Skyscraper large

گرانی های ماندگار، تقصیر دولت یا تحریم ها؟

see6r5t4- ali jalali علی جلالی

علی جلالی

هنوز مدتی از تصمیم دولت و بانک مرکزی در خصوص حذف ارز مرجع برای برخی کالاهای اساسی نگذشته است که بازهم در خبرها صحبت از بازگشت ارز مرجع می شود و این در حالیست که با تصمیمات گذشته دولت بسیاری از اقلام مصرفی مردم نیز با قیمت های جدید روبرو شده و بعضا نیز چند برابر شده اند. حال رسانه های اصولگرا و منتقد دولت در این خصوص با عناوین مختلف گزارشی خود و بی تأثیر خواندن تحریم ها، با حمله به دولت و دادخواهی از جانب مردم، سیاست های دستگاه های قوه مجریه را مسبب گرانی دانسته و با طرح این سوال که تکلیف اجناسی که گران شده چیست؟ مسوولیت تمام گرانی ها را متوجه دولت احمدی نژاد دانسته اند.

در این خصوص به تازگی عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به گرانی‌های اخیر اتفاق افتاده در بازار، بی تدبیری مسئولان را بیش از تحریم‌ها بر اقتصاد کشور موثر دانست و این عامل را تشیدید کننده گرانی ها برشمرد.

به گزارش خبرگزاری مجلس، حبیب برومند‌داشقاپو با بیان اینکه گرانی در کالا‌ها و میوه‌هایی که تولید داخل بوده و توسط ارز از خارج خریداری نمی‌شود هیچ توجیه منطقی ندارد، افزود: “گرانی میوه با توجه به کاهش کیفیت آن ها در نتیجه انبارداری نادرست نشان از ضعف مدیریت و نظارت بر بازار است.”

ایکانا در مطلب خود به نقل از نماینده مردم پارس‌آباد و پیله‌سوار در مجلس شورای اسلامی می افزاید:” دولت نباید اجازه افزایش قیمت به کالا‌های اساسی مصرفی مردم بدهد، چرا که سود‌جویان فاتحانی هستند که در این آشفته بازار عمر کوتاه دولت سود های کلان را به جیب می‌زنند.”

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به گرانی‌های اخیر اتفاق افتاده در بازار، گفت: ” دولت نباید هر روز به دنبال پیدا کردن بهانه‌ای برای انداختن علت گرانی‌ها بر دوش ارگان یا سازمانی باشد. دولت نتایج اهمال در وظایف خود که سخت‌ شدن شرایط زندگی را برای مردم موجب شده است را برعهده بگیرد. جو روانی نامناسب در اقتصاد کشور و تأثیر گذاری آن بر سایر کالا‌ها، باعث شده که گرانی همچون سونامی هر روز کالا یا محصولی را در بر‌گیرد.”

به نوشته این خبرگزاری، نماینده مردم پارس‌آباد و پیله‌سوار با بیان اینکه دولت بهانه نوسان ارز را عاملی برای تورم و گرانی کالاهای داخلی نباید بداند، افزود: “کالایی که در داخل کشور تولید می‌شود چرا باید با نوسان ارز تغییر قیمت صعودی داشته باشد؟ قربانی بهانه‌ گیری‌های دولت برای کنترل گرانی‌ها مردم هستند که امید است روزهای پایانی دولت بهتر از این‌ گذشته و گرانی‌ها مهار شود.”

همچنین برخی دیگر از رسانه های اصولگرا با اشاره به بازگشت ارز مرجع و ملغی شدن بخش نامه بانک مرکزی با طرح این سوال که “تکلیف افزایش قیمت کالاها طی شش روز اعلام حذف ارز چه می‌شود؟” از ادامه روند گرانی ها انتقاد کرده و این نوع سیاست ها را فرصت هایی خوب بری افراد سودجو و جامعه بیمار دانستند.

به نوشته خبرگزاری ایسنا، محمدرضا بهرامن، رییس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران درباره تاثیرات بازگشت ارز مرجع پس از قیمت‌گذاری جدید کالاها با طرح سوال بالا اظهار کرد: “افراد سودجود از این فرصت‌ها استفاده و جامعه را بیمار می‌کنند. این موارد و مسائل وقتی مطرح شد تمام موجودی انبارها با قیمت‌های متفاوت و جدید در بازار توزیع شدند که نهایتا آسیب آن به مردم وارد شد.”

