Skyscraper large

یارانه؛ حق مردم یا وعده انتخاباتی؟

ali jalali علی جلالی

علی جلالی

با نزدیکتر شدن به ایام انتخابات و همزمان با اعلام حضور برخی نامزدها، رسانه های اصولگرا از ایرادات نمایندگان مجلس و رقیبان انتخاباتی علیه دولت نوشته و ضمن ابراز نگرانی از استفاده ابزاری دولت از این امکان مالی خود از عواقب بد و سنگین این اقدام خبر داده ومسوولان دولتی را از این روند بر حذر داشته اند. اما از سوی دیگر نیز برخی منتقدان شناخته شده دولت نیز علی رغم انتقاداتی که به دولت دهم و برنامه های یارانه ای آن داشته اند ضمن استفاده از بحث یارانه ها، طرح هایی از این جنس را دستمایه تبلیغات انتخاباتی قرار داده اند.

به گزارش خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، موسوی لارگانی در واکنشی ‌به اظهارات رییس دولت در خصوص یارانه ۲۵۰ هزار تومانی ضمن انتقاد به سوء استفاده برخی کاندیداها از وعده پول در مبارزات انتخاباتی پیش رو گفت: “وعده پول بیشتر کاندیدای دولت را در انتخابات پیروز نمی کند.”

بنابراین گزارش، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه رییس‌ دولت با اظهاراتی مبنی بر این که دولت به دنبال ایجاد فضای انتخاباتی است به واسطه توزیع یارانه نقدی ۲۵۰ هزارتومانی بوده و برخی ممانعت می کنند، گفت: “این دست از اظهارات منجر به ایجاد تنش در فضای کشور می شود و دولت باید از این دست از رفتارها اجتناب کند. رییس جمهور و اطرافیانش در خصوص افزایش یارانه نقدی بیش تر به دنبال یک بهره برداری سیاسی هستند و این اظهارات با نزدیک شدن به تاریخ انتخابات ریاست جمهور نشان از تمایل شدید دولت برای حضور در انتخابات دارد.”

این خبرگزاری همچنین در مطلبی دیگر به نقل از محمدرضاخباز ، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم نوشت: ” تبلیغ یارانه ۲۵۰ هزار تومانی مصداق خیانت به کشور است.”

ایکانا در ادامه مطلب خود می افزاید: “بر کسی پوشیده نیست که زمان انتخابات نزدیک است و دولت هم بنا دارد که با تمام توان در این انتخابات شرکت کند. بر همین اساس شعارهای دولت در این زمینه انتخاباتی و پوپولیستی است. با توجه به اینکه اجرای نادرست هدفمندی یارانه ها عامل افزایش نرخ تورم و افزایش سطح عمومی قیمت ها شده است، افزایش پنج برابری یارانه ها قطعا موجب افزایش نقدینگی و افزایش تورم به شکل افسار گسیخته خواهد شد.”

به نوشته این خبرگزاری، خباز همچنین در ادامه با بیان اینکه احمدی نژاد به دنبال تکرار دوپینگ های روانی سال ۸۸ در جامعه است گفت:”خوب به هر حال آقای احمدی نژاد یکبار توانسته است از طریق وعده های توزیع نقدی در جامعه جوی را برای خود در فضای روانی ایجاد کند که به طور حتم در انتخابات به نفع وی بوده است و نه به طور صددرصد اما به هر حال به میزان قابل توجهی در رای آوری وی اثر داشته است.یعنی در سال ۸۸ این دوپینگ های روانی در جامعه موثر بود و آقایان یکبار طعم شیرین این دوپینگ زیر دندان دولت است بنابراین امسال نیز به همان داستان دل بسته اند. البته در مقابل این اغواگری ها روشنگری های رسانه ها نیز آگاهی بیش تری به مردم داده است اما به این دلیل که آقای احمدی نژاد طعم این نوع رفتارها را در مذاقش خوش دارد، باز هم پای در همان راه گذاشته است.”

