Skyscraper large
مجلس در هفته اى كه گذشت

بی اعتنایی وزرا و تعطیلی کمیسیون‌ها

15_6352473_ - mohamad sadeghi محمد صادقی

محمد صادقی

این هفته خودداری چند تن از وزاری دولت جهت از حضور در کمیسیون های مجلس و پاسخگویی به سوالات نمایندگان سبب شد تا جلسات برخی از کمیسیون ها به تعطیلی کشیده شود.

محمد اسماعیل‌نیا نماینده کاشمر، خلیل‌آباد و بردسکن در مجلس دیروز اعلام کرد کرد که قرار بوده جلسه کمیسیون کشاورزی با حضور وزیر نیرو و پاسخ گویی وی به سوالات نمایندگان تشکیل شود که با بی اعتنایی وزیر و به دلیل عدم حضور وی در مجلس، جلسه این کمیسیون از سوی رئیس آن تعطیل اعلام شد.

همچنین سیدامیرحسین قاضی‌زاده نماینده مشهد و کلات نیز گفته که بنا بود تا امروز سوال تعدادی از نمایندگان از وزیر صنعت، معدن و تجارت در دستور کار کمیسیون قرار داشته باشد که ابتدا به علت تاخیر وزیر صنعت برای حضور در جلسه کمیسیون و بعد نیز به دلیل عدم حضور تعدادی از نمایندگان از جمله تعدادی از اعضای هیئت رئیسه کمیسیون ها موجب شده تا جلسه این کمیسیون نیز تشکیل نشود.

رابطه رحیم مشایی و علی لاریجانی

افشاگری صادق محصولی وزیر سابق مسکن و عضو شورای مرکزی جبهه پایداری در خصوص روابط پیشین علی لاریجانی و اسفندیار رحیم مشایی، با واکنش روابط عمومی مجلس مواجه شد.

محصولی که بسیاری ثروت هنگفت وی را پشتوانه مالی تیم احمدی نژاد برای حضور در قدرت می دانند این هفته در جمع اعضای بسیج دانشحویی دانشگاه تربیت مدرس در اظهارتی افشاگرانه گفته بود: “دکتر لاریجانی، آقای ‌مشایی را به آقای احمدی‌نژاد معرفی کرده بود”

به دنبال این موضوع، اداره روایط عمومی مجلس با صدور اطلاعیه ای صادق محصولی وزیر کشور سابق دولت را به “دروغ گویی” متهم کرد و به شدت آن را تکذیب کرد.

در توضیحات روابط عمومی مجلس آمده بود: “طبق اظهارات خودشان ارتباط آقایان احمدی‌نژاد و مشایی به سال‌های دور و زمان حضور آقای احمدی‌نژاد در آذربایجان غربی برمی‌گردد و مشخص نیست که آقای محصولی با چه نیتی این اظهارات را بیان کرده است.”

روابط عمومی مجلس ماجرای معرفی رحیم مشایی از سوی لاریجانی به احمدی نژاد را به صورت برعکس شرح داده و گفته که: “آقای احمدی‌نژاد در زمانی که شهردار تهران بود، از آقای لاریجانی به عنوان رئیس وقت صدا و سیما درخواست کرد که آقای اسفندیار رحیم مشایی که در آن زمان کارمند رادیو و تلویزیون بود، به شهرداری تهران منتقل شود که با انتقال وی موافقت شد.”

توقیف ۹ دی و حکم زندان برای حمید رسایی

دادگاه ویژه روحانیت سرانجام حمید رسایی نماینده حامی دولت که مدیرمسئولی ماهنامه جنجالی ۹ دی را برعهده دارد به یک‌ سال و نیم حبس تعزیری و محرومیت از فعالیت‌های مطبوعاتی محکوم کرد، ضمن ان که ماهنامه ۹ دی نیز از سوی محاکم قضایی توقیف شد.

شاکیان مدیرمسئول «۹ دی»، قدرت‌الله علیخانی، نماینده سابق مجلس، علی اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی محمود احمدی نژاد، حسین مظفر، نماینده سابق اصولگرای مجلس، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره)، هیئت نظارت بر مطبوعات و شماری از شاکیان خصوصی بودند.

 ازاین میان علیخانی عضو سابق هیئت منصفه دادگاه ویژه و مشاور پارلمانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و جوانفکر مدیر عامل سابق خبرگزاری دولت، قبل از برگزاری دادگاه از شکایت خود انصراف دادند.

 گفته شده که یک سال و نیم حبس رسایی با توجه به موقعیت شغلی وی (نمایندگی مجلس)، به یکصد میلیون ریال جزای نقدی تبدیل شده است.

 این نماینده تندرو حامی دولت در واکنش به حکم حبس خود آن را “خلاف مبانی حقوقی” دانسته و گفته که “منتظر تجدیدنظر در آن هستم.”

وی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگار مبنی بر این که “چرا به حکم صادره علیه خود اعتراض می‌کند در حالی که توقیف سهم روزنامه‌‌نگاران اصلاح‌طلب است؟” گفته است: “اینکه توقیف سهم روزنامه‌های اصلاح‌طلب است به این دلیل است که برخی خبرنگاران اصلاح‌طلب با BBC و VOA ارتباط دارند و وزیری که از این خبرنگاران حمایت می‌کرد نیز، امروز کارشناس جریان ضد انقلاب و رسانه‌های بیگانه است.”

وزیر ورزش پاسخ قانع کننده نداد اما مجلس قانع شد

۹ نفر از نمایندگان مجلس این هفته محمد عباسی وزیر ورزش و جوانان، را به مجلس احضار کردند تا به سوالات آنها پاسخ دهد.

