Skyscraper large

ادعاى دولت؛ «رشد ۵٠ درصدی فرصت شغلى»

6f5gth4df

عکس از سایت ریاست جمهوری

علی جلالی

سرپرست وزارت کار، از رشد ۵٠ درصدى فرصت شغلى در کشور خبر داده است؛ رسانه های اصولگرا و منتقد دولت اما موج جدید بیکاران نسل دهه هفتاد را دستمایه گزارش هاى خود قرار داده و ضمن هشدار در این باره، سیاست های اقتصادی دولت را زیر سوال برده اند. از سوی دیگر نیز خبرگزاری مهر از حضور ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار دانشجو در کشور خبرداده و این تعداد را نیروهای آماده ورود به بازار کار دانسته است. این در حالیست که برخی از خبرگزاریها حضور نزدیک به یک میلیون کارگر خارجی و غیر مجاز در کشور را تأیید کرده اند. 

به گزارش خبرگزاری ایرنا، دیروز سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن بیان اینکه ایجاد فرصت شغلی در کشور طی زمامداری دولت های نهم و دهم با رشد ۵٠ درصدی روبرو بوده گفت:”در دولت نهم و دهم با ثبت ۱۰۰ هزار واحد تعاونی بیش از یک و نیم میلیون شغل در این بخش ایجاد شده است.” 

خبرگزاری دولت در مطلب خود به نقل از اسدالله عباسی افزود:”طی سال های اخیر با همت و تلاش تمامی ارکان جامعه کار و تولید کشور توانسته ایم به نتایج مهمی دست یابیم.” 

در ادامه گزارش عباسی به ماموریت های اصلی این وزارتخانه در سالجاری اشاره کرد و گفت: “ارتقای فرهنگ تعاون، کار، تولید و کارآفرینی و استفاده از تولیدات داخلی، توسعه منابع انسانی کشور از طریق تعمیق آموزش، مهارت، آموزش های کارآفرینی و تعاون و آموزش های مهارتی و تلاش در جهت ایجاد تعادل در بازار کار، تنظیم روابط کار، تامین مصالح ذینفع عرصه کار و تولید است. همچنین مشارکت دادن ذینفعان کار در تصمیم گیری ها، حمایت ، صیانت و حفاظت از نیروی کار ، شناخت مدیریت بازار کار، ایجاد نظام جامع اطلاعات بازار کار ، راهبری نظام جامع تامین اجتماعی، برقراری نظام چند لایه تامین اجتماعی شامل مساعدت های اجتماعی، بیمه پایه اجتماعی ودرمانی، بیمه های مکمل بازنشستگی و درمانی، ساماندهی بیمه های سلامت را از دیگر اقدامات این وزارتخانه در سالجاری است.” 

خبرگزاری فارس نیز در مطلبی به نقل از مدیرعامل بانک توسعه تعاون از ایجاد ۷۰ هزار شغل در سال ۹۱ خبرداده و نوشت:”با پرداخت هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به بخش تعاون حدود ۷۰ هزار شغل در این راستا نیز ایجاد شده است.” 

خبرگزاری وابسته به سپاه در گزارش خود با اشاره به سخنان ماشاالله عظیمی نوشت: “مدیر عامل بانک توسعه تعاون با بیان اینکه ۴۰ درصد تسهیلات پرداختی در بخش کشاورزی بوده است،‌ مابقی تسهیلات فوق را به ترتیب مربوط به بخش‌های صنعت، مسکن و خدمات دانست.” 

ایلنا نیز در مطلبی با عنوان “در کف خیابانها بیکاری و گرانی را می بینیم” به نقل از محسن رضایی نوشت: “روزی نیست که شاهد بالا رفتن قیمت ها نباشیم، باید برای رفع این مشکل دست به اقدام آگاهانه زد، بیکاری نیز در کشور بیداد می کند. در کف خیابانها و بین مردم بیکاری و گرانی را می بینیم که بیانگر یک وضعیت آزاردهنده است که هم مردم و هم نظام را به صورت مستقیم اذیت می کند. دشمن می خواهد با تحریم ها ما را از پای بیندازد و خود ما به جان هم بیفتیم، اخیرا قیمت ها بالا رفته، هرچه بیشتر شعار بدهیم قیمت ها بالا تر می رود و مردم بیشتر ضربه می بینند،اقتصاد ایران نیاز به نسخه و نه شعار دارد. نسخه باید هم کلیت و هم اجرا را شامل شود، بیکاری و گرانی یک بیماری است که باید نسخه خاص خود را برایشان بپیچیم، از انکار این بیماری تا کنون ضربه های زیادی خورده ایم.” 

