Skyscraper large

مسکن مهر، پروژه‌ای موفق یا تبلیغاتی؟

e9r8t7et

علی جلالی

در حالی که مشکل مسکن پس از گذشت سالها هنوز در کشور به عنوان یکی از معضلات اصلی و زیرساختی به حساب می آید، اما دولت معتقد است که طرح هایی مانند مسکن مهر می تواند این دغدغه را رفع کند. براین اساس دولت با تبلیغات گسترده تا کنون ازافتتاح برخی از طرح های اجرایی در مسکن مهر خبر داده است و این در حالیست که بسیاری از گزارشات منتشر شده در خبرگزاری ها و رسانه های منتقد دولت و حامی اصولگرایان؛ حکایت از نارضایتی مشتریان، پیمانکاران و حتی برخی ازمسوولان منطقه ای داشته و اقدامات دولت در این خصوص را ناکافی، غیرشفاف و تبلیغاتی دانسته اند. 

به گزارش خبرگزاری مهر، دیروز در شهر جدید پردیس متقاضیان واحدهای ۱۲۲ متری مسکن مهر این شهر در زمان تحویل واحدهای خود متوجه شدند که متراژ آپارتمانهای تحویل داده شده به آنها ۹۰ و ۱۰۵ متری است و به همین جهت واحدهای خود را تحویل نگرفتند. 

خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران در گزارش دیروز خود نوشت: ” جمعی از متقاضیان مسکن مهر پردیس که برای تحویل واحدهای ۱۲۲ متری به شرکت عمران پردیس مراجعه کرده بودند، در کمال ناباوری به آنها واحدهای ۹۰ متری و ۱۰۵ متری معرفی شد که اعتراض شدید آنها را به دنبال داشت. این اتفاق در حالی رخ داده است که از این متقاضیان آورده واحدهای ۱۲۲ متری گرفته شده و تاکنون نیز ۷۰ درصد پول واحدها توسط درخواست کنندگان پرداخت شده است.” 

مهر در ادامه مطلب خود به نقل از یک متقاضی نوشت:”از ساعت ۶ صبح در این محل حاضر شدیم اما مسئولان تا ساعت ۱۰ صبح ما را معطل نگه داشتند و وقتی هم که برای تحویل واحدها آمدند، متوجه شدیم که متراژ واحدها کمتر از قرارداد و آورده ای است که پرداخت کرده ایم. ما جزو اولین متقاضیان مسکن مهر در پردیس بودیم؛ به همین جهت هم آپارتمان هایی با متراژهای بالا را انتخاب کردیم اما الان می بینیم که آن واحدها را به ما تحویل ندادند. به گفته این متقاضی، تاکنون پاسخ مشخصی به آنها داده نشده است و متقاضیان هم از تحویل واحدها خودداری کردند.” 

این خبرگزاری منتقد دولت به نقل از یک مقام مسئول در شرکت عمران شهر پردیس نوشت: “در قرارداد مسکن مهر چند گزینه وجود دارد که متقاضیان در این پروژه، واحدهای سه خوابه را درخواست کردند اما در حال حاضر این واحدها آماده تحویل نیست. هم اکنون تنها این واحدها آماده تحویل است، ضمن آنکه برخی از متقاضیان در پروژه کوزو ثبت نام کردند در حالی که این پروژه واحدهای بیشتر از ۸۵ مترمربع ندارد اما به دلیل اینکه در ابتدا گزینه بزرگترین واحد را درج کردند، تصورشان این بود که آپارتمانها سه خوابه است. این متقاضیان می توانند تا ۹ ماه دیگر صبر کنند تا واحدهای بزرگتر آماده شود، ضمن آنکه به تعداد همه متقاضیان واحدهای سه خوابه وجود ندارد.” 

پیش از این نیز خبرگزاری ها و رسانه های بسیاری از نارضایتی متقاضیان مسکن مهر در دیگر نقاط کشور خبر داده و در خصوص کیفیت و تأخیر در عملیات ساخت و عرضه، جابجایی و عدم تطبیق واحدهای درخواست شده با واحدهای تحویلی و همچنین عدم پاسخگویی مسوولان به خواسته متقاضیان و نارضیان خبر داده اند. 