نمایندگان در این سوال از وزیر ورزش که از بدو ورود خود به این وزارت خانه بارها تا مرز استیضاح پیش رفته است، پرسیدند: علت دخالت شما در امور فدراسیون‌ها چیست؟ علت متوقف ماندن پروژه‌های ورزشی چیست؟ چرا تصمیمات آن وزارتخانه در خارج از آن گرفته می‌شود؟ چرا در ماه‌های پایانی دولت با تاثیر از جریان انحرافی دست به عزل و نصب مدیران می‌زنید؟ چرا همکاران شما اشراف و تسلط‌تان را بر وزارتخانه باور نمی‌کنند و امور ارجاعی را با آقای سجادی تنظیم و اصلاح می‌کنند؟ چرا حوزه جوانان منفعل است؟ علت عدم اجرای برنامه پنجم چیست؟ چرا حوزه ورزش بانوان، ناشنوایان و ورزش همگانی تعدیل ساختار صورت گرفته است؟ چرا روابط و فامیل‌گرایی جای ضوابط را گرفته است؟ چرا قانون ایثار‌گران اجرا نمی‌شود؟

عباسی نیز در پاسخ به این سوالات تنها به ذکر این جمله بسنده کرد که “باید بگویم اینطور نیست، اگر چیزی خلاف قاعده انجام شده، باید پاسخ داده شود اما می‌دانید که هرکدام از دستگاه‌ها باید به وظایفشان عمل کنند.”

وی در پاسخ به سوالی درباره تغییرات بحث برانگیز در فدراسیون های ورزشی که ورزش ایران را در خطر تعلیق قرار داده و مدتها به چالش اصلی ورزش کشور بدل شده بود نیز گفت: “لازمه مدیریت تغییر است، همه این امور بر مبنای قانون انجام شده است و هیچ مشکلی از این بابت نبوده است.”

با وجود این پاسخ ها اما در نهایت بهارستان نشینان با ۱۰۶ رای موافق، ۶۳ رای مخالف و ۱۶ رای ممتنع از ۲۰۲ نماینده حاضر در جلسه، توضیحات وزیر ورزش و جوانان را قانع‌کننده دانستند.

تخلفات مالی در بنیاد شهید

پس از مدتها کشمکش بر سر طرح تحقیق و تفحص از بنیاد شهید و امور ایثارگران سرانجام مهدی دامادی نماینده ساری از کلید خوردن تحقیق و تفحص از این بنیاد خبر داد.

۹۲ نماینده مجلس طرح تحقیق و تفحص از بنیاد شهید را امضا کرده‌اند، که در آن مواردی از تخلفات این بنیاد از جمله “عدم شفافیت مالی، واریز حقوق، مباحث حقوقی و عدم رعایت قوانین و مقررات اقتصادی” مورد تحقیق و تفحص قرار خواهد گرفت.

بنیاد شهید و امور ایثارگران بنیادی دولتی است که مسئولیت رسیدگی به امور مجروحان و خانواده جان باختگان جنگ هشت ساله ایران و عراق را بر عهده دارد.

ریاست بنیاد با حکم رهبر جمهوری اسلامی، در مقام نماینده ولی فقیه و با حکم ریاست جمهوری در مقام رییس بنیاد به مدت ۴ سال منصوب می‌ شود

در مرداد ماه سال ۱۳۹۱ اعلام شد، در جریان بررسی وضعیت مالی سازمان بنیاد شهید که توسط سازمان بازرسی کل کشور صورت گرفته مشخص شده که یکی از مدیران بخش تسهیلات این سازمان توانسته، در قضیه قرارداد بیمه عمر ایثارگران که بین بنیاد شهید و یک شرکت بیمه‌گذار منعقد گردیده حداقل مبلغ ۱۵۰ میلیارد ریال را اختلاس کند.

در حال حاضر ریاست بنیاد شهید برعهده مسعود زریبافان باجناق محمود احمدی نژاد است که پس از شکست در انتخابات دور سوم شوراها، به عنوان رییس مجمع باشگاه استقلال تهران منصوب شده بود.

عربستان به کمیته ویژه مجلس ویزا نمی‌دهد

با گذشت هفته ها از وعده نمایندگان مجلس برای اعزام کمیته ویژه به عربستان جهت بررسی ابعاد حادثه فرودگاه جده اما روز گذشته اعلام شد که “اعضای کمیته حقیقت‌یاب حادثه فرودگاه جده عربستان همچنان منتظر صدور روادید از سوی سفارت عربستان هستند و تا کنون روادید برای آنها از سوی سفارت  عربستان صادر نشده است:

چندی پیش خبر فوت ۲ زائر زن ایرانی و مصدومیت ۲ زائر دیگر در فرودگاه جده عربستان از سوی مسوولان تأیید شد و علت آن “برخورد تانکر سوخت در محل اسکان مسافران در فرودگاه جده با این زائرن ایرانی” اعلام شد.

به دنبال اعتراضاتی که در این زمینه به وزارت امور خارجه و مقام های مسئول صورت گرفت، رییس کمیسوین امنیت ملی و سیاست خارجی چند هفته پیش از اعزام تیمی از نمایندگان وزارت امور خارجه و نمایندگان مجلس به عربستان جهت بررسی موضوع خبر داد.

اما روز گذشته محمدصالح جوکار عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کرد که “اعضای کمیته حقیقت‌یاب حادثه فرودگاه جده عربستان همچنان منتظر صدور روادید از سوی سفارت عربستان هستند و تا کنون روادید برای آنها از سوی سفارت  عربستان صادر نشده است.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large