Skyscraper large

بازداشت یک دیپلمات در ابهام

65es8r7

ندا سینا

یک مقام آگاه در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی خبر دستگیری باقر اسدی را تأیید کرد. پیش از این خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که این دیپلمات نزدیک به اصلاح‌طلبان در اسفندماه ۱۳۹۱ بازداشت شده است. منابع آگاه به رویترز گفته‌اند که علت دستگیری او می‌تواند در ارتباط با “اقدامات شدید علیه دگراندیشان در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران” باشد که قرار است خرداد ماه امسال برگزار می‌شود.

هیئت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد به درخواست رویترز برای پاسخ دادن به پرسش‌‌هایی درباره دستگیری باقر اسدی جواب نداده است.

سایت جرس، نزدیک به اصلاح‌طلبان ایران، به نقل از منابع خود می‌نویسد، که گذرنامه سیاسی باقر اسدی هنگام ورود او به ایران ضبط شده و چند روز بعد، یعنی بیست و دوم اسفند، خود او نیز بدون هیچ‌گونه تفهیم اتهامی بازداشت شده است.

به گزارش ایسنا روابط عمومی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک تاکید کرد: هیچ یک از دیپلمات‌ها یا کارکنان شاغل در این نمایندگی بازداشت نگردیده است و معرفی فرد مذکور به عنوان یکی از دیپلمات‌های شاغل در این نمایندگی توسط برخی رسانه‌های خارجی صحت ندارد.

منوچهر متکی، وزیر پیشین امور خارجه ضمن اظهار بی اطلاعی از این خبر گفت: تا جایی که می‌دانم او (باقر اسدی) یک سابقه سی ساله در وزارت خارجه دارد و آخرین مسوولیت او هم معاون دبیرکل گروه هشت بود و در استانبول مستقر بوده است.

درحالیکه علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه هم گفت: باعث تاسف است که در مورد جناب آقای باقر اسدی به عنوان یکی از کارشناسان بسیار زبده و ارزشی وزارت خارجه که پیشینه خوبی دارند و ما جز تلاش برای تامین منافع کشور از ایشان چیزی ندیده‌ایم، سوءتفاهمی پیش آمده است که امیدواریم این سوءتفاهم برطرف شود.

صالحی ادامه داد: هر نهادی در جمهوری اسلامی ایران مسوولیت خود را دارد، یکی از نهادهای محترم کشور، یک مساله‌ای را بیان کردند که امیدواریم این امر صحت نداشته باشد و یک سوءتفاهم باشد. ما آقای باقر اسدی را با توجه به شناختی که از او داریم، او را انسانی متدین، عامل به احکام و از خانواده بسیار شریف و از کارمندان خوشنام و با سوابق بسیار درخشان می‌دانیم و ان‌شاءالله این سوءتفاهم برطرف خواهد شد و شاهد آزادی ایشان به لطف الهی خواهیم بود.

به نقل از روزنامه بهار احمد بخشایش اردستانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با مبهم دانستن اصل خبر خبرگزاری رویترز، گفت: “فکر می کنم این خبر باید اشتباه باشد و رویترز غلط می‌کند چنین خبری را منتشر می‌کند.”

در ۱۷ دی ۱۳۸۲ مطلبی به قلم باقر اسدی در “نیویورک تایمز” منتشر شد که وی در آن نزدیکی فکری خود با محمد خاتمی، رئیس جمهور وقت را روشن ساخته بود.

اسدی در نوشته خود نسبت به نتایج منفی احتمالی پیروزی اصولگرایان در انتخابات ۱۳۸۴ هشدار داده بود؛ انتخاباتی که احمدی‌نژاد در آن پیروز شد. اسدی همچنین پیش‌بینی کرده بود که از جمله دید تحقیرآمیز اصولگرایان نسبت به حقوق بشر و جنبه‌های جمهوری‌خواهانه حکومت خواه ناخواه موجب تشدید سانسور در ایران و روابط تنش‌آمیز با دیگر کشورها خواهد شد.

باقر اسدی دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه و از اعضای هیئت نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک بوده است. آخرین سمت وی ریاست دبیرخانه گروه دی۸، سازمان توسعه همکاری‌های هشت کشور در حال پیشرفت در استانبول بود. اسدی پس از پایان دوره ماموریت خود در اسفند ماه گذشته به ایران بازگشت. اسدی در سال ۱۳۸۲ به دعوت کوفی عنان، دبیرکل سابق سازمان ملل، در جمع نمایندگان عالی‌رتبه کشورهای گوناگون برای بحث درباره روابط سازمان ملل و جامعه مدنی شرکت داشت.

سیاستمداران اصلاح‌طلب ایران از آغاز ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد در سال ۲۰۰۵ به حاشیه رانده شده‌اند و بسیاری از آنان یا دربندند یا زیر فشار دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی به سر می‌برند.

ماه گذشته احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران، گفت که تلاش حکومت ایران برای به سکوت واداشتن روزنامه‌نگاران و رهبران اپوزیسیون می‌تواند مشروعیت انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن را زیر سوال ببرد

احمد شهید گفت که شمار بسیاری از روزنامه‌نگاران ایرانی زیر فشار قرار دارند و از جمله ۱۷ تن از آنان در ماه ژانویه در طول یک هفته بازداشت و متهم به همکاری با رسانه‌های بیگانه شده‌اند. شهید افزود که دست‌کم ۱۰ وکیل دادگستری با اتهاماتی چون نشر اکاذیب علیه نظام هم‌اکنون در بند هستند. وی همچنین گفت که دو کاندیدای ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از زمان اعتراض‌های وسیع به نتایج اعلام شده انتخابات، در بازداشت خانگی به سر می‌برند.

به گزارش دویچه وله برخی تحلیلگران معتقدند که رهبر جمهوری اسلامی ایران احتمال آن را می‌بیند که پس از برگزاری انتخابات در ۲۶ خرداد ماه، ناآرامی‌های شدیدی کشور را فرا بگیرد؛ از این رو از هم‌اکنون طرحی را برای کنترل و به حداقل رساندن امکان ناآرامی در دست اجرا دارد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large