Skyscraper large

مصوّبه‌ی تیر خلاص، بر بیماری نیمه‌جان

darou

مرضیه آرمین

ارز مرجع دارو و کالاهای اساسی، طبق تعرفه‌های پیوست یک مصوبه‌‌ی “بانک مرکزی ایران” در تاریخ ۲۶ فروردین امسال، حذف شده است. براساس اعلام “وزارت صنعت، معدن و تجارت”، واردات کره، شکر، گوشت قرمز و دام زنده؛ و همچنین طبق تعرفه‌های پیوستِ این مصوبه، واردات دارو، مواد اولیه‌ی دارویی، شیر خشک و تجهیزات و ملزومات پزشکی در سال ۱۳۹۲ بر اساس نرخ مبادله‌ای خواهد بود. بر این اساس، دستورالعمل حذف ارز مرجعی که تا پیش از این به واردات دارو و مواد اولیه‌ی دارویی تعلق می‌گرفت برای تمامی بانک‌ها صادر شد. این امر باعث می‌شود تا قیمت داروهای تولید داخل به‌طور متوسط ۴۰ درصد، و دارو‌ها و تجهیزات وارداتی از ۱۹۰ تا ۲۱۰ درصد افزایش یابد.

پیش‌بینی فاجعه

با این‌که از ابتدای مطرح شدنِ حذفِ ارزِ مرجعِ دارو، «پیش‌بینی فاجعه‌ی دارویی و به وجود آمدن شوک در عرصه‌ی سلامت» توسط کار‌شناسان صورت گرفت و مشخصا در زمینه‌ی “دارو”، عنوان شد که «حذف ارز مرجع، موجب افزایش قیمت دارو شده و نتیجتا سلامت افراد جامعه به مخاطره خواهد افتاد»؛ ولیکن تغییری در این رویه اعمال نشد.

پیش‌تر، “رییس مجمع نمایندگان انجمن داروسازان ایران”، درباره‌ی این موضوع گفته بود: «حذف ارز مرجع دارو، در یک کلمه یعنی فاجعه؛ فاجعه برای مردمی که پوشش بیمه‌ای مناسبی ندارند». به گفته‌ی وی: «قیمت دارو‌ها تا به امروز هم به‌ زور پایین نگه داشته می‌شد که بالاخره با ابلاغ حذف ارز مرجع، وضیعتش کاملا مشخص شد».

اعضای “کمیسیون بهداشت و درمان مجلس” نیز، «حذف ارز مرجع برای واردات دارو را به صلاح سلامت جامعه ندانسته» و در این مورد اعلام خطر نیز کردند.

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس در همین زمینه گفت: «ما به دولت پیشنهاد دادیم دارویی را که با ارز ۲۵۰۰‌ تومان وارد می‌کنیم به شرکت‌های دارویی با ارز آزاد بدهیم و مابه‌التفاوتِ آن را یارانه به شرکت‌های بیمه بدهیم و به اصطلاح بیمه را اصلاح کنیم، تا از دفترچه استفاده شود و نگوییم که دارو بیمه نیست».

اختلافات رییس و دو وزیر بر سر ارز

در این میان، واکنش‌های دو وزیر بهداشت پیشین و کنونی، در واکنش به این موضوع، با هم مغایر است. وزیر بهداشت پیشین، “مرضیه وحید دستجردی”، در اعتراض به حذف ارز مرجع دارو، بار‌ها در جمع خبرنگاران، به صراحت از «مشکلات تامین نشدن ارز دارو و کمبود‌ها» گفته بود. هرچند در واکنش به صحبت‌های دستجردی، رئیس جمهوری ایران در گفتگویی تلویزیونی، حرف‌های خانم وزیر را رد کرد و ادعا کرد که «تمامی ارز دارو تامین شده».

اما “محمد حسن طریقت منفرد”، سرپرستِ کنونیِ “وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی”، علاوه بر سکوت و عدم واکنش در برابر حذف ارز مرجع دارو، تولید ۹۷ درصدی دارو در داخل کشور را نیز، “دلیلی بر گران نشدن دارو” عنوان کرده است.

تولید‌کنند‌گان گران‌فروش

 ”دبیر انجمن داروسازان” ایران، “سید مهدی سجادی” نیز هم‌چون مسئولان کنونی وزارت بهداشت، مدافع حذف ارز مرجع است. وی با تاکید بر این‌که «حذف ارز مرجع، مشکل ساز نخواهد بود»، به روزنامه “بهار” گفته است: «به نظر ما مشکلی از نتیجه‌ی حذف ارز مرجع برای دارو به وجود نمی‌آید. فقط ارزی برای مبادله وجود داشته باشد، حالا به هر قیمتی». به گفته‌‌ی او، «مشکلی که وجود دارد در تامین مواد اولیه و ایجاد نقدینگی برای خریدن این مواد است». سجادی ادامه داد: «تا به امروز، تولید‌کنندگان دارو در کشور برای تولیدات دارویی با مشکلات زیادی روبه‌رو بودند. چراکه آن‌ها برای بسته‌بندی، ارز مبادله‌ای دریافت می‌کردند و برای دارو ارز مرجع. نتیجه‌ی قیمت دارو هم ترکیبی از این دو ارز بود. ولی کسی به این موضوع توجه نمی‌کرد. چراکه مسئله این بود که تولید‌کنندگان دارو ارز مرجع دریافت می‌کنند».

دبیر انجمن داروسازان ایران همچنین اظهار داشته: ‌»به نظر من، تب کمبود دارو بد‌تر از قیمت دارو است. در حال حاضر آن‌چه مهم‌تر است، وجود دارو است. این‌که تولید‌کنندگان بتوانند در اتاق مبادلات ارزی، ارز دریافت کنند، حالا چه مرجع و چه مبادله‌ای. مهم این است که ارزی تخصیص داده شود و تولید‌کنندگان بتوانند مواد اولیه را خریداری کنند». 

بیمارانی با وضعیّت نامعلوم

بنا به گزارش “عصر ایران”، «تاکنون قیمت بسیاری از اقلام دارویی تا دو برابر افزایش یافته است» که به عنوان مثال می‌توان به قیمت “مزالازین” (داروی زخم مزمن روده‌ی بزرگ) اشاره کرد که بهای هر قوطی ۳۰ تاییِ آن، از سه هزار و پانصد تومان به هفت هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

آن‌گونه که تقریبا تمامی کارشناسان اظهار داشته‌اند، با حذف ارز مرجع، گران شدن دارو اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. در کنارِ آن، با پیشینه‌ی “عدم یافت شدن برخی داروها در بازار” و همچنین، “تخلیه‌ی تدریجیِ انبارهای دارویی و کاهش روز افزونِ موجودی‌ها”، رخ دادنِ فاجعه‌ای بیش از آن‌چه برآورد شده بود را باید انتظار داشت. در این بین، سلامتیِ آحاد مردم ایران است که در حال به خطر افتادن است و سرنوشت بهبودیِ بیماران کنونی نیز، معلوم نیست.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large