از سوی دیگر به نوشته خبرگزاری ایلنا، جعفر قادری سخنگوی کمیسیون تلفیق در حاشیه صحن علنی دیروز مجلس شورای اسلامی گفت: “دولت باید از بار مالی یارانه ۲۵۰ هزارتومانی هم به مردم بگوید. دولت در سفرهای استانی بیان کرده که ۲۵۰هزار تومان می‌توان به مردم یارانه پرداخت کرد. دولت تنها در رابطه با قسمت خوشایند یارانه‌ها با مردم صحبت می‌کند اما در زمینه آثار تورمی و بار مالی این پرداخت حرفی به مردم نمی‌زند. بهتر است دولت در بخش هدفمندی یارانه‌ها با مردم در روزهای پایانی کار خود منطقی‌تر صحبت و از آثار تورمی و بار مالی پرداخت یارانه ۲۵۰ هزار تومانی به مردم نیز حرف‌هایی بیان کند.”

وی خاطرنشان کرد: “دولت در سفرهای استانی بیان کرده که ۲۵۰ هزار تومان می‌توان به مردم یارانه پرداخت کرد. دولت تنها در رابطه با قسمت خوشایند یارانه‌ها با مردم صحبت می‌کند اما در زمینه آثار تورمی و بار مالی این پرداخت حرفی به مردم نمی‌زند چرا که اگر بخواهیم ۲۵۰ هزار تومان به مردم پرداخت کنیم باید بنزین را ۳هزار و ۴۰۰ تومان در اختیار مردم قرار دهیم و ما به دولت توصیه می‌کنیم که در پایان کار خود منطقی‌تر صحبت کند.”

خبرگزاری ایسنا نیز در مطلبی درباره واکنش دولت به کاهش اعتبارات اجرای هدفمندی در مجلس به نقل از ممبینی معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی نوشت: ” هنوز ابعاد موضوع و میزان یارانه نقدی مشخص نیست و در صورت تصویب این رقم در صحن علنی شاهد تغییرات اساسی در اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها خواهیم بود. “

معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری تاکید کرد: “هنوز چگونگی اجرای گام دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها و میزان پرداخت یارانه نقدی مشخص نیست. “

خبرگزاری فارس نیز در مطلبی به نقل از باهنر نوشت: “یارانه خانوار ۲۵۰ هزار تومان شود قیمت انرژی ۷ تا ۸ برابر خواهد شد.”

این خبرگزاری وابسته به سپاه در مطلب خود با اشاره به نامزدی محمد باهنر در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم از قول وی نوشت :”می‌توانیم به جای اضافه کردن مبلغ یارانه‌های نقدی، آن را در جهت ارائه خدمات به مردم صرف کنیم. اگر یارانه ۲۵۰ هزار تومان شود، قیمت فرآورده‌های نفتی باید ۷ تا ۸ برابر قیمت فعلی باشد.”

به نوشته این خبرگزاری محمد باهنر در یک نشست خبری در محل خبرگزاری طی گفت و گویی اظهارداشت: ” در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها قرار نیست پولی از خزانه کشور، مالیاتها و یا سایر درآمدهای عمومی دولت بابت یارانه مصرف شود، اجرای اصلی قانون هدفمندی آن است که مردم به سمتی حرکت کنند که قیمت واقعی فرآورده‌های نفتی را بپردازند و از سویی، یارانه نیز دریافت کنند.”

وی در مورد برخی اظهارنظرها مبنی بر پرداخت یارانه ۲۵۰ هزار تومانی گفت: “اگر دولت برنامه ریزی داشته باشد می‌تواند حتی به ازای هر نفر ۵۰۰ هزار تومان یارانه پرداخت کند. پرداخت یارانه ۲۵۰ هزار تومانی امکان‌پذیر است اما در این صورت به طور متوسط باید به همین اندازه از جیب مردم بابت تورم و گرانی برداشت شود.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large