Skyscraper large

عسگر اولادی و نسخه “تعامل با غرب”

s6e8f4rezr

علی جلالی

در حالی که تا چندى پیش، بسیاری اصولگرایان منتقد دولت ضمن بی اثر دانستن تأثیر مخرب تحریم ها بر اقتصاد کشور، دولت را برای بهانه قرار دادن این تحریم ها مورد سرزنش قرار داده اند، اما این روزها و با داغ شدن تنور انتخابات برخی از آنها از عدم توجه به روابط خارجی و تعامل با کشورهای غربی انتقاد کرده اند و و راهکار خروج از وضعیت فعلی را تعامل بیشتر با غرب دانسته اند.

عسگر اولادی در خصوص گرانی و تورم موجود در کشور در گفت و گویی با خبرگزاری ایلنا ضمن اشاره به دولت یازدهم و تأکید غیر مستقیم بر تحریم ها و آثار آن بر اقتصاد کشور خواستار تعامل با غرب با حفظ ارزش های اسلامی برای رفع مشکلات اقتصادی کشور شد.

بنابه گزارش خبرگزاری کار ایران، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در این گفت و گو با تأکید بر اینکه دولت یازدهم باید بتواند گرانی و تورم را مهار کند، تعامل با غرب را برای رفع مشکلات اقتصادی یک راهکار دانست و انجام این امر را تنها با یک مذاکره کننده قوی میسر دانست.

اسدالله عسگر اولادی با بیان اینکه، اقتصاد سیاسی و دستوری دست وزرای اقتصاد و صنعت را بسته و به این دلیل اقتصاد از حیطه فعالیت ایشان خارج شده است، افزود: ” در دولت نهم یکسری فعالیت های اقتصادی انجام شد که می تواند نمره خوبی داشته باشد، اما متاسفانه دولت دهم نتوانست کشور را مدیریت کند و مسلما نمره ای نیز نخواهد گرفت. تنها دو وزیر دارایی و صنعت و معدن در دولت دهم خوب عمل کردند، اما در مجموع عملکرد تیم اقتصادی دولت هماهنگ نیست.”

عسگراولادی خاطرنشان کرد: “متاسفانه در شش ماهه اخیر دولت نتوانسته تورم را مهار کند و بهره های بانکی و گرانی سرسام آور شده و مردم در فشار هستند.”

وی با مطرح کردن بحث تحریم ها افزود:”هرچند دولت دهم با تحریم ها روبرو بود، اما مدیریت خوبی هم صورت نگرفت تورم در دولت نهم ۹/۸ درصد بود در صورتی که بین سال های ۹۰ تا ۹۲ به ۳۱ درصد و براساس اعلام اداره آمار تورم نقطه به نقطه به بیش از ۴۰ درصد رسیده است. درآمد حاصل از فروش نفت نیز در این مدت بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار بوده است، که متاسفانه با این میزان سرمایه نتوانستیم تورم را مهار کنیم سرمایه گذاری ها  کاهش یافت و بیکاری افزایش پیدا کرد.”

وی در خاتمه افزود:‌” دولت یازدهم باید برنامه ریزی را در صدر فعالیت های خود قرار دهد تا بتواند گرانی و تورم را مهار کرده و با تعامل با غرب البته با حفظ ارزش های اسلامی مشکلات اقتصادی را برطرف کند که این امر تنها با یک مذاکره کننده قوی انجام خواهد شد.”

چندی پیش نیز عضو کمیسیون صنایع مجلس در انتقاد از وضعیت اقتصادی و اشاره به اثرات مخرب تحریم ها بر اقتصاد کشور گفته بود: “اشتباه بزرگ دیگر دولت در حوزه اقتصادی این بود که گفت، تحریم‌ها کاغذ‌پاره و بی‌اثر است. الان. کسی از دولت نمی‌پذیرد که بگوید مشکلات ناشی از تحریم است. همین دولت می‌توانست کاری کند که تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی به این شدت و حدت نباشد. دولت تحریم را جدی نگرفت و پیش‌بینی‌های لازم را نکرد و منابع ارزی بسیاری از کشور بیرون رفت.”

این مطلب که در پایگاه خبری تابناک منتشر شده است به نقل از مؤید حسینی صدر نوشت:” این مسأله که برخی در نظر داشتند ‌با افزایش قیمت‌ها و‌ ورود حجم گسترده‌ای از نقدینگی به بخش هزینه‌های جاری، شاهد افزایش یا به عبارتی جهش قیمت‌ها نباشیم، در عمل شکست خورد و همان گونه که علمای علم اقتصاد بار‌ها هشدار دادند، پیامدهای اجرای نادرست قانون هدفمندی یارانه‌ها، سبب شد تا عملا بازخورد این قانون، سبب حذف تأثیرات مثبت آن شد. نمی‌شد قیمت حامل‌های انرژی اصلاح شود، ولی بهای دلار را ‌تصنعی پایین نگه دارند. صنعت قرار بود همزمان با هدفمند کردن یارانه‌ها توانمند شود و مصرف انرژی کاهش پیدا کند که این اتفاق نیز نیفتاد. از بخش کشاورزی غفلت شد و قیمت خرید تضمینی گندم، نصف قیمت گندم وارداتی بود و ده‌ها نمونه دیگر می‌توان آورد که باعث شده قانون هدفمندی کارایی خود را از دست بدهد.”

 به گزارش این سایت نزدیک به محسن رضایی، حسینی صدر با بیان این که متأسفانه در کشور ما از اصل آسیب‌شناسی همیشه ‌غفلت می‌شود، گفت: “هنگامی که دولت می‌خواست قانون هدفمندی را اجرا کند، باید یک کمیته آسیب‌شناسی واقع بینانه هم تشکیل می‌داد و افراط‌ها و تفریط‌ها را بررسی ‌و متناسب با مقتضیات روز قانون را اصلاح می‌کرد که این کار انجام نشد.”

به نوشته این سایت اصولگرا، وی با بیان این که در حوزه اقتصاد، رفتار احساسی، سلیقه‌ای و رفتاری برگرفته از جو جامعه است و این رفتار‌ها باعث شده ‌به این نقطه برسیم، تأکید کرد:” دولت تحریم را جدی نگرفت و پیش‌بینی‌های لازم را نکرد و منابع ارزی بسیار‌ی از کشور خارج شد. در حالی که اگر درست مدیریت می‌شد، در سال حداکثر پنجاه میلیارد دلار واردات نیاز داشتیم، ‌حال آن که واردات در سال گذشته به نود میلیارد دلار رسید که نزدیک پنجاه میلیارد دلار آن اقلام غیرضروری بود. اقتصاد کنونی کشور‌ به شدت نابسامان است و این سرآغاز یک بحران اقتصادی است. اگر افراد قوی اقتصادی کاری نکنند و چاره‌جویی علمی و کار‌شناسانه نشود، در سال‌های بعد وضعیت اقتصادی کشور به مراتب بد‌تر از این خواهد بود.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large