Skyscraper large

طلبه‌ی بسیجی در آلپ و دانشجویِ سفیر از ایران

seeeeeeeef78s

عکس از فارس

شهاب عموپور

الف-  بسیجیِ کوهنورد، می‌خواهد کوه “مون‌بلان” فرانسه را در حمایت از “بانوانِ محجّبه‌ی اروپا”، فتح کند. خبرگزاری نیمه دولتی “فارس” در ایران گزارش داده است که «حجت‌الاسلام علی شریفیان‌مهر، طلبه‌ی بسیجی تیپ مستقل ۸۳ امام جعفر صادق(ع) که قبلا قلّه‌های کلیمانجارو (بلندترین قلّه‌ی قارّه‌ی آفریقا)، آرارات ترکیه و قلّه‌های شاخص ایران را فتح کرده است،  قصد دارد در حمایت از زنان محجّبه‌ی اروپا، پرچم “یا فاطمه زهرا” را بر بام اروپا یعنی رشته کوه آلپ و قلّه‌ی مون بلان فرانسه (بلندترین کوه رشته‌کوه‌های آلپ) به اهتزاز در‌آورد». این بسیجی، خود نیز می‌گوید: «ان‌شاءالله  این صعود به بلندترین قلّه‌ی اروپا، با هدف به اهتزاز درآوردن پرچم یا فاطمه الزّهرا(س) و حمایت از زنان محجّبه در فرانسه و اروپا، انجام خواهد شد، که در مظلومیّت و در شرایط دشواری حجاب و پایبندی خود به ارزش‌ها را حفظ کرده‌اند. ان شاء‌الله که با این کار، یک حمایتی از آنها کرده و مایه‌ی دلگرمی بانوان محجّبه‌ی مسلمان باشیم». 

ب- سردار “احمدرضا رادان” که جانشین رییس پلیس کشور است، روز یک‌شنبه و در حاشیه‌ی “آغاز طرح امنیّت اجتماعی در پایتخت”، خبر از نظرسنجیِ پیشاپیش‌ی داده که در اسفندماهِ گذشته صورت گرفته؛ و از مردم راجع به نگرانی‌های‌شان پرسیده‌اند. وی، گفته: «در اسفند سال گذشته، پلیس اقدام به ارزیابی عملکردش با نظرسنجی از مردم کرد و ۲۵ جرم شایع در کشور را مورد نظرسنجی قرار داد، تا مشخّص شود که مردم نگران وقوع کدام یک از جرایم هستند».

اکنون بر طبق این نظرسنجی‌های نیروی انتظامی، مشخّص شده که ۵۴ و اندی درصد از مردم ایران، نگرانی‌ از “بدپوششیِ” بدپوششان دارند و این میزان نگرانیِ مردم ایران از بدپوششی و بدحجابی، حتّی از میزانِ نگرانی‌شان بابت معضلی به نام “سرقت” نیز بیش‌تر است. آمارِ ارایه شده توسط سردار احمد رادان، چنین است: «براساس نظرسنجی انجام شده، توزیع و خرید و فروش مواد مخدر با ۶۰/۵ درصد اولویت اول پاسخ‌دهنده‌گان، تصادفات با ۵۷/۹ ، بدپوششی با ۵۴/۶، آلودگی صوتی ۵۴/۳ و مزاحمین نوامیس و سرقت با بیش از ۳۰ درصد، در رتبه های بعدی قرار دارند». منظور سردار از جُرم “آلودگی صوتی” نیز، همان اصوات تولید شده در ضبط‌صوت خودروها‌ست، که آن نیز با ۵۴ و ۳دهمِ درصد، در نزد مردم از “سرقت” نگران‌کننده‌تر بوده است. 

ج- دانشگاه‌ها و مراکز مربوطه‌ای که از کشورهایی چون عراق و پاکستان دانشجو بگیرند، تشویق می‌شوند و اعتبار ویژه دریافت می‌کنند. رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران معتقد است: «سال‌های سال است که به دلایلی، در برنامه‌های توسعه‌ای به پذیرش دانشجو از خارج از کشور کمتر پرداخته شده است. در حالی که دانشگاه‌هایِ مادر، باید خود را آماده کنند». وی، “حسن ابوالقاسمی” روز یک‌شنبه و در هشتمین جشنواره‌ی آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می‌گوید: «در منطقه‌ای هستیم که کشورهای همسایه مانند عراق، افغانستان، آذربایجان و پاکستان، تشنه‌گی علم‌شان زیاد است. چرا دانشجو نگیریم؟ می‌توانیم از این کشورها دانشجو بپذیریم، همانند کاری که حوزه‌ی علمیّه در آموزش ۱۰هزار طلبه‌ی خارجی انجام داده است».

ابوالقاسمی از پروژه‌ی تربیت “سفیر دانشجو” در ایران سخن می‌گوید و در مورد این برنامه توضیح می‌دهد:

«در همین زمینه، برنامه‌ای در دانشگاه در دست بررسی است تا مراکزی که اقدام به پذیرش دانشجوی خارجی می‌کنند، تشویق شوند و اعتبار ویژه‌ای در سال ۹۲ در رشته‌های فلوشیپ و تخصصّی برای این کار در نظر خواهیم گرفت، تا با اجازه‌ی وزارت بهداشت، دانشجو به ایران بیاید و بعد سفیرِ ایران در این کشورها شود». 

دال- نویسنده، به سبب آن‌که پرداخت به سه موردِ برشمرده و تحلیل‌شان، “سیاه‌نمایی”ِ عمل‌کردِ مسئولان و مومنین تلقّی نشود و سبب رنجش و تشویش اذهان عمومی را در آستانه‌ی حماسه‌ی سیاسیِ انتخابات فراهم نیاورد، از نوشتن هرگونه شرحی بر این موارد خودداری کرده و تفسیر را به خواننده‌گان محترم واگذار می‌کند. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large