Skyscraper large

بی‌ خواب‌گاه و بی‌سواد، به راهِ گشاده‌ی مسجد

IMG_1718-shahab-amopor شهاب عموپور

شهاب عموپور

1- معاون سازمان میراث فرهنگی کشور خبر داده است که در نیمه‌ی اردی‌بهشت ماه جاری، ۶۰۰ مسجد و امکنه‌ی مذهبی کشور که با بودجه‌های میلیاردی بازسازی شده اند، مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت. وی از حضور رییس دولت در مراسم «رونمایی از مرمّت» خبر می‌دهد و بودجه‌ی اختصاص یافته برای این کار را نیز، رقمی حدود ۳۰ میلیارد تومان عنوان داشته‌است. “علمای عظام” نیز به گفته‌ی “مسعود علویان صدر” در این مراسم که به شکل هم‌زمان در تهران و چند شهرستان کشور برگزار می‌شود، حضور خواهند داشت؛ تاشاهدی باشند بر  پروژه‌ی رونمایی از «مرمّت ۶۰۰ مسجد جامع و اماکن مذهبی که سال گذشته در کشور انجام شد». اکنون، آن‌ها که می‌خواستند به مسجد‌‌های آسیب‌دیده یا سایر اماکن مذهبی بروند و علقه‌های مذهبی خویش را با دعا یا پرداخت هدیه‌های مالی و جنسی پاسخ‌گو باشند، می‌توانند با آسوده‌گی به یکی از این ۶۰۰ مکانِ تازه ترمیم شده، که به سایر مجموعه‌های مذهبیِ فعّال در کشور اضافه شده‌اند، مراجعه کنند. 

۲- رییس سازمان “نهضت سوادآموزی” کشور، خبر از کاهش بودجه‌ی این سازمان در سال جاری داده است. “علی باقر زاده” در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، کلّ بودجه ی اختصاص یافته به این سازمان در سال جاری را ۲۰۵ میلیارد تومان اعلام داشته، که با کاهشی ۱۳ درصدی نسبت به سال قبل مواجه شده‌است. سببِ این کاهش بودجه در سال جاری، همان دولتی ست که لایحه را تنظیم کرده و به مجلس فرستاده و در همین روزها نیز رییس‌اش قرار است برای “رونمایی از پروژه‌ی مرمّت اماکن مذهبی و مساجد”، به سالن سران کشورهای اسلامی برود. در جمهوری اسلامی ایران، هنوز رقم بالایی از شهروندان، بی‌سواد هستند و این کاهشِ بودجه، فعّالیّت نهضت سوادآموزی را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد. گرچه باقر زاده بگوید: «با توجّه به شرایط اقتصادی، تلاش می‌کنیم تا متناسب با منابع، ضمن صرفه‌جویی، برنامه‌های خود را با کیفیّت بیش‌تری ارایه کنیم». 

۳- “معاون دفتر منابع فیزیکی وزارت بهداشت و سلامت ایران” اعلام کرده‌است: «تسهیلات بانکی برای ساخت خواب‌گاه‌های دانشجویی و ۳۹ خواب‌گاه نیمه‌تمام در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، قطع شده‌اند». با افزایش رقم دانشجویان کشور، مسأله‌ی اسکان آنان به یکی از دغدغه‌های جدّیِ این سال‌ها بدل شده و نیاز به تأسیس خوابگاه‌های متعدّدی حس شده؛ به همین جهت، ایجاد  «۶۷ پروژه ۱۸ هزار و ۴۰۷ تخت مجرّدی و ۴۰۰ سوییت متأهّلی در نظر گرفته‌شد»؛ ولی اکنون “مجید احمدی” خبر می‌دهد: «از این میان، ۳۹ پروژه را هنوز آغاز نکرده‌ایم؛ چرا‌که مشکلات اعتباری داشته است و ۱۹ پروژه‌ی آن فعّال و ۹ پروژه بنا به دلایلی متوقف شده است». احمدی هم‌چنین می‌گوید:

«تاکنون از تسهیلات بانکی منابع ما تأمین می‌شد؛ امّا ۴ سال است که از بانک عامل نتوانستیم تسهیلات کسب کنیم؛ چرا‌که تأخیرِ بازپرداخت‌های معوّقه را دلیل آن می‌دانند و معتقدند تا این بدهی‌ها تسویه نشود، پرداخت به وزارت بهداشت نخواهند‌داشت».

معاون وزارت بهداشت، برای پروژه‌ی تأسیس ۳۹ خواب‌گاه دانشجویی، انتظار اختصاص و دریافت فقط  ”۱۰۰میلیارد تومان اعتبار” را داشته است، که البتّه نا‌امید است و می‌داند که محقّق نمی‌شود. امّا برای “مرمّت” و نه “ایجاد” ۶۰ مکان مذهبی و مسجد، ۶۰ میلیارد تومان هزینه شده‌است. 

۴- یک نگاه سرانگشتی به همین پروژه‌های برشمرده، اولویّت های امروزین ایران و مسئولان‌ش را آشکار می‌سازد، مسئولانی که نه دغدغه‌های دانشجو و تحصیل عالیّه را جزو اهمّ قرار می‌دهند، نه حتّی امداد رسانی به بی‌سوادان شهرهای کوچک و بزرگ، تا که از جهل به‌درآیند را. این دغدغه‌ی مرمّت اماکن مذهبی‌ست که اولویّت اوّل می‌شود و برای‌ش تأمین بودجه‌ی کافی صورت گرفته و مراسم‌ رونماییِ هم‌زمانِ آن، از چندین شهرِ مختلف و به صورت ویدیو کنفرانس، جلوه‌گر می‌شود.  

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large