Skyscraper large

روحانیّتِ حوزه، آنتن می‌دهد

IMG_1718-shahab-amopor شهاب عموپور

شهاب عموپور

 یک، چند، خبری از دنیایِ روحانیّت؛ یک، چند؛ گاه‌ی مانده تا خلق “حماسه‌ی سیاسی”.

الف-  روحانی با پخش دیجیتال؛ «حوزه‌ی علمیّه نیاز به شبکه‌ی ماهواره ای مستقل دارد». حجت الاسلام “طبسی”، استاد حوزه ی علمیّه‌ی “قم”، برای داشتن “شبکه‌ی ماهواره‌ایِ مستقل روحانیّون” اعلام نیاز کرده؛ و صِرفِ “تحت پوشش بودن برخی شبکه ها توسّط روحانیون” را کافی نمی‌داند. وی می‌گوید:

«حوزه‌ی علمیّه نیاز به شبکه‌ی ماهواره‌ای مستقل دارد. بعضی از شبکه‌های ماهواره‌ای، زیر نظر مراجع فعالیت دارند؛ امّا کافی نیست. نیاز داریم تا معارفِ ناب را به زبان‌های مختلف، از حوزه‌ی علمیّه به صورت مستقل منتشر کنیم». 

ب- روحانی صافی‌صالح؛ روحانیّتِ این روزهای مانده تا انتخابات، فقط “به روی آنتن ماهواره رفتن” احتیاج ندارد. برخی اهالی این طیف، سعی دارند کاری کنند که کنترل اوضاعِ مملکت، از دست‌شان خارج نشود و طوری نباشد که «انسان‌های ناصالح، رأی مردم را به خود اختصاص دهند». تازه‌ترین سخنانِ آیت الله “زین العابدین قربانی” نماینده‌ی ولیّ فقیه در استان گیلان و امام جمعه‌ی شهر “رشت”، حاکیِ این هشدار است:

«روحانیّون، هرگز نمی‌توانند نسبت به انتخابات کشور بی‌تفاوت باشند. اگر نسبت به این امرِ کلیدی در کشور بی تفاوت باشیم و انسان‌های ناصالح، رأی مردم را به خود اختصاص دهند، بی‌تردید کشور دچار مشکلات جدّی و بزرگی خواهد شد». وی تذکّر داده است: «باید با دقّت در سخنان مقام معظّم رهبری، از بین کاندیداها بهترین فرد را برای ریاست جمهوری انتخاب کنیم». 

ج- روحانی متخصّصِ قلب؛ روحانیّت، می‌خواهد طبابت کند. حجت الاسلام “مروی” می گوید:

«نقش روحانیّت، همانند اطبّاء و رسالت‌ش طبابت کردنِ قلوب و روح و جان مردم است. امروز باید درد جامعه را شناخت و درمان و راه علاج‌ش را ارایه کرد». وی که “معاون ارتباطات حوزویِ دفتر مقام رهبریِ ایران” است، این طبابت را وظیفه‌ی بی‌چون‌و‌چرای معمّمان، برمیشمارد:

«روحانیّت، روح جامعه را طبابت می‌کند و معنویّت، نورانیّت و خدایی‌بودن را به جامعه عرضه می‌کند.  برخی از طلاّب می‌پرسند که آخرِ کار ما چه خواهد شد؟ طرحِ این سوال درست نیست و آن‌چه باید در رفتار و کردارِ طلبه موج بزند، روحیه‌ی مسئولیّت‌پذیری و طرح این سوال است که وظیفه‌ی من چی‌ست؟». 

دال- روحانی مأمور واکسیناسیون؛ مدیر حوزه‌ی علمیّه‌ی قم، از دیگرنقشِ روحانیّت در جامعه سخن می‌گوید و آن، واکسینه‌کردنِ مردم است. حجّت الاسلام “احمد فرخ‌فال”، با ذکرِ “حسسّاسیّت روزهای کنونی”، اظهار داشته:

«در شرایط حسّاس کنونی که دنیای استکبار برای دستیابی به اهداف خود، از هر وسیله‌ای استفاده می‌کند، چه کسانی جز علما و روحانیّت می‌توانند مردم را در مقابل این آلودگی‌ها و سمپاشی‌ها واکسینه کنند؟». 

ذ- روحانی معیارِ نامرییِ انحراف و فتنه؛ دوری و نزدیکی افراد به روحانیّت در این روزها، می‌تواند سبب پایداری، یا انحراف و فتنه‌گریِ دولت‌مردانِ نظام باشد. آیت الله “مقتدایی”:

«دوری از روحانیّت، ایجاد انحراف می‌کند، هرچند که خودِ شخص نیز متوجّه این مسأله نباشد. ادامه دادنِ این انحراف در دولت بعدی، خطر دیگری است که باید مواظب آن باشیم». وی، در مقام یکی از اعضای “مجلس خبره‌گان رهبری کشور” اذعان می‌دارد: «متأسّفانه برخی از مسئولین، در تصمیم‌گیری‌ها از رهنمودهای مراجع عظام استفاده نمی کنند؛ این‌ها فتنه است». 

ر- روحانیِ در حال فراگیریِ سبک زندگی؛ برخی از روحانیونِ در راه هم، که هنوز طلبه‌اند و در طلب و جست‌وجو؛ به توصیه‌ی مقام رهبری و برخی دیگر از مقام‌داران، مبنی بر “رواج سبک زندگی اسلامی”، به همایشی رفته‌اند تا آن را فراگیرند. حجت الاسلام “ناصری”، معاون “تهذیب” در حوزه‌ی علمیّه‌ی استان آذربایجانِ شرقی:

 «۲۰۰ تَن از طلاب متأهّلِ تبریزی، به همراه خانواده های خود در همایشی، اصول سبک زندگی اسلامی را فرا گرفتند». 

ز- روحانیِ بیدار/ مبهوت؛ در یکی از همین آخرین اتّفاقاتِ روی‌داده برای روحانیّت و در جمعی که روحانیان و اندیشمندانِ جهان اسلام حضور داشتند، “برخی‌شان” مبهوت شده اند. این گفته‌ی آیت الله “ابوالقاسم خزعلی” از فقهای شورای نگهبان است که در پیِ برگزاری اجلاس “علما و بیداری اسلامی” خبر می‌دهد:

«بیانات راهگشای معظّم له، با استقبال علمای برجسته‌ی جهان اسلام مواجه شد؛ به طوری که همه‌ی شرکت کننده‌گان، مبهوت سخنان ایشان شدند».

  -جمله‌ی ابتدایِ پاراگرافِ نگارنده، تصحیح می‌شود: “همه‌شان” مبهوت شده‌اند. 

این بود یک، چند، خبری از دنیایِ روحانیّت؛ یک، چند؛ گاه‌ی مانده تا خلق “حماسه‌ی سیاسی”. و بِهِ نستعین. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large