خبرگزاری مهر نیز در گزارشی از موج دوباره بیکاری خبرداده و از ورود کارجویان دهه ۷۰ به بازار کار نیز ابراز نگرانی کرده است. 

بنابراین گزارش از بین رفتن تعادل در عرضه و تقاضای نیروی کار و تاخیر چندساله در ورود کارجویان متولد دهه ۶۰ به بازار کار باعث انباشته شدن تقاضاهای شغل در کشور تا ۳ میلیون نفر شده است با این حال به زودی باید منتظر ورود کارجویان دهه ۷۰ به بازار کار و ایجاد موج دوم بیکاری پس از موج بیکاری دهه شصتی‌ها باشیم. 

این خبرگزاری همچنین در ادامه مطلب خود با اشاره به اینکه مجموع تلاش‌ها و اقدامات دولت در سالهای اخیر نه تنها منجر به حل معضل بیکاری نشده، بلکه باعث تثبیت این مشکل آزاردهنده در خانواده ها و باقی ماندن بیکاران فراوان در سطح جامعه نیز شده است، می افزاید:”کارشناسان اقتصادی و بازار کار و همچنین مقامات دولتی می‌گویند رشد یکباره جمعیت کشور در دهه ۶۰ باعث انباشته شدن صدها هزار تقاضا برای کار در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ شده به نحوی که باعث از بین رفتن تعادل عرضه و تقاضای نیروی کار در کشور شده و در حال حاضر برای هر فرصت شغلی ده‌ها و بلکه صدها جوان تحصیل کرده داوطلب می‌شوند. در صورت ادامه روند فعلی اشتغال‌زایی در کشور به زودی متولدین سال‌های اول دهه ۷۰ نیز خود را برای ورود به بازار کار آماده می‌کنند در حالی که هنوز دهه شصتی‌های بیشماری هستند که در جستجوی شغل خواهند بود.” 

اقتصاد آنلاین نیز در گفت و گویی با وزیر اسبق کار به نقل از نوشت: “تعاریف بیکاری را عوض کردند، باز هم زیاد شد.” 

این پایگاه خبری در ادامه مطلب خود به نقل از حسین کمالی، نوشت: “آماری که مرکز آمار ایران داده است جمعیت فعال کشور را ۲۳ میلیون و ۲۹۰ هزار نفر اعلام کرده که این تعداد طی ۵ سال گذشته به ۲۳ میلیون ۸۴۰ میلیون نفر تغییر یافته و چیزی نزدیک به ۵۵۰ هزار نفر افزایش داشتیم. یعنی برآیند همه اشتغال و بیکاری شکل گرفته در مجموع این عدد شده است که از سالی ۱۱۰ هزار نفر عبور نمی‌کند بنابراین عددهایی مانند اینکه سالی دو میلیون شغل یا سالی ۱۲۰۰ شغل ایجاد کرده‌ایم اعدادی است که اگر اتفاق افتاده باشد باید مابه‌ازا داشته است. اما آن مابه ازای که ما دیده‌ایم تعطیلی صنعت و واحدهای مختلف بوده است، مشاغل دائمی از دست رفتند و امروز شغل را باید در مسکن مهری که گذراست و فعالیت در آن کوتاه مدت است جستجو کرد. یقینا با این وضعیت دولت بعدی با موج بیکاری فزاینده‌ای روبرو خواهد شد.” 

این سایت وابسته به اصولگرایان در مطلبی دیگر از ادامه حضور نزدیک به یک میلیون خارجی در بازار کار ایران خبرداده و نوشت: “در حالی که روزانه متقاضیان زیادی برای ورود به مشاغل غیرتخصصی و ساده تلاش می کنند، صدور و یا تمدید ۹۷۰ هزار کارت کار برای کارگران خارجی در ایران تا پایان سال ۹۴ برنامه ریزی شد که این موضوع نشان دهنده ادامه حضور اتباع بیگانه در بازار کار ایران تا سال های آینده خواهد بود.” 

این گزارش همچنین با اشاره به حضور آزادانه اتباع بیگانه غیر مجاز در کشور می افزاید: “در دهه های اخیر صدها هزار نیروی کار خارجی و اغلب از افغانستان از طریق مرزهای پهناور کشور وارد ایران شده اند و آزادنه در نقاط مختلف کشور به دنبال کار هستند. این موضوع در شهرهای بزرگ به ویژه تهران نمود بیشتری دارد و می توان اتباع بیگانه ای که آزادانه در فعالیتهای مختلف کشور حضور دارند را مشاهده کرد.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large