Skyscraper large

بیماریِ ملّت، بی‌پولیِ دولت، امدادِ خیّرین

6qz8e47r69zer-marziye armin-

مرضیه آرمین

دولت کنونی، حتّی حاضر نشده تا «بودجه‌ی ۲۵ میلیارد تومانیِ طرحِ ملیِ سلامت را تامین کند». مجریان این طرح که از دیروز در سراسر مملکت آغاز شده، ده‌ها هزار پرستار و دانشجو هستند که بی‌ یاریِ دولت، به میدان آمده‌اند و بی تأمینِ بودجه، به پیش می‌روند. در این ایام که از عمر دولت دهم سپری می‌شود، ۲۵ هزار خَیِّرِ ایرانی، در مجمعی گرد آمده‌اند تا به جای دولت که باید متولی امر سلامت در کشور باشد، عهده دار بخشی از امور درمان و بیمه‌ی سلامتی کشور شوند و «مردم را تحت پوشش بیمه‌ی بیماری‌های لاعلاج قرار دهند». آمار امراض و بیماران رو به افزایش است و با رشد میزانِ آلودگی هوا، برخی بیماری‌های تنفسی همچون “آسم” رُشدی بالای ۱۳ درصدی یافته‌اند؛ امّا مشخص نیست، در حالی‌که امروز دولت نسبت به تأمین بودجه‌ی اندکِ بیست و پنج میلیارد تومانی، بی‌تفاوتی نشان می‌دهد، فردا چه بر سر بیمارانِ فردا خواهد آمد. شاید روزِ ناگواری برسد که تنها امیدشان،‌‌ همان دریافت کمک از جمع خیّرینِ عرصه‌ی سلامت، باشد.

یک طرح ملّی، بدون حتی یک ریالِ دولتی

خبرگزاری‌های داخلی ایران گزارش داده‌اند که از دیروز شنبه، اجرای «بزرگ‌ترین طرح سلامت ملی کشور» آغاز شده است. در این طرح، ۳۵ میلیون ایرانی مورد آزمایش کنترل فشار خون قرار می‌گیرند. این طرح از ۱۴ تا ۲۴ اردیبهشت ماه، توسط دانشجویان پرستاری و پرستاران انجام خواهد گرفت.

اما “رییس کل نظام پرستاری کشور”، به خبرگزاری مهر می‌گوید: « تا الان ریالی بابت اجرای این طرح که قرار است توسط دولت تامین شود، پرداخت نشده است».

“محمد میرزابیگی” در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهارداشته: «بر اساس آنچه که مصوب شده است، ۲۵ میلیارد تومان برای اجرای این طرح ملی می‌بایست پرداخت شود؛ که متاسفانه بنا به دلایلی، هنوز ریالی از این پول به ما پرداخت نشده و فعلا از بودجه و اعتبارات سازمان نظام پرستاری استفاده می‌کنیم، که طرح بر زمین نماند».

وی خبر از «خرید ۵ تا ۶ هزار دستگاه فشارسنج و گوشی برای تیمهای مستقر در خارج از مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستان‌ها» می‌دهد و می‌افزاید: «در مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستان‌های دولتی، این قبیل وسایل وجود دارد؛ اما برای سایر پایگاه‌ها، می‌بایست دستگاه فشارسنج، گوشی و ترازو تهیه شود».

رئیس کل سازمان نظام پرستاری، اعلام داشته است که «برآورد اولیه ما برای اجرای این طرح ۱۱ میلیارد تومان بود. وزارت بهداشت درخواست کرد این اعتبار تا ۴۰ میلیارد تومان افزایش یابد؛ اما با ۲۵ میلیارد موافقت شد. البته هنوز ریالی از این اعتبار به ما پرداخت نشده است.

