Skyscraper large

بهار احمدی‌نژاد در انتخابات خرداد

es6fr5e4

عکس از ایرنا

مهدی ساوالان پور

انتخابات دوره یازدهم ریاست‌جمهوری بدون شک انتخابات بسیار متفاوتی نسبت به گذشته خواهد بود و ائتلاف‌ها، جبهه‌ها و کاندیداهای منفرد که هر روز با اعلام حضوری تازه، به تعدد چالش‌برانگیز تشنگان قدرت برای به دست آوردن پست ریاست‌جمهوری دامن می‌زنند و این مساله باعث شده جنگ قدرت بین سران حکومت از لایه‌های درونی نظام خارج شده و رنگ و بوی لشگر کشی‌های علنی را به خود بگیرد.

در این میان طرفداران دولت یا همان طیف حامیان احمدی‌نژاد نیز برای باقی‌ماندن بر سریر قدرت، تدارک فراوانی را با استفاده از امکانات خود دیده و قصد دارد به هر ترتیب این قدرت در دولت آینده امتداد پیدا کند.

حامیان احمدی‌نژاد که امروزه اصول‌گرایان حامی رهبر از آنها به عنوان “جریان انحرافی” نام می‌برند، نیک می‌دانند که پیامد عدم حضور و یا شکست در عرصه انتخابات، تنها حذف از عرصه قدرت نیست، بلکه با خارج شدن از حاکمیت باید انتظار برخورد و تخریب از سوی طیف اصول‌گرای سنتی، نیروهای امنیتی، سپاه و قوه قضائیه را به جان بخرند، لذا سعی دارند با استفاده از هر روشی کاندیدای مد نظر خود را برای دور دیگر در پاستور ببینند.

بدون هیچ شک وتردیدی حلاوت و شیرینی قدرت احمدی‌نژاد ویارانش را شیفته خود کرده که به راحتی نمی‌خواهند آن را از دست بدهند و برای بدست آوردن این قدرت حتی حاضرند با نزدیک‌ترین همراهان قدیمی و منتقدان امروز سرشاخ شوند، البته با این تفاوت که این بار کسی در مقابل رهبری نظام و حامیانش ایستاده است که پیش‌تر، به واسطه وفاداری به خامنه‌ای با پشتیبانی و حمایت بی‌چون چرای وی و اطرافیانش بر مسند قدرت تکیه زده بود.

هنگامی که احمدی‌نژاد در سرمای بهمن ماه گذشته، در سخنرانی ۲۲ بهمن در میدان آزادی، شعار زنده باد بهار سر داد، کمتر کسی می‌دانست شعار انتخاباتی و پروژه کاندیداتوری ریاست جمهوری این طیف برای انتخابات ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ کلید خورده است.

احمدی‌نژاد بارها نسبت به این مساله که نمی‌خواهد از قدرت کنار رود اشاره کرده بود و زمانی این مساله پررنگ‌تر شد که وی در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی، در پاسخ به پرسش مجری برنامه گفت:”از کجا می دانید سال آخر دولت است”، و همین امر نشاندهنده برنامه‌ریزی وی و اطرافیانش برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ خرداد است.

اسفندیار رحیم‌مشایی بهار انتخاباتی احمدی‌نژاد

این که چه کسی کاندیدای منتخب دولت برای انتخابات خردادماه است هنوز به طور رسمی اعلام نشده، اما روزی نیست که در فضای سیاسی و رسانه‌ای کشور از حمایت پنهان و آشکار احمدی‌نژاد از نامزدی اسفندیار رحیم مشایی ذکری نشود به گونه‌ای که هربار جمله بهار می‌آید از سوی احمدی‌نژاد بیان می‌شود، می‌توان به جای نام بهار نام مشایی را نوشت.

حامیان احمدی‌نژاد سعی دارند با استفاده از طرح پوتین – مدودوف و تقابل با اصول‌گرایان حامی رهبر جایگاه خود را بر دستگاه اجرائی کشور از دست نداده وبا انتخاب فردی نزدیک احمدی‌نژاد به ریاست جمهوری، راه را برای انتخابات ۴ سال آینده دوباره وی باز نگاه دارند.

در صحت این مساله هیچ شکی وجود ندارد که مشایی، مددودفی است برای احمدی‌نژاد که این روزها لقب پوتین را گرفته، چرا که مشایی پس از آنکه نتوانست معاون اول احمدی‌نژاد بشود به یک‌باره از دیدگان محو شد و دوباره از چند ماه پیش در تمام جلسات و سفرها همراه رئیس جمهور شد.

احمدی‌نژاد در سفر به مصر پروژه خروج رحیم مشایی از سایه و آماده کردن وی برای حضور در انتخابات آینده را کلید زد و در روزهای پایانی سال ۹۱ در مراسم اهدای نشان فرهنگ بر سینه وی، گفت:”برای من (احمدی‌نژاد) سخن گفتن از جناب مهندس مشایی سخت است… افتخار آشنایی با ایشان… با عنایات خداوند بر این بنده کوچک ادامه یافته است… آقای مشایی صاحب اندیشه است، صاحب نظریه است… البته من برای نصب نشان فرهنگ از ایشان اجازه گرفتم که آیا اجازه می‌دهید آن را نصب کنم؟ و آن را جزو افتخارات خود می‌دانم که علیرغم تمام ناملایمات ، خداوند متعال این توفیق را به بنده داد که بنده به نمایندگی از ملت از یک فرزند برومند ملت تجلیل کنم”.

