Skyscraper large

قبله نمایت را تنظیم کن !

20100125- mehrane rezaifar - مهرانه رضایی‌فر

مهرانه رضایی‌فر

 بیش از ۱۶ ماه پیش، خانه سینما، تنها نهاد صنفی سینماگران، به دستور دولت مهرورز بسته شد و تا به امروز هیچ خبر رسمی مبنی بر بازگشایی این نهاد به گوش نخورده و احدی هم مسئولیت بی خانمانی اهالی سینما را به دوش نمی گیرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در حالی که نمایندگان خانه سینما در کمیته‌ی اصلاح اساسنامه از هرگونه‌ جلسه‌ طی هفته‌ی گذشته اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند، اما گویا نمایندگان وزارت ارشاد در کمیته اصلاح اساسنامه با وزیر ارشاد جلسه‌ای داشته‌اند. جمال شورجه، از نمایندگان وزارت ارشاد، پس از این جلسه اظهار داشت که عباس بابویهی و ابوالقاسم طالبی، دیگر نمایندگان وزارت ارشاد، حاضر به امضای اساس نامه جدید خانه سینما نشده اند و در توضیح این اتفاق، بر اضافه شدن پسوند “جمهوری اسلامی ایران” به “خانه سینما” تاکید زیادی داشته اند.

پس از این بود که فرهاد توحیدی، نماینده خانه سینما، درباره دلیل مخالفتش با اضافه‌شدن پسوند «جمهوری اسلامی ایران» به نام این تشکل صنفی بیان کرده بود : «ما به دلیل اینکه پیشنهادهایشان، شان اساسنامه‌ای نداشت نپذیرفتیم. به نظر ما در تعریف خانه سینما در اساسنامه آمده که خانه سینما موسسه‌ای است که تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران و زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می‌کند، لذا تاکید جدید لزومی ندارد، چون خانه سینما متعلق به این کشور است و پیش از این نیز در اماکن مربوط به خانه سینما و نیز همه‌ی مراسمی که توسط این نهاد برگزار شده و خواهد شد از پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران با افتخار استفاده شده و می‌شود. البته در آن مقطع آقای جوزانی هم ضرب‌الاجلی داشتند که باید اساسنامه را تحویل می‌دادند بنابراین جز صفحه اول، نمایندگان سازمان سینمایی همه صفحات را امضا کردند و اساسنامه به دفتر ریاست جمهوری تحویل داده شد. در عین حال آقای جوزانی علاوه بر ارایه اساسنامه، در مورد این اختلاف نظر هم گزارشی دادند و اعلام کردند که تعدادی از اعضا مایل هستند این بند اضافه شود.»

در ادامه هیات مدیره خانه سینما طی نامه‌ای رسمی به رئیس جمهور، آب پاکی را به روی دستان خود و دوستداران حقیقی سینما ریختند و تاکید کردند : «مادام که مدیران و مسئولان سینمایی فعلی بر مسند نشسته باشند امیدی به عافیت در کار اصناف سینمایی نیست»

این در حالی است که عباس بابویهی یکی از اعضای هیئت اصلاح اساسنامه خانه سینما در گفت و گو با خبرنگار سینمایی فارس درباره جلسه نمایندگان ارشاد با وزیر ارشاد گفت: «هفته گذشته وزیر ارشاد ما را دعوت کردند و نظرات ما را جویا شدند. جلسه یک ساعت و نیم به طول انجامید . ما نظرات مان را  ارایه دادیم و دلایل‌‌مان را برای تغییر بندهای اساسنامه  گفتیم. گویا آقای رئیس جمهور بازگشایی خانه سینما را به تصمیم وزیر ارشاد واگذار کردند به همین دلیل ایشان نظرات و دلایل ما را درباره تغییر بندهای اساسنامه و اصلاح آن جویا شدند. ما هم توضیحاتی راجع به بند‌هایی که درباره آن نظر داشتیم ارایه دادیم ایشان هم یادداشت کردند و بحث‌هایی هم ایشان داشتند و قرار شد به یک جمع بندی نهایی برسند.»

رئیس جمهور در شرایطی تصمیم خطیر بازگشایی تنها نهاد رسمی سینماگران را به وزیر متبوع سپرده که ایشان در این وانفسا، سخت مشغول کشف “علل ماندگاری سعدی و حافظ و مولانا” هستند و مطلقا فرصت رسیدگی به امور سینمایی که نفس های آخر را می کشد ندارند. شاید بهتر باشد که به تاسی از اهالی سینما، امید خود را از عافیت سرنوشت این سینما قطع کنیم و تماشاچی تنطیم قطب نمای وزیر محترم ارشاد، در راه تحقق “منویات رهبر جمهوری اسلامی برای تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن” و نیز جسارت هنرمندنماهایی باشیم که در سودای نان و نام، آبرو از کف می دهند و به جای مبارزه در راه حق، صف نام نویسی انتخابات شورای شهر را طویل می کنند. عمرشان دراز باد که عرض خود می برند و زحمت ما می دارند …  

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large