Skyscraper large

آغازحماسه اقتصادی با افزایش قیمت گوشت و روغن

qs6d5fds

روشنک آسترکی

رسانه‌های درون ایران از افزایش قیمت برخی اقلام غذایی از جمله گوشت، روغن و نان در  روزهای پایانی نخستین ماه از سال «حماسه اقتصادی» خبر دادند.

خبرگزاری مهر روز شنبه، ۳۱ فروردین گزارشی مبنی بر افزایش ۶۰ درصدی قیمت گوشت ارائه داد.

عباس قبادی٬ مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران هم روز شنبه هفته جاری در گفتگو با خبرگزاری فارس از افزایش قیمت نان خبر داده است.

قاسم فلاحتی٬ دبیر انجمن صنایع روغن نباتی نیز در همین روز در گفتگو با ایسنا از افزایش ۴۰ درصدی قیمت روغن نباتی خبر داده است. فلاحتی افزوده انواع روغن از اول اردیبهشت ماه با افزایش ۴۰ درصدی در قیمت٬ عرضه خواهد شد.

هر چند برخی مسئولان اقتصادی گزارش های مربوط به افزایش قیمت مواد غذایی را رد کرده اند اما به گزارش روزنامه تهران امروز، در آخرین روز فروردین ماه «دولت اقدام به حذف ارز مرجع روغن کرد» که همراه با «حذف ارز مرجع گوشت و برنج» در آخرین روزهای اسفند ۹۱ منجر به «گرانی قابل توجه این کالا‌ها و برخی کالاهای دیگر» شده است. 

حذف ارز مرجع از کالاهای اساسی 

 دولت در آخرین روزهای اسفند ۹۱ «ارز مرجع گوشت و برنج» را حذف کرد و با «حذف ارز مرجع روغن» به عنوان «آخرین کالای اساسی که ارز مرجع دریافت می‌کرد»، دیگر «هیچ کالای اساسی» در ایران از دولت «ارز مرجع دریافت نمی‌کند». 

از سوی دیگر میوه که از ابتدای سال گران بود، همچنان هم با قیمت ‌گران عرضه می‌شود و ظاهرن خبری از کاهش قیمت آن نیست

برخی از مسئولان، ضمن تایید خبر «حذف ارز مرجع گوشت»، هدایت واردکنندگان به سمت واردات گوشت با ارز مبادلاتی را از دیگر دلایل افزایش قیمت گوشت ارزیابی می‌کنند. در عین حال، واردکنندگان اذعان می‌دارند که در دریافت ارز مبادلاتی برای واردات گوشت قرمز با مشکل مواجه هستند و همین امر، روند واردات را کند کرده است.

علی اکبر پورکاوه، مدیر کل تأمین و توزیع وزارت صنعت در واکنش به این سؤال که در حال حاضر چه کالاهایی ارز مرجع دریافت می‌کنند به خبرنگار فارس گفته است: «فقط نهاده‌های کشاورزی شامل گندم، جو، ذرت و سویا از ارز مرجع استفاده می‌کنند.»

یکی از اپراتورهای خرید مجازی فروشگاه شهروند در گفتگو با خبرنگار مهر گفته است: «دلیل افزایش قیمت گوشت قرمز در فروشگاههای زنجیره‌ای به دلیل افزایش قیمت در سطح شهر است و توزیع کنندگان گوشت نیز قیمت را بالا برده بودند، این در حالی است که چند روز توزیع گوشت به دلیل انجام مذاکرات میان توزیع کنندگان و مسئولان شهروند بر سر قیمت و اختلاف نظر آن‌ها متوقف شده بود.»

هم اکنون در فروشگاه شهروند قیمت هر کیلوگرم ران گوسفندی که تا پیش از عید ۲۲ هزار تومان بود، هم اکنون به ۳۶ هزار تومان و قیمت ران گوساله که تا پیش از عید ۲۰ هزار تومان بود، هم اکنون به ۳۲ هزار تومان رسیده است.

اگرچه نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، رای به اجرای فاز بعدی قانون هدفمندی نداده‌اند اما دولت با اتکاء به مصوبات قبلی خود عملا به صورت چراغ خاموش در حال آزادسازی کامل قیمت‌ها و اجرای مراحل بعدی هدفمندی یارانه‌ها در کشور است

طی یک سال گذشته قیمت بسیاری از کالاهای ضروری در ایران ده‌ها برابر افزایش داشته و منجر به کاهش قدرت خرید مردم شده است. 