از جمله این موارد می توان به گزارش ایسنا در خصوص”نارضایتی وزیر راه و شهرسازی از پیشرفت مسکن مهر “شرف آباد” اسلام آبادغرب” اشاره کرد. 

این خبرگزاری در گزارش به نقل از وزیر راه و شهرسازی نوشت: ” ابتدا قرار بود این پروژه ۱۵ ماهه ساخته شود، اما با گذشت بیش از ۳۰ ماه هنوز تحویل نشده است.” 

خبر گزاری فارس نیز پیش از این از نارضایتی متقاضیان در خصوص کیفیت مسکن مهر در فاز یک مسکن مهر فردوس خبرداده و به نقل از مدیرعامل این طرح، نقایص را طبیعی خوانده بود. 

بنابراین گزارش، در حالی که متقاضیان فاز یک مسکن مهر شهرستان فردوس به شدت از کیفیت ساخت و سازها ناراضی هستند اما مدیرعامل فاز یک مسکن مهر معتقد است حجم بالای کار سبب پایین آمدن کیفیت شده که چیزی طبیعی است. 

این خبرگزاری در بخشی از گزارش خود  افزوده: “واحدها از نظر ساخت و ساز مشکلات زیادی دارد از جمله آنکه برق‌کشی، کاشی‌کاری و اجرای کف مطلوب نیست و به نظر می‌رسد باید پس از مستقر شدن در این واحدها، مجدداً ساخت و ساز و تعمیرات اساسی انجام شود.” 

همچنین برخی دیگر از خبرگزاری ها و سایت های خبری در داخل کشور از نارضایتی هایی بسیار و پراکنده در دیگر نقاط خبر داده و در خصوص روند تولید و عرضه مسکن مهر انتقاداتی را به نقل از مدیران، مردم و پیمانکاران این طرح منتشر کرده و خواستار رسیدگی دولت به این موارد شده بودند. از جمله این موارد می توان به نارضایتی هایی در شهرستان نور، میارکلا، مازندران، اردکان، سرپل ذهاب و … اشاره کرد. 

این در حالیست که خبرگزاری دولت از مسکن مهر به عنوان موفق ترین طرح های دولت نام برده و قائم مقام وزیر و مدیر کل راه و شهرسازی استان فارس نیز در این خصوص معتقد است که دولت نهم و دهم از ابتدای شروع فعالیت خود اهتمام ویژه ای به بحث تامین مسکن برای افراد کم درآمد داشته اند و طرح مسکن مهر نیز از موفق ترین طرح های این دولت هاست.” 

به نوشته خبرگزاری ایلنا مهندس هوشنگ عشایری در این خصوص اظهار داشته: “موفقیت اجرای این طرح به گونه ای است که تا کنون بخش قابل توجهی جمعیت کشور صاحب مسکن شدند. اگرچه اجرای بخشی از پروژه های مسکن مهراستان فارس در سال ۹۰ آغاز شد و پس از آن شاهد افزایش قیمت مصالح ساختمانی بودیم، از این رو ممکن است افتتاح حدود ۲۰ هزار واحد مسکن مهر این استان به نیمه دوم سال ۹۲ موکول شود.” 

از سوی دیگر نیز معاون وزیر راه و شهرسازی مسکن مهر را نماد موفقیت حماسه اقتصادی در عرصه ساخت و ساز دانست و که در سالهای آتی اثرات خود را به خوبی نشان خواهد داد.” 

خبرگزاری دولت در این خصوص به نقل از محمود فاطمی عقدا نوشت: “در چهار سال گذشته شاهد اجرایی شدن ساخت چهار میلیون مسکن مهر در روستاها و شهرها بودیم و در حال حاضر نیز بیش از هر زمان دیگر توسعه زیرساخت ها برای پیشرفتی در شان نیاز این مملکت نیاز است و سرمایه گذاری های عظیمی در کشور به این منظور انجام شده و در دست اجرا است. هر گونه پیشرفت در عرصه ساخت و ساز یک حماسه اقتصادی محسوب می شود.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large