Skyscraper large

این کدام مقامِ محترم است؟

9ets784cz

شهاب عموپور

سال‌هاست که دیده و شنیده می‌شود: «مقامات و مدیران و مسئولان، نه بنابر توانایی و تخصّص خویش، بلکه بر حسب مراوداتی دیگر است که در پُستی به کار گرفته می‌شوند». این انتصاب‌ها بسیار بوده‌اند و عموما نتایجِ خوشی نیز در بر نداشتند؛ امّا معمولا سبب می‌شدند که فردِ منصوب، بعد از طیِّ مدّت زمانى سعی کند تا علمِ خود در آن مقوله را افزون سازد و هوش و حواس‌ش را متوجّه مختصّات مسئولیّت خویش کند. چه بسا که در میانه‌ی دوران مسئولیت، توانایی‌های احتمالیِ وی، با علمِ مکتسب درآمیزد و فایده‌ای را به خلق رساند. 

وارونه‌گی‌های انتصابیِ یادشده؛ امّا در سال‌های اخیرِ فعّالیّتِ حکومت و دولتِ برقرار در ایران، ویژه‌گی دیگری نیز داشته‌اند. هستند مسئولانی که بعد از مدّت‌ها نشستن بر منصب‌ی، نه‌تنها بهبود‌ی در وضعیّت امرِ تحتِ پوشش خویش، به وجود نیاورده‌اند؛ بلکه از اتمسفرِ مربوط به حیطه‌ی تخصّصی نیز هم‌چنان به دور‌ هستند و بر شاخِ دیگر می‌پرند.

نمونه، یکی از مسئولانِ کنونی‌ست که در واپسین روزهای عمر مسئولیت قرار دارد و حیطه‌ی تحت امر‌ش نیز، با بحران و شکایات و دلزده‌گی و ناامیدی‌های بسیاری مواجه است، امّا وِی مدام در مقولاتِ دیگر سِیر می‌کند و فرمان و برهان می‌دهد. بدونِ نام بردن از وی، برخی از گفته‌های‌ش در یک همایش که در روز ۲ شنبه برگزار شده را مرور می‌کنیم، شاید نگارنده اشتباه کرده باشد و با مرورِ این صحبت‌ها، دیگران بتوانند دریابند که وی کی‌ست و هم‌اکنون چه مسئولّیتی را دارا‌ ست! 

وی، سخن‌رانی کرده و می‌گوید: «انتخابات باید نقطه‌ی قوّت نظام باشد و به تعبیرِ رهبر انقلاب؛ یک نعمت است و باید از آن صیانت کنیم. از سال ۵۸ به این سو، انتخابات مختلف در کشور برگزار شده و تمام آن‌ها بدون حاشیه بوده است و فقط انتخابات سال ۸۸ بود که شیرینی آن به تلخی مبدّل شد؛ لذا همه‌ی ما باید تلاش کنیم تا انتخابات به خوبی برگزار شود و به صلابت نظام کمک کند». 

مقامِ محترم، هم‌چنین می‌افزاید: «امروز، ما در یک شرایط خاصّ اقتصادی هستیم که برای عبور از آن، باید دنبال راه‌کارهای مناسب باشیم؛ به همین دلیل، دادن راه‌کارهای غیرواقعی و تخیّلی سودی ندارد؛ بلکه باید راه‌کاری ارایه کنیم که مشکل را از سر راه برداریم». 

شاید این جملات، بتوانند کمک کنند تا دریابیم که وی کی‌ست و چه مسئولیّتی دارد:

«این‌که کسی به نظام اتّهام بزند، با این‌که به افراد اتّهام بزند، متفاوت است. برای ما حفظ نظام مهمّ است، زیرا امروز ما در شرایطی هستیم که نظامِ سلطه، دایم علیه ما فعّالیّت می‌کند. شبکه‌هایی هم‌چون “بی‌بی سی” و “سی ان ان” دوست و علاقه‌مند و مشوّق ما نیستند و برنامه‌های خاصّی را برای اختلاف‌افکنی آماده کرده‌اند. لذا ما باید حواس‌مان باشد که ناخواسته در زمینِ آن‌ها بازی نکنیم». 

و گفته‎‌های بعدی که بازهم در راستای انتخابات است:

«باید همه‌ی ما کمک کنیم که به اعتماد مردم، لطمه وارد نشود؛ و انتخابات بدون شایبه برگزار شود. البتّه در این راه باید هوش و ذکاوتِ مردم را نیز در نظر داشته باشیم. افراد نباید برای آنکه خودشان را ثابت کنند، دیگران را نفی کنند و راهِ این‌که دل‌های دیگران را به دست آوریم، این نیست که حرف‌های دوپهلو و چند پهلو بزنیم». 

مدیر محترمی که سخنان‌ش در بالا ذکر شد، متولّی فرهنگ و ادب و هنر ایران زمین است. او “سیّد محمّد حسینی” وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامیِ ۴ سال اخیر در ایران است، که کارکردِ وزارت‌خانه‌اش، نه ادیبان را خوش آمده، نه هنرمندان را. امّا او در این روزهای واپسین نیز، هم‌چنان خارج از گودِ مغبونِ فرهنگ و هنر است و البتّه در جریان همایشِ یادشده، دیگران را نصیحت به هنری‌بودن و فرهنگی‌دیدن می کند، آن‌جا که تذکّر می‌دهد:

«بهتر است نامزد‌ها فقط به مسایل اقتصادی و سیاسی توجّه نداشته باشند و به مسایل فرهنگی نیز نگاه داشته باشند. گویا مسایل فرهنگی نیز، مانند مسایل سیاسی مهمّ است و رشدِ کار فرهنگی، بر رشد و ارتقاء فعّالیّت سیاسی نیز تأثیر می‌گذارد». 

او روسای آینده‌ی دولت را به مسایل فرهنگی توجّه می‌دهد؛ امّا خود، یاد و سخن از دیگر دارد و از هرچه می‌گوید، جز از…

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large