Skyscraper large

فصل انتخابات و دغدغه کاربران اینترنت

swddfqz

ندا سینا

اختلال اینترنت و رویدادهای  انتخاباتی دو موضوع به هم پیوسته در اذهان عمومی تلقی می شود، در این ارتباط دغدغه اصلی کاربران به موضوع قطع اینترنت و پی آمدهای ناشی از آن به سوژه ای عادی تبدیل شده است. اما این روزها مسوولان مختلف وزارت ارتباطات بارها از این موضوع یاد می‌کنند که از این پس قطعی اینترنت نخواهیم داشت اما این اظهارات در شرایطی صورت می‌گیرد که بسیاری از کاربران همچنان از کندی و اختلالات اینترنت به تنگ آمده‌اند و حتی دبیر شورای عالی فضای مجازی هم بر این باور است که سرعت فعلی حتی برای باز کردن یک صفحه عادی هم کم است.

در حالی که مرکز آمار ایران تعداد کاربران اینترنت در ایران طی سال ۹۰ را «بیش از یازده میلیون نفر» گزارش کرده است اما مرکز توسعه مدیریت اینترنت این تعداد را «۳۲ میلیون و ۶۹۶ هزار نفر» اعلام کرد.

همچنین مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت اعلام کرده است که شمار کاربران اینترنت تا پایان شش ماهه نخست سال ۱۳۹۱بالغ بر ۴۵ میلیون تن بوده است. از میان ۶۰ درصد کاربر اینترنت، ۴۰ درصد در گروه سنی ۲۰ تا ۲۹ سال و ۳۰ درصد در رده سنی ۳۰ تا ۴۴ سال قرار دارند.

در ایران محدودیت‌های زیادی در زمینه استفاده کاربران از اینترنت وجود دارد و بسیاری از سایت‌ها به بهانه محتوای سیاسی یا جنسی آنها از سوی کارگروه فیلترینگ ایران مسدود شده است.

در همین زمینه پلیس مبارزه با جرایم اینترنتی نیز اقدام به دستگیری کاربرانی می‌کند که متهم به اقدام به تولید محتوای نامتناسب با ارزش های جمهوری اسلامی هستند.

سازمان مستقل خانه آزادی، فریدم هاوس، نیز که مقر آن در آمریکاست، در مهرماه ۱۳۹۱ طی گزارشی در مورد وضعیت اینترنت در جهان، ایران را از جمله کشورهای دارای «محدودترین اینترنت» دانست.

اختلالات اینترنت و کندی سرعت آن در حالی ادامه دارد که مسوولین ارتباطات کشور همچنان این مشکل را نفی کرده،با این حال کاربران از این وضعیت به تنگ آمده‌اند.

به گزارش ایسنا، در این میان نهادهای متولی اینترنت کشور بر این نکته تاکید دارند که وضعیت اینترنت کشور مشکل خاصی ندارد و احتمالا اختلالات حالت موردی دارد اما حتی با در نظر گرفتن این پیش فرض به نظر می‌رسد این روزها اختلالات بیشتر شده است و برخی کاربران با اشاره به شرایط اینترنت کشور آن را به برخی مسایل سیاسی ربط میدهند.

البته پیش از این دبیر شورای عالی فضای مجازی به نوعی به تائید ضمنی برخی مشکلات اینترنتی پرداخته و حملات متعدد سایبری به درگاه‌های  ایران را دلیل اصلی این اختلالات دانسته بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کاربران اعلام می کنند که علی رغم انتقال اعتراض های خود به شرکتهای‌ارایه دهنده اینترنت،این شرکت ها عنوان می کنند که مشکل اینترنت و کندی سرعت آن هیچ ارتباطی به شرکتهای خصوصی ارایه دهنده خدمات اینترنت ندارد و شرکت های اینترنتی دخالتی در این جریان ندارند؛مشکل کشوری است.

علاوه بر مردم، کارشناسان اینترنت نیز کندی سرعت اینترنت را عامل ضرر و زیان به کسب و کار شرکت های خصوصی نسبت می دهند. از دیگر سو این عدم پاسخگویی مسوولین و انکار مشکلات بار روانی زیادی به مردم وارد می کند.

محمود خسروی مدیرعامل شرکت زیرساخت در گفتگو با خبرنگار ایلنا، ضمن تکدیب هر گونه مشکل در شبکه اینترنت کشور گفت: تاکنون هیچ اختلالی به ما گزارش نشده است ما هیچ سرعتی را پایین نیاورده ایم و هم اکنون هیچ محدودیتی در سرویس دهی اینترنت وجود ندارد..

وی در مورد اختلال در برخی سایت هایی به خصوص سرویس جی میل گفت: در این سرویس هم هیچ محدودیتی وجود ندارد و اگر در گذشته اعمال محدودیت بود این محدودیت ها هم اکنون برداشته شده است.

این اظهارات در شرایطی صورت می گیرد که اگرچه با افزایش درگاه‌های بین‌الملل راه‌های تامین پهنای باند کشور از یک درگاه به چند درگاه افزایش پیدا کرده و برای پهنای باند مسیرهای مختلفی وجود دارد اما همچنان در موارد متعدد شاهدیم که کاربران حتی با این‌که به ظاهر اینترنت پرسرعت را برای خود ثبت نام کرده‌اند عملا در دسترسی به ساده‌ترین و پیش پا افتاده‌ترین سایت‌ها با مشکلات متعدد مواجه هستند.

محمد سلیمانی وزیر سابق ارتباطات در گفتگو با ایلنا، ضمن تایید مشکلات و اختلالات اینترنتی ،گفت: از نظر من تداخل امور در زمینه فناوری اطلاعات باعث ایجاد مشکلاتی در این حوزه گردیده است و عدم مسئولیت پذیری ضربه های جبران ناپذیری به کسب و کار مردم وارد کرده است.

سلیمانی افزود: شرکت های خصوصی ارایه دهنده اینترنت  حتی اگر نمی توانند به رسانه ها صریحا مشکل را ابراز کنند باید به مجلس نامه بنویسند و شکایت کنند چرا که همین سکوت خود نیز ابهام آمیز است.

از سوی دیگر مهدی اخوان بهابادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی ، حملات سایبری به فضای مجازی کشور را مشکلی دانسته که برای مقابله با آن نیاز است پهنای باند درگاه بین‌المللی اینترنت کاهش یابد که این موضوع در نهایت موجب پایین آمدن سرعت اینترنت و کند باز شدن صفحات می شود.

اما وزیر جدید ارتباطات، محمدحسن نامی، پایین آمدن سرعت و ظرفیت اینترنت به دلیل مسائل امنیتی را ادعای کذب برخی رسانه‌ها خوانده است.

پیشتر نیز احمد توکلی، نماینده محافظه کار مجلس، با اعتراض به اختلال در شبکه اینترنت ، این اقدامات را «مردم‌‌آزاری» خوانده که به گفته او برای نظام هزینه‌ دارد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large