Skyscraper large

وزارت منویّات رهبری و دُنبه‌ی بجنوردی

IMG_1718-shahab-amopor شهاب عموپور

شهاب عموپور

در پی تأکیدات مکرّرِ مقامات و مسئولان -از بالاترینِ بالا گرفته تا فرماندهان نظامیِ پایین- ، بر عدم سیاه‌نمایی در آستانه‌ی انتخابات ریاست جمهوریِ ایران، بدین وسیله چند خبرِ رنگ‌دررفته‌ی برگرفته از خبرگزاری‌های سپید‌نمای داخل کشور، به نظرِ همان مقامات و مسئولان رسانیده‌ می‌شود، بلکه بر روسپیدی‌شان افزون شود.

الف- خبر نخست که یقینا موجبات شعف فراوانی را نزد مسئولان و چه‌بسا مردم عادی نیز فراهم خواهدآورد، آن‌که: یکی از کاندیداهای تازه وارد به عرصه‌ی رقابت ریاست جمهوری در ایران، از اندیشه‌ی خود مبنی بر «تشکیل وزارتخانه‌ی منویّات رهبری و سایر مراجع» خبر داده است.

 وی، “مجتبی بیگدلی” ست که به گزارش خبرنگار ایلنا، به عنوان”دبیر کلّ جامعه‌ی اسلامی کار آفرینان” و “رییس انجمن انبوه سازانِ مسکن و ساختمان”  شناخته می‌شود؛ و به تازگی از سوی “فعاّلان بخش خصوصی”، “کارآفرینان کشور” و “سرمایه گزاران داخلی”، به عنوان “نامزد انتخابات ریاست جمهوری” انتخاب شده است. بیگدلی در دیدار با جمعی از فرهنگیان و بانوان، به تشریح شرایط روز کشور و راهکارهای برون‌رفت از مشکلات پرداخته و در بخشی از سخنان‌ش اوّلین راه‌کارِ خویش را چنین بیان داشته است:

«یکی از نکاتی که باید از سوی دولت آینده مورد توجّه قرار گیرد، تشکیل وزارت منویّات رهبری و مراجع است؛ و باید از رهنمودهای مقام عظمای ولایت و مراجع عظامِ تقلید، در اداره‌ی کشور، نهایت استفاده برده شود».

ب- خبرِ بعد، این‌که: گرانی، اثرات فرهنگی و مثبتِ قابلِ‌توجّهی را بر رژیم غذاییِ بخشی از مردم ایران گذارده؛ و آنان را به سَمتِ احیایِ برخی سنّت‌های دیرینه و منسوخ، سوق داده است؛ از جمله: “دُنبه‌خوری”.

این خبرگزاریِ نیمه دولتی و نزدیک به سپاه پاسداران “فارس” است که گزارش می‌دهد: «برخی از مردم بجنورد، در پی افزایش قیمت روغن نباتی، به مصرف روغن “دنبه” به عنوان روغن مصرفی در پخت غذا روی آورده‌اند». به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد: «با اعلام افزایش قیمتِ روغن نباتی طی روزهای گذشته، برخی از واحدهای صنفی این شهر نیز، اقدام به افزایش قیمت، حتی نسبت به خریدهای گذشته‌ی خود کردند. هم‌چنین، در بسیاری از فروشگاه‌ها، روغن نباتیِ پنج کیلویی که تا پیش از این به قیمت ۲۵۰ هزار ریال عرضه می‌شد، به یک‌باره نایاب شده است». نتیجه آن‌که: «برخی از مردم این شهر هم، در پی این افزایشِ قیمت، به مصرف دنبه‌ی دامی روی آورده و از آن استقبال کردند. شماری از قصابان این شهر نیز، روی‌آوردنِ مردم به مصرف دنبه، در پی افزایشِ قیمت روغن را، تأیید می‌کنند».

ج- سوّمین سیاه‌ننماییِ مورد توجّه نیز، بازهم در خبرگزاری فارس است. آن‌جایی که سردبیر روزنامه‌ی “جهان اقتصاد”، در گفت‌وگو با این خبرگزاری، به «حذف مطبوعات از سبد هزینه‌های خانوار، به دلیل شرایط نامساعد اقتصادی» هشدار می‌دهد و می‌گوید: «شرایط نامساعد اقتصادی و افزایش تورّم، موجب می‌شود که مردم، مطبوعات را از سبد هزینه‌های خود حذف کنند. البته تورّم‌ها نیز، فشار را بر بنگاه‌های رسانه‌ای به منظور انجام فعّالیّت‌ها مضاعف می‌کنند».

هم‌زمان، در گزارش دیگری در همان خبرگزاری، چنین خبری در زمینه‌ی گرانی کاغذ رویت می‌شود که «تنها با گذشتِ چند روز، شاهد افزایش قیمت‌ این کالای استراتژیک هستیم. تا دو روزِ پیش، بازار طعم تلخِ کاغذِ بندی ۸۵ هزار تومان را چشید، ولی این تلخ‌کامی ادامه داشت و ادامه‌دار است. به حدّی که امروز قیمت هر بند کاغذ به حدود ۸۸ هزار تومان افزایش یافت و مجددا توجّه متولیّان امر را به هشدارها جلب کرد».

د- خبرِ آخر، نه ربطی به بی‌روغن‌مانده‌گان دارد و نه قشری که دغدغه‌ی کتاب و روزنامه‌خواندن دارند. این یک خبرِ شاید معمولی و بی‌رنگ‌و‌رو برای این‌روزهای ایران است که “روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور”، اعلام داشته:

«سال گذشته، ۳ هزار و ۵۶ نفر بر اثر مصرف موادّ مخدر در کشور جان خود را از دست دادند؛ که از این تعداد، ۲ هزار و ۸۵۷ تَن مرد و ۱۹۹ تَن زن بودند».

امید است که اخبارِ برشمرده، اسباب مسرّت مقامات را در آستانه‌ی “حماسه‌ی سیاسی”، فراهم ساخته باشد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large