Skyscraper large
اعتراف اصولگرايان در فصل انتخابات:

فساد، پیکره نظام را در بر گرفته است

6e5st1

ندا سینا

علی‌رضا زاکانی، نماینده‌ی تهران در مجلس شورای اسلامی و یکی از ده‌ها نامزد احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو، در یک نشست خبری ضمن تایید فساد گسترده در جمهوری اسلامی گفت: «فساد پیکره  نظام را در بر گرفته است». 

روز یک‌شنبه ۸ اردیبهشت اعلام شد دادگاه سه نماینده مجلس هشتم که در پرونده اختلاس سه هزار میلیاردی متهم بودند برگزار شد. خبرگزاری مهر نوشت حکم این سه نماینده که در پرونده فساد سه هزار میلیاردی جزو متهمان بودند صادر شده است. حکم صادر شده و نام این سه نماینده اعلام نشده است.

این پرونده در حالی برای رسیدگی به دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شده که تاکنون به اتهامات ۵۵ متهم پرونده فساد بزرگ مالی رسیدگی و حکم اعدام چهار محکوم اصلی پرونده نیز تائید و برای اجرا به شعبه اجرای احکام دادسرای تهران ارسال شده است. بر اساس تبصره ماده ۴ قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب اصلاحی ۸۱ تنها دادگاه کیفری استان تهران صلاحیت رسیدگی به جرائم برخی از اشخاص را دارد.

همزمان، علیرضا زاکانی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه فساد پیکره نظام ما را در برگرفته است گفت : یکی از اقدامات عملی در حوزه مبارزه با فاسد بحث فروش غیر قانونی شرکت خودروسازی سایپا توسط بخش عمومی بود که برخلاف اصل ۴۴ قانون اساسی به عنوان یکی از بزرگترین کلاهبرداری های تاریخ صد ساله کشور می باشد.

به گزارش خبرگزاری “مهر” این نماینده مجلس گفت: در سفری که به سیستان و بلوچستان و بندرعباس داشتم صحنه‌هایی را دیدم که برای کشور ما ننگ است. زاکانی افزود: مردم شهرستان زهک در استان سیستان به من می‌گفتند که ما برای زنده ماندن دست و پا می‌زنیم. وی هم‌چنین گفت: «در سفر اخیرم به بندرعباس منطقه “درخت سبز” را مشاهده کردم که وضعیت مناسبی نداشت و در صورت وقوع یک زلزله فاجعه‌ای در آن‌جا اتفاق خواهد افتاد.

زاکانی در این نشست از آن‌چه عملکرد خود در زمینه مبارزه با فساد در کشور نامید سخن گفت. او “محکوم کردن وزیر اطلاعات برای اولین بار در صحن علنی مجلس” را یکی از نمونه اقدامات خود در مقابله با فساد در کشور برشمرد. زاکانی نمایندگان مجلس ششم را به “معامله” با وزارت اطلاعات وقت متهم کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس ایران گفت: «شش ماه تمام تلاش کردند تا به من بقبولانند که سئوال از وزیر اطلاعات به مصلحت کشور نیست و اقتدار وزیر می‌شکند اما بنده به آن‌ها گفتم که اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران و انقلاب با فساد می‌شکند و باید در مبارزه با فساد از قوی‌ترین افراد و نزدیک‌ترین آن‌ها به قدرت شروع کرد

وی مدعی شد: «شب قبل از سئوال از وزیر ، یکی از مدیران کل این وزارتخانه به سراغ من آمد و گفت همان‌طور که مجلس ششمی‌ها با وزیر معامله کردند شما هم می‌توانید معامله کنید که بنده عذر آن‌ها را خواستم. زاکانی نامی از مقامات وزارت اطلاعات که به او مراجعه کرده بودند نبرد.

زاکانی با بیان این‌که یکی از اقداماتش در مقابله با فساد ایستادگی در مقابل ظلم سعید مرتضوی بود٬ کهریزک را ظلمی علیه نظام دانست. وی همچنین مبارزه با آن‌چه را که مدیریت مفسده‌انگیز جاسبی بر دانشگاه آزاد نامید به عنوان بخشی دیگر از عملکرد خود در مبارزه با فساد در کشور عنوان کرد.