بحران اقتصادی و مشارکت مردم در انتخابات 

مقامات جمهوری اسلامی نگران تاثیر این گرانی‌ها بر نرخ مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری آینده هستند. همین امر سبب شده است نامزدان اصول گرا با هدف قرار دادن سوء دیریت دولت طی دو دوره گذشته، ضمن همصدایی با مردم، رفع مشکلات اقتصادی را به عنوان اهداف خود در آینده بیان کنند.

در همین زمینه یحیی آل اسحاق، عضو ائتلاف پنجگانه جبهه پیروان خط امام و رهبری، در همایش بزرگ اصولگرایان استان مازندران که روز پنجشنبه گذشته در ساری برگزار شد، با بیان اینکه ۴۵هزار تومان به مردم داده‌اند اما ۷۰ هزار تومان گرانی برای هر فرد ایجاد کرده‌اند و این پول هدفمندی مثل آب شور بود که تشنگی به وجود آورده، ابراز کرد: «اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها ایراد داشت. می‌گویند می‌خواهیم یارانه‌ها را ۵ برابر کنیم، منبع آن از کجا تامین شود؟ از کدام درآمد؟» وی همچنین افزود: «بینش اقتصادی دولت اشتباه است و در دوره قبلی نیز اشتباهات زیادی بود و امروز دولتی باید بیاید که نقاط قوت و ضعف گذشته را شناخته و دولتی باید تشکیل شود که بر اساس تئوری‌ها و تجربیات اجرایی اقتصادی مشکلات را حل کند.»

از سوی دیگر پرویز کاظمی، وزیر معزول دولت نهم، شنبه گذشته در گفت‌و‌گو با عصرایران تاکید کرد که دولتی‌ها به دلیل عملکرد بد خود نمی‌توانند شانسی برای موفقیت داشته باشند. وی در ادامه افزود: «وقتی رهبری «حماسه» را مطرح کردند، باید به این نتیجه رسید که حضور همه سلیقه‌های سیاسی با نظرات مختلف و حتی متضاد در انتخابات ریاست جمهوری امری واجب و باید است. با این حال بنده معتقدم آنهایی که کارنامه‌شان در ناکارآمدی مشخص است، نباید بیایند تا میدان در اختیار چهره‌هایی باشد که علم، توانایی و صلاحیت حضور در صحنه را دارند. به همین دلیل تاکید این است که به‌‌‌‌ همان اندازه که انتخابات پیش رو مهم خوانده می‌شود، به‌‌‌‌ همان قدر هم باید دقت داشت تا امور به دست امتحان پس داده‌های مردود نیفتد.» 

گرانی از شیر مرغ تا جون آدمیزاد 

گرانی‌ها در هفته‌های گذشته دامن تمام بخش‌های اقتصاد ایران را گرفته است. بدون شک بار اصلی فشار و گرانی را مردم عادی به دوش خواهند کشید. در کنار رشد قیمت‌ها در بازار مواد غذایی، شاهد افزایش نرخ تعرفه های بخش درمان از جمله افزایش هزینه ویزیت پزشکان، هزینه آزمایشات پزشکی، هزینه‌های بیمارستانی و دیگر بخش‌های خدمات پزشکی هستیم. از سوی دیگر طبق پیش بینی کار‌شناسان بحران دارو در سال ۹۲ شدت پیدا می‌کند.

گزارش‌های دیگر نیز خبرهای خوشی را از بازار مسکن نمی‌دهند و افزایش قیمت خرید و فروش مسکن و همچنین اجاره بحران‌های شدیدی را برای خانواده‌ها در ایران ایجاد کرده است.

همچنین خبر‌های هفته گذشته حاکی از آن بود که «ریال» به برکت سیاست‌های نادرست اقتصادی به ضعیف‌ترین پول دنیا و کمترین میزان در طول تاریخ ایران بدل شده است. قیمت یک دلار از مرز ۳۶۰۰ تومان هم گذشته است و باز هم این افزایش‌های تصاعدی تاثیر مستقیم بر کالای دیگر می‌گذارد. در سی و پنج سال گذشته هرگز تورم در ایران سیر نزولی پیدا نکرده است و حال آنکه اثر ناکارآمدی و سوء مدیریت اقتصادی به شکل بحرانهای شدید اقتصادی از چند سال گذشته شروع شده است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large