این آوردن یکباره مشایی به صحنه و دادن مدال‌های مختلف به وی و عناوینی همچون “مرد بهاری” برای مشایی از سوی احمدی‌نژاد شک‌ها را به یقین تبدیل کرد که مشایی یک پای اصلی انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ خواهد بود.

احمدی‌نژاد در دو دوره قبلی توانست با شعارهای عوام فریبانه مانند عدالت محوری و مبارزه با فساد و صد البته حمایت‌های بی چون‌وچرای رهبر و حامیانش به مسند ریاست جمهوری دست پیدا کند، ولی امروز نه تنها آن شعارها کارایی ندارد، بلکه حمایت و دوستی‌های اطرافیان خامنه‌ای تبدیل به دشمنی و عداوت شده که وی را نیازمند به اتخاذ استراتژی جدیدی برای ماندن در قدرت کرده است.

بهترین استراتژی برای یاران احمدی‌نژاد کاندیداتوری فردی است که همواره مورد هجمه‌های گوناگون از جانب متولیان قدرت قرار گرفته و بهترین گزینه برای این کار مشایی است، زیرا مواضع متعدد گرفته شده علیه وی، او را به چهره‌ای مبدل ساخته که بسیاری از اصول‌گرایان مخالف قاطع او هستند و در حقیقت مشایی نقش یک اپوزیسون داخلی را ایفا می‌کند.

حامیان احمدی نژاد با سپردن سکان کاندیداتوری به چنین فردی می‌خواهند از یک سو آرای خاموش افرادی که به نوعی در مخالفت با رهبر گام برمی‌دارند را با خود همراه کرده و از سوی دیگر با توجه به اتفاقات و حوادث انتخابات سال ۸۸ از معترضان آن موقع به سود خود یارگیری کنند.

البته هرچه به انتخابات خرداد ماه نزدیک‌تر می‌شویم اصول‌گرایان تشنه قدرت بی‌پرواتر، تیغ حملات و نقدهای تند و صریح خود را روانه  دولتی می‌کنند که  انگار نه انگار، همین چهار سال پیش بود که خامنه‌ای از تریبون نماز جمعه پایتخت، تاکید کرد که نظرات احمدی‌نژاد حتی از دیدگاه‌های هاشمی رفسنجانی نیز به وی نزدیک‌تر است.

در مقابل نیز احمدی‌نژاد به واسطه حضور ۸ ساله در جایگاه ریاست جمهوری به موارد بسیاری از فساد اخلاقی و اقتصادی در بین مقامات جمهوری اسلامی دسترسی پیدا کرده و همواره افشای این اخبار را به عنوان برگ برنده خود در تقابل با حامیان رهبر عنوان کرده است و در صورتی‌که رهبر صلاحیت مشایی و یا هر کسی که احمدی‌نژاد بخواهد جایگزین خود کند را تائید نکند، با توجه به ویژگی قدرت طلبی احمدی‌نژاد، باید منتظر افشاگری‌ها و ایجاد بحران سیاسی در آستانه انتخابات پیش رو از جانب وی بود.

احمدی‌نژاد برای دیکته کردن خواسته‌های خویش از افشای اسرار پشت پرده نظام سخن گفته و معتقد است صحنه این تقابل که همراه با چاشنی مقابله فساد، رونمایی خواهد شد باعث می‌شود مردم عادی را به سمت همراهی با خواسته‌هایش سوق دهد و اصول‌گرایان نیزنگران این مساله هستند که در انتخابات ریاست جمهوری آتی، به جای مواجهه با اقشار ناراضی مدرن، یعنی طبقه متوسط جدید و یا به تعبیر برخی‌ها همان غربزده‌ها، این بار با فرودستان و پابرهنه‌های ناراضی‌ای مواجه شوند که تا دیروز نیروی اجتماعی اصول‌گرایان در رقابت سیاسی با اصلاح طلبان بوده‌اند.

کاندیداهای دیگر

البته طیف حامیان احمدی‌نژاد دارای کاندیداهای خاموش دیگری نیز هستند که احتمال دارد بر اساس موقعیت از آنها رونمایی شود، که از جمله می‌توان به غلامحسین الهام ملقب ابوالمشاغل دولت نهم؛ سید مجتبی ثمره هاشمی مشاور احمدی‌نژاد؛ علی نیک‌زاد وزیر کنونی راه ؛ علی اکبرصالحی وزیر کنونی امورخارجه و محمدرضا رحیمی معاون اول حال حاضر احمدی‌نژاد اشاره کرد.

در خاتمه باید گفت خامنه‌ای دیگر نمی‌خواهد اشتباه گذشته خود را در حمایت از فردی تکرار کند که در آینده ساز مخالفت با وی را کوک کند و در سوی دیگر حامیان احمدی‌نژاد هم به خوبی می‌دانند در صورت عدم موفقیت در انتخابات پیش رو، تمامی ناهنجاری‌های ۸ سال گذشته به پای آنان نوشته خواهد شد که چه بسا پای برخی از آنان را به محکمه هم بکشاند، لذا آنان تمامی سعی خود را خواهند کرد طرح خامنه‌ای برای انتخاب گوش به فرمان‌ترین فرد را برهم زده و سوار بر موج مخالفت‌ها با ولایت فقیه پیروز میدان جنگ انتخابات گردند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large