اختلاس ۳ هزار میلیارد تومان از شبکه های بانکی ایران در شهریور ۱۳۹۰ توسط مقامات و رسانه‌های ایران کشف شد. به نوشته این رسانه‌ها این بزرگترین اختلاس در تاریخ ایران بوده‌است. در این اختلاس ۷ بانک دخیل بوده‌اند و رقم اختلاس در سال ۸۸ کمتر از ۸۰ میلیارد تومان، در سال ۸۹ حدود ۸۰۰ میلیارد تومان و در سال ۹۰ نیز ۲۸۰۰ میلیارد تومان بوده‌است.

کشمکش و جدال بر سر پرونده‌ اختلاس ۳ میلیاردی به میان مجلس و دولت نیز کشیده شد. ۱۷۰ نماینده مجلس در دوم اسفند ۱۳۹۱ با صدور بیانیه‌ای “خواستار برخورد قاطع با همه‌ی عناصر پرونده‌ی فساد ۳ هزار میلیاردی” شده بودند.

نمایندگان مجلس در این بیانیه نوشتند: «مردم انتظار دارند با تمام عناصر این پرونده بدون توجه به مقام و جایگاه افراد برخورد جدی شود.»

قاضی افتخاری، سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران نامی از سه نماینده مجلس که متهم این پرونده هستند نیاورده اما پیش از این  و در رابطه با رسیدگی به پرونده‌ اختلاس نام علاءالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، ارسلان فتحی‌پور، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس و همچنین محمد دهقان، عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی به میان آمده است.

 علاءالدین بروجردی نماینده شهرستان بروجرد در مجلس ششم، هفتم و  هشتم و همچنین رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هشتم، معاونت وزارت امورخارجه در دوران علی اکبر ولایتی را بر عهده داشت. گفته می‌شود علاء‌الدین بروجردی در مقام نماینده‌ مجلس اقدام به نوشتن توصیه‌نامه برای امیر خسرو آریا، متهم ردیف اول پرونده برای دریافت اعتبار کرده است.

ریاست شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران بر عهده قاضی سیامک مدیرخراسانی است که در پرونده‌ای دیگر به اتهامات سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران، در رابطه با تخلفات بازداشتگاه کهریزک و مرگ دست‌کم سه نفر در این بازداشتگاه رسیدگی می‌کند.

به نوشته روز آنلاین براساس اعلام ناصر سراج، قاضی پرونده اختلاس، مهرگان خسروی برادر مه‌آفرید خسروی متهم ردیف اول پرونده، یک روز قبل از بازداشت برادرش از کشور گریخت و به برزیل رفت. سراج اضافه کرده بود که “اقدامات لازم انجام شده است تا این فرد نیز بازگردد”. علاوه بر مهرگان امیرخسروی، سال گذشته محمدرضا خاوری، مدیرعامل سابق بانک ملی نیز از کشور خارج و در کانادا ساکن شد. از خاوری به عنوان یکی از متهمان این پرونده نام برده می‌شود و اخیرا نام وی در فهرست افراد تحت تعقیب پلیس بین‌الملل نیز قرار گرفته است.

در جریان دادگاه، نام برخی از مسوولان دولتی و نمایندگان مجلس در این پرونده مطرح شد. از جمله افراد بازداشت شده در رابطه با این پرونده می‌توان از حمید پورمحمدی٬ قائم‌مقام بانک مرکزی و یکی از اقوام اسفندیار رحیم‌مشایی نام برد. همچنین نام حمید بهبهانی و یکی از معاونان وزیر صنایع نیز در دادگاه مطرح شده بود. همچنین محمد جهرمی عضو اسبق شورای نگهبان و مدیرعامل سابق بانک صادرات نیز از دیگر متهمان این پرونده است. حدود ۱۶ نماینده مجلس نیز در این پرونده به عنوان متهم حضور دارند. مهدی فراهانی٬ نماینده دادستان٬ در جلسات دادگاه گفته بود که برخی از نمایندگان مجلس، بازنشستگان قضایی- امنیتی، اطلاعاتی، سازمان خصوصی سازی و مدیران بانک‌ها نیز در این اختلاس دست داشته‌اند.

رسانه‌های اصول‌گرا پیش از این اعلام کرده بودند که “جریان انحرافی” – نامی که آن‌ها برای رحیم‌مشایی و اطرافیان رییس دولت برگزیده‌اند – عامل اصلی اختلاس سه هزار میلیارد تومانی است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large