پی، ذره ای رحم و مروت هم روا نمی دارد. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large