Skyscraper large
راست و دروغِ ادعاى لاريجانى:

اعدام در ایران کذب محض است؟!

sdf6g5

عکس از مهر

مژگان مدرس علوم

هفته گذشته، صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه در واکنش به گزارش سالانه حقوق‌بشر آمریکا در خصوص پروندهٔ ایران ، مواردی نظیر وجود اعدام سیاسی در ایران را “کذب محض” خواند. وی هدف گزارش را زیر سئوال بردن انتخابات دانسته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، صادق لاریجانی در جلسه مسئولان دستگاه قضایی ایران تاکید کرده است که در ایران مطلقاً اعدام سیاسی نداریم و اعدام‌ها مربوط به کسانی است که به صورت مسلحانه اقدام به مقابله با نظام کرده‌اند و این کار سیاسی نیست. مطابق قانون جمهوری اسلامی ایران، مجازات مطلقِ اقدام علیه امنیت ملی کشور اعدام نیست و اگر مدعی هستید ما افرادی را صرفا به این دلیل اعدام کرده‌ایم، اسامی آنان را اعلام کنید.

اعدامهای مخفی بدلایل سیاسی

در اواخر فروردین ماه سال جاری، وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه حقوق بشر برای سال ۲۰۱۲، با انتقاد از محدودیت‌های شدید علیه حقوقدانان و نیز تصویب قوانینی در ممنوع کردن آزادی بیان، آزادی اجتماعات و آزادی مذهب، آورده است که در ایران سرکوب جامعه مدنی به‌عنوان شاهرگ یک جامعه دمکراتیک ادامه دارد و تشدید شده است.

مطابق با گزارش های منتشر شده، افزایش اعدامهای مخفی و اعلام نشده که نگرانی محافل حقوق بشری را برانگیخته است تنها بدلایل سیاسی و کنترل آمار اعدام سالیانه صورت می‌گیرد.

مجمع عمومی سازمان ملل، شورای حقوق بشر سازمان ملل و پارلمان اروپا در سال گذشته طی قطعنامه‌‌هایی “نقض حقوق بشر در ایران” را محکوم کردند.

در این زمینه، سازمان حقوق بشر ایران در پنجمین گزارش سالانه خود از حداقل ۵۸۰ مورد اعدام در سال ۲۰۱۲ خبر داد. در این گزارش بر این نکته تاکید شده است که به دلیل سرکوب مدنی، نبود آزادی مطبوعات و فقدان شفافیت نظام قضایی ایران، امکان ثبت کلیه موارد اعدام در این کشور میسر نیست. طبق این گزارش ۶۰ درصد اعدام‌ها در ملاءعام انجام شده‌اند و در بیش از ۱۵ زندان ایران اعدام‌های اعلام نشده و مخفی صورت گرفته‌اند.

موج جدیدی از اعدام از آغاز سال جدید

اظهارات رئیس قوه قضاییه در حالی صورت می گیرد که تنها از آغاز سال جدید اخبار رسمی مبنی بر اعدام تعداد زیادی از زندانیان منتشر شده است.

تنها بر اساس گزارش های تایید شده، از آغاز سال جدید سه زندانی در زندان بم، ۹ نفر در شیراز، شش زندانی در مشهد، یک زندانی در زندان بندرعباس، دو زن و دو مرد در زندان دیزل آباد کرمانشاه، پنج (دو تن تبعه کشور افغانستان) اعدام مخفیانه در زندان زاهدان اعدام شده اند.

همچنین با تایید محکومیت سه زندانی سیاسی کرد متهم به عضویت در پژاک و ارسال پرونده آنها به اجرای احکام زندان مرکزی ارومیه، احتمال اجرای حکمشان می رود.

همزمان با انتشار آغاز دوباره اعدامها، در اوایل ماه فروردین سال جاری دولت دانمارک به علت آمار بالای اعدام‌ها در ایران، کمک‌های نقدی خود به برنامه مبارزه با مواد مخدر ایران را قطع کرد. به گفته وزیر توسعه دانمارک، این کشور در ارزیابی‌های خود به این نتیجه رسیده که پول‌های اهدایی به جمهوری اسلامی به اعدام‌های بیش‌تر و زندانی‌های بیش‌تر ختم می‌شود و اعدام و زندانی کردن انسان‌ها در شرایط غیرانسانی کاری نیست که مالیات‌دهندگان دانمارکی از آن حمایت کنند.

افزایش اعدام اتباع افغانی در ایران

طی سالهای اخیر بسیاری از اتباع افغانی در ایران اعدام شدند که با اعتراض و واکنش تند دولت افغانستان روبرو شد. به همین دلیل رسانه‌های رسمی ایران دیگر از انتشار اخبار اعدام اتباع افغانستان خودداری می‌کنند.

اعدام تعدادی از افغان‌های ساکن ایران به پیش از آغاز سال ۸۹ باز می‌گردد زمانی که رسانه‌های افغانستان با استناد به اظهارات تاج محمد مجاهد، رئیس کمیسیون مبارزه با مواد مخدر مجلس این کشور از احتمال اعدام سه هزار افغانی در ایران خبر دادند.

پس از اعدام شهروندان افغانستان در ایران، حامد کرزای، رئیس جمهور این کشور دستور داد تا مساله اعدام افغان‌ها در ایران با جدیت پیگیری شود.

شهروندان افغانی که در ایران محاکمه می شوند، از حق داشتن وکیل مدافع محروم هستند و آمار دقیقی از تعداد افغان های اعدام شده در ایران وجود ندارد و تنها گاهی رسانه ها خبر این اعدام ها را منتشر می کنند. این در حالی است که بین دولت های ایران و افغانستان، پروتکلی مبنی بر تبادل زندانیان وجود دارد.

اعدامها در حالی صورت می گیرد که مطابق با بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.

در بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ نیز آمده است: کشور‌ها، تمام اقدامات لازم را در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در قلمرو قضائی خود، بعمل آورند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large