Skyscraper large

مدارس غیر استاندارد دانش آموزان ایرانی

sd6f54ss-روشنک آسترکی-roshanak astaraki

روشنک آسترکی

جورج وود، مسوول کمیساریای عالی امور پناهندگان در ایران، روز گذشته هفتم اردیبهشت ماه در حاشیه همایش دانش آموزان افغان مشغول به تحصیل دراستان بوشهر گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران زمینه تحصیل ۳۲۰هزار دانش آموز اتباع خارجی را در این کشور فراهم کرده است. 

 وی افزود: کمک‌های کمیساریای عالی امور پناهندگان به نحوی تکمیل کننده حمایت‌های دولت ایران است و کمک‌های ما در قبال خدمات دولت جمهوری اسلامی ایران همانند قطره‌ای در مقابل دریاست.

وی یادآور شد: بیشترین دانش آموزان اتباع خارجی در جمهوری اسلامی از کشورهای افغانستان و عراق هستند. مسوول کمیساریای عالی امور پناهندگان در ایران بیان کرد: این کمیساریا به برگزاری دوره‌های سواد آموزی برای اتباع خارجی با همکاری آموزش و پرورش، توزیع اقلام آموزشی، نوشت افزار برای دانش آموزان آسیب پذیر، تجهیزات مدارس و ساخت مدرسه در بعضی از استان‌هایی که جمعیت دانش آموزی خارجی زیادی دارند، اقدام کرده است. 

همچنین مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر نیز روز گذشته گفت: هم اکنون سه هزار و ۵۰۰دانش آموز اتباع خارجی در دوره‌های مختلف تحصیلی در استان بوشهر مشغول به تحصیل هستند. 

خلیل رضایی افزود: همه امکانات آموزشی برای این دانش آموزان مهیاست و در کنار دانش آموزان ایرانی مشغول تحصیل هستند. 

دانش آموزان ایرانی و مدارس غیر استاندارد 

این خبر در حالی منتشر می شود که مرتضی رئیسی، رئیس سازمان نوسازی مدارس روز سوم اردیبهشت ماه اعلام کرد: «ایران کشور زلزله خیزی است و وجود ۵۰ هزار کلاس درس ناایمن و غیر استاندارد یک هشدار جدی محسوب می‌شود.»

وی افزوده که «این کلاس‌ها فاقد هرگونه استحکام و استانداردی هستند و با زلزله‌های کوچک دچار تخریب خواهند شد.»

به گفته این مقام مسئول بسیاری از این کلاس‌های فاقد استاندارد در شهر‌های تهران، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز و ارومیه قرار دارند.

وی همچنین افزوده است: «در حال حاضر ۱۵۰ هزار کلاس درس و فضای آموزشی در کشور وجود دارد که سیستم‌های گرمایشی آن‌ها فاصله زیادی با استانداردهای تعریف شده دارد.»

به گفته رئیس سازمان نوسازی مدارس٬ برای استانداردسازی ۱۵۰ هزار کلاس درس فاقد سیستم گرمایشی٬ ۱۰۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز است.

۱۹ آذر ماه سال گذشته نیز حمیدرضا حاجی‌بابایی٬ وزیر آموزش و پرورش دولت دهم اعلام کرده بود در ایران برای تامین گرمایش ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار مدرسه از بخاری نفتی استفاده می‌شود.

از سوی دیگر، چندی پیش فاطمه دانشور، رئیس کمیسیون اخلاق کسب و کار و مسئولیت‌های اجتماعی اتاق ایران با استناد به آمارهای ارائه شده از اعتبارات اختصاص یافته برای استانداردسازی مدارس خصوصا در مناطق محروم گفت: متأسفانه مسئولان اجرایی و تصمیم ساز در کشور ما به سادگی از کنار این واقعیت تلخ و نگران کننده می‌گذرند که از حدود ۵۰۰ هزار کلاس درس موجود در پهنه ایران بالغ بر ۳۰ درصد همچنان در فصل سرما از بخاری‌های نفتی برای گرم کردن محیط و دانش آموزان استفاده می‌شود.

با مرور حوادث  تلخ رخ داده در مدارس طی سالهای گذشته عمق خطر بیشتر برایمان آشکار شود؛ طی ۱۵ سال اخیر یعنی از سال ۱۳۷۶ تا آذر ماه ۹۱ بنا بر مستندات موجود حدود ۸ آتش سوزی در مدارس کشور رخ داده که در مجموع به کشته شدن ۵۰ نفر از دانش آموزان این مدارس منجر شده است یعنی هر سال ۳/۳ نفر که البته این آتش سوزی‌ها، آنهایی هستند که رسانه‌ای و مستند شده‌اند. 

این در حالیست که وزیر آموزش و پرورش وقوع اتفاقاتی مانند آتش سوزی در کلاس درس روستای شین‌آباد در ابتدای سال تحصیلی جاری را طبیعی خواند و مسئولیتی نپذیرفت و در حالی نبود اعتبارات برای تجهیز مدارس را مطرح کرد که گزارش‌ها حاکی از ساخت ده‌ها استخر در کشور برای فرهنگیان است.

نماینده نور و محمودآباد در واکنش به حادثه مدرسه روستای شین آباد، خاطرنشان کرد: درست است که وزیر از نبود اعتبارات صحبت می‌کند و این بخشی از مشکل است اما نمایندگان مجلس معتقدند که همه مشکلات به بودجه برنمی‌گردد بلکه برخی سوء تدبیر‌ها در اداره آموزش و پرورش وجود دارد.

در ایران سال‌هاست در فصل زمستان گزارش‌هایی از وقوع سوانح در مدارس منتشر می‌شود٬ اما هیچ مقام مسئولی از سمت خود استعفا نکرده و یا دست‌کم برکنار نمی‌شود. 

آمار قابل توجه کودکان بازمانده از تحصیل

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش، سوم ادیبهشت ماه سال جاری گفت: ۱۴۱ هزار کودک بازمانده از تحصیل در کشور وجود دارد که در گروه سنی ۶ تا ۱۱ سال بوده و به مدرسه نمی‌روند.

این آمار در حالی مطرح می‌شود که فاطمه قربان معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش آبان‌ماه ۹۱اعلام کرد ه بود که تنها ۵ هزار نفر بازمانده از تحصیل شناسایی شده‌اند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large