خیّرین وارد می‌شوند

۲۵ هزار خَیِّر در تشکیلات خیریه‌ای عضویت یافته‌اند که در سامان‌دهیِ امر سلامتی ایرانیان، یاری‌رسان شده است. “رضا نیّری” دبیر کل “مجمع خیّرین سلامت کشور” می‌گوید: «تاکنون بالای یک‌هزار مرکز درمانی، اعم از بیمارستان، درمانگاه، خانه بهداشت و اورژانس ۱۱۵ در کشور، توسط مجمع خیّرین سلامت ساخته شده است».

وی ضمن اعلام «عضویت ۲۵هزار خیّر در این تشکیلات»، به خبرگزاری مهر گفته‌است: «از این تعداد، ۵ هزار نفر از افراد خوشنام، جزو هیأت امنای مجمع هستند و طی سه سال شروع به کار، بیش از ۱۵۰۰میلیارد تومان مردم کمک کرده‌اند».

دبیرکل مجمع خیرین سلامت کشور همچنین اظهار داشته: «با هماهنگی‌های انجام شده، بیمه‌ای را پیش‌بینی کرده‌ایم که همه‌ی مردم از دارا تا ندار، با پرداخت تدریجی ۶ میلیون تومان در طول ۵ سال، مادام‌العمر بیمه‌ی “سرطان” شوند و به این ترتیب، در صورت ابتلا به سرطان، دیگر نگران هزینه‌های کمرشکنِ این بیماری نباشند».

افزایش قیمت داروها و مشکلات ارزی ناشی از تحریم‌‌های اقتصادی، مدتی‌ست که نگرانی‌های بسیاری را در زمینه‌ی تأمین داروی بیماری‌های لاعلاج در کشور، سبب شده‌است.

امراضِ دیگر، در راه‌ هستند

گزارش‌های متعددی نشان می‌دهند که میزان ابتلا به تمامی امراض در این سال‌ها در داخل کشور افزایش یافته‌است و از جمله‌ی آن‌ها، “بیماری‌ها و آلرژی‌های تنفسی” هستند که با افزایش آلودگی‌های محیطی، رشد چشم‌گیری داشته‌اند.

دکتر “مصطفی معین”، که هم‌اکنون “رییس انجمن آسم و آلرژی ایران” است، می‌گوید: «شیوع علایم آسم در ایران، رو به افزایش بوده و شیوع این علایم در کشور، ۱۳ و ۴ دهم درصد، گزارش شده است».

وی خبر داده است: «با توجه به شیوع ۵ تا ۷ و نیم درصدی آسم در کشور، این بیماری، سالانه حدود ۵۰۰ میلیون دلار برای کشور هزینه ایجاد می‌کند». هنوز هزینه‌هایی که با رشد سیزده و چهار دهمِ درصدی این بیماری، بر دولت وارد خواهد آمد، محاسبه نشده است.

مرضِ همه‌گیر

 اکنون، در شرایطی که دولت، از تامین هزینه‌ی ۲۵ میلیارد تومانی طرح ملی سلامت در کشور ناتوان است و خیّرین عهده دار بخشی از امور سلامتی کشور شده‌اند، مصطفی معین، ضمن اینکه خبر از «تدوین نخستین برنامه‌ی ملیِ کنترل آسم در کشور» می‌دهد، گفته است: «اجرای این برنامه، همکاری تمام دستگاههای اجرایی، مانند شهرداری‌ها سازمان محیط زیست، وزارت صنایع و … را می‌طلبد».

اما “مهدی نجمی”، که “ریاست اداره آسم و آلرژی وزارت بهداشت”  را عهده‌دار است، مدعی‌ست: «برنامه‌ی پیشگیری از آسم، در نظام مراقبتهای اولیه بهداشتی و برنامه پزشک خانواده ادغام خواهد شد».

آسم، تنها یکی از بیماری‌های رو به افزایش در ایران است. برای گزارش کردن از اوضاع سایر آن‌ها، باید منتظر تدابیر دولت و همچنین همّت خیّرین نشست. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large