Skyscraper large

تاج زاده؛ استبداد آخوندی و انتخابات آزاد

FDH43 tajzade mostafa مصطفی تاجزاده

سراج پورعزیزی

مصطفی تاجزاده، زندانی سیاسی، در نامه ای  خطاب به رهبری نوشته است که در جهان امروز «استبداد آخوندی نمی‌تواند پاسخگوی نیازها باشد» و از او خواسته است «داوطلبانه» یک انتخابات آزاد برگزار کند.

این زندانی رهبری از آیت‌الله خامنه ای پرسیده است در این شرایط قصد دارد ایران را به کدام سو رهبری کند؟

مصطفی تاجزاده در نامه خود از آقای خامنه‌ای خواسته است فرصت را از دست ندهد و «برای رفع مشکلات و پیشرفت همه جانبه کشور و اعتلای جایگاه میهن در سطح جهان»، داوطلبانه «انتخاباتی مطابق با استانداردهای جهانی» برگزار کند.

تاج‌زاده با  مقایسه شرایط فعلی ایران با انتخابات قبلی به رهبری نوشته است، قبل از آغاز شکل گیری بهار عربی حتی “انتخابات استصوابی ایران از اکثر جوامع اسلامی بهتر و آزاد‌تر برگزار می‌شد”؛ اما انتخابات سال ۱۳۹۲ در شرایطی برگزار می‌شود که این کشور‌ها یکی بعد از دیگری به حاکمیت مردم و انتخابات آزاد تن داده‌اند.

تاجزاده در نامه‌هایش از زندان بار‌ها از سیاست‌های رهبر ایران انتقاد کرده است. او در نامه اخیر به رهبری گفته است که اگر او داوطلبانه انتخابات آزاد را برگزار نکند، فشار زمانه مجبورش خواهد کرد.

او در این نامه افزوده است ،در جهان امروز «استبداد آخوندی نه جدید است و نه جذاب و نه در جهان ارتباطات می‌تواند الگو باشد و نه  پاسخگوی نیازهای فردی و ملی مسلمانان است».

این زندانی سیاسی با رد سخنان خامنه‌ای مبنی بر آزاد بودن انتخابات در ایران نوشته است: «در حال حاضر شرایط برگزاری انتخابات در کشورمان نه تنها با دموکراسی‌های باسابقه جهانی فاصله بسیار دارد بلکه از برخی کشورهای اسلامی و حتی همسایه‌های خود نیز در این زمینه عقب افتاده‌ایم.»

عضو ارشد دو تشکل اصلاح طلبی که از خرداد ۸۸ در حبس به سر می‌برد، نوشته است که در سال اول پس از انقلاب ۱۳۵۷، «پنج همه‌پرسی و انتخابات آزاد برگزار کرد» و به این ترتیب جمهوری اسلامی «پرچم‌دار انتخابات آزاد در منطقه» شد و «تقریباً از همه جوامع اسلامی مانند ترکیه، پاکستان، مصر، مالزی، تونس، لیبی و… جلو افتادیم.»

تاجزاده نوشته است: «با کمال تأسف در این سی سال، انتخابات ما با فراز و نشیب‌های زیادی برگزار شده است، نه کاملاً آزاد و نه صد در صد فرمایشی».

آقای تاجزاده با مقایسه چگونگی برپایی انتخابات در ترکیه، فلسطین، پاکستان، عراق و افغانستان با ایران، افزوده است: «در کشوری که دموکراسی بر آن حاکم باشد، مرسوم نیست که نهاد ناظر بر انتخابات، خود رأساً به رد صلاحیت منتقدان حکومت بپردازد.»

او همچنین نوشته است با انحصار رادیو و تلویزیون، برگزاری انتخابات آزاد ممکن نیست.

این زندانی سیاسی به خامنه‌ای نوشته است: «برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه و شفاف که به این معناست که به راستی معتقدید انتخابات ریاست جمهوری دهم سالم برگزار شده و جناح حاکم خود را مستظهر به پشتیبانی و رأی اکثریت ایرانیان می‌داند.»

مصطفی تاج‌زاده یک روز بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ بازداشت شد. او در نامه‌هایش از زندان بار‌ها از سیاست‌های رهبر و سایر مسئولین انتقاد کرده و سیاستهای غلط حاکمان را به چالش کشیده است. وی در یکی از یادداشت ها نوشته است از هیاهوی اخیر نباید ترسید؛ باید از انتخابات آزاد دفاع کرد.

مصطفی تاج‌زاده در نامه‌ قبلی خود، از محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران دعوت کرد تا در انتخابات ریاست جمهوری امسال شرکت کند. او در این نامه نوشته بود، خاتمی باید نامزد شود؛ زیرا اقتدار گرایان از محبوبیت وی عصبانی‌اند. بعد از این نامه، شمار دیگری از زندانیان سیاسی هم از خاتمی خواستند با شرکت در انتخابات “عقلانیت را به نظام برگرداند.”

تاجزاده پیش از این نیز در طی  یادداشتی نوشته بود که اگر انتخابات آینده «مهندسی‌شده و فرمایشی» شود، مسئولیت آن با شخص رهبر جمهوری اسلامی است..

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large