بنابراین گزارش، بهرامن با بیان این‌که مصرف‌کنندگان در ایران هیچ اعتمادی به بخش تولید ندارند اظهار کرد:” تولیدکنندگان به دلیل این مسائل آسیب دیده‌اند ولی باید این نکته را به مردم تاکید کرد که مقصر این اتفاقات تولیدکنندگان نبودند. بخش‌نامه‌های غیر قابل کنترل و شتاب زده باعث می شود انباردارها آسیب و لطمه‌های زیادی را به تولیدکنندگان وارد کنند. این آسیب‌ها به راحتی قابل جبران نیست و هم مصرف‌کنندگان و هم تولیدکنندگان را متضرر می‌کند و تنها کسی که در این میان نفع می برد انبارکنندگان کالاها هستند.”

این خبرگزاری اصولگرا در ادامه گزارش خود به نقل از وی نوشت: “این سوال پیش می‌آید که آیا مجددا می‌توان با این شرایط قیمت‌ها را به شکل اول آن بازگرداند یا خیر و مطمئنا این قضیه به راحتی امکان پذیر نیست. کنترل بازار از دست خارج شده و حالا که قیمت‌ها افزایش یافته باید دید چه راهکارهایی برای کاهش آن در نظر گرفته می شود.”

از سوی دیگر همشهری نیز در مطلبی با عنوان “یک ماه از عید هم گذشت اما پسته ارزان نشد” نوشت: “در چند ماه اخیر یکی از موضوعاتی که نقل محافل شد افزایش یکباره قیمت آجیل به‌ویژه پسته بود. پیش از عید نوروز گمان می‌شد این افزایش قیمت به سبب نزدیکی به ایام عید و افزایش تقاضا برای این محصولات است اما با گذشت عید و رفع نیاز مردم بر خلاف پیش بینی‌ها تغییر آنچنانی در قیمت این محصولات ایجاد نشد.”

همشهری در ادامه مطلب خود از قول اسدالله عسگر اولادی در خصوص نوسانات قیمت آجیل نوشت: “با اظهارات اسدالله عسگراولادی که گفته بود مردم آجیل نخرند تا ارزان شود و در کنار صحبت‌های رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار که گفته بود با شعارهای “نمی‌خریم، نمی‌خریم” حجم خرید کاهش یافت و تولید ملی به حاشیه رفت.”

این رسانه اصولگرا در ادامه مطلب انتقادی خود نوشت:” همچنین کمپین‌هایی در فضای مجازی و در میان مردم در پی افزایش قیمت آجیل و پسته شکل گرفته بود تا نوروز ۱۳۹۲ را بدون آجیل و پسته سرکنند. البته در شب‌های منتهی به سال نو آجیل و شرینی فروشی‌ها که عرضه کننده آجیل هستند مشتری‌های خود را داشتند اما حجم خرید مردم به گفته دست اندرکاران بازار نسبت به سال گذشته کمی کاهش پیدا کرد.”

پیش از این نیز بولتن نیوز در اعتراض به وضعیت معیشتی خانوار کارگران در مطلبی انتقادی نوشت: “حداقل دستمزد مصوب کارگران در شورای عالی کار تنها یک‌سوم خط فقر را پوشش می‌دهد و امورات خانوارهای کارگری با آن اداره نمی‌شود.”

این سایت منتقد دولت  در ادامه مطلب خود به نقل از هادی ساداتی نوشت:” حداقل دستمزدی که در شورای عالی کار مصوب شده است به لحاظ تراکنش حقوقی با سطوح درآمدی کارگران هماهنگ نیست زیرا اگر تورم فعلی و خط فقر را در نظر بگیریم، این پایه حقوق تنها یک سوم خط فقر را پوشش می‌دهد و امورات خانوارهای کارگری با آن اداره نمی‌شود. متاسفانه یکی از فشارهای مضاعفی که هر روزه بر کارگران وارد می‌شود و ساماندهی مناسبی هم در خصوص آن صورت نمی گیرد، نبود پایداری در قیمت‌هاست در حالی که اقتصاد خانوار کارگری بخشی از اقتصاد مملکت است و وقتی بیش از ۱۴ میلیون کارگر در کشور زندگی می‌کنند باید خواسته‌های آنان رسیدگی شود.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large