Skyscraper large
مجلس در هفته‌ای كه گذشت

آتش رکود و لوایحى از جنس هیزم!

15_6352473_ - mohamad sadeghi محمد صادقی

محمد صادقی

کلیات لایحه “تورم زا” و “رکود آفرین” تصویب شد

با وجود مخالفت های شدید شماری از نمایندگان مجلس با تصویب کلیات بودجه ۹۲، اما با فشار فراکسیون موسوم به اصولگرایان که از سوی غلامعلی حدادعادل چهره نزدیک به رهبری جمهوری اسلامی اداره می شود سرانجام کلیات این لایحه از سوی مجلس تصویب شد تا گره کور بودجه نیز به دستان رهبر جمهوری اسلامی باز شود.

لایحه ای که به تعبیر نمایندگان “آتش تورم را شعله‌ورتر و بر آتش رکود دامن خواهد زد”

به گفته نمایندگان موافق رد کلیات لایحه بودجه “نهاد ریاست جمهوری بیش از ۸۱ درصد رشد بودجه داشته در حالی که بسیاری از دستگاه‌های دیگر مثل شورای نگهبان و مجلس و دبیرخانه مجلس خبرگان کاهش بودجه داشتند.”

احمد توکلی از جمله نمایندگان موافق با رد کلیات بودجه بود و در نطق خود با اشاره به وضعیت وخیم اقتصادی کشور، احمدی نژاد را فردی خواند که “هر ساله بیش از دو برابر دوره پیش از خودش در آمد نفتی داشت، با سوء سیاست، مدیران ناکارآمد و گوش به فرمان و بی اعتنایی به نظر کارشناسی دلسوزان کار را به اینجا رسانده است.”

اما بهروز مرادی نماینده دولت با رد این اظهارات خود را “مرد اخلاق و دین” نامید و گفت: “باید با اخلاق و دین صحبت کرد، باید در مبحث بودجه کارشناسانه و فنی صحبت کرد. همه اعداد این لایحه روشن است و هیچ نقطه مبهمی در بودجه سال ۹۲ وجود ندارد.”

نماینده رشت نیز در موافقت با رد کلیات لایحه بودجه در صحن علنی مجلس سخن می گفت به صورت تلویحی به زد و بندهای پشت پرده اشاره کرد و گفت: “صلاح نمی‌دام برخی اتفاقات که در کمیسیون تلفیق رخ داد را در صحن علنی مطرح کنم؛ عمق فاجعه به حدی بود که قابل وصف نیست.”

این نماینده در اظهارات جنجالی خود مجلس را به “دیکتاتوری” متهم کرد و گفت: “اگر شورای نگهبان بر مصوبات مجلس نظارت نمی ‌کرد قوه مقننه تبدیل به دیکتاتوری می ‌شد.”

انتقاد از بازی پرچم به پرچم

شائبه برگزاری همایش یک صد هزارنفری حامیان دولت در ورزشگاه آزادی تهران با انتقادات شدید نمایندگان همراه شده و این موضوع به بحث اصلی نمایندگان در روزهای اخیر بدل شده است.

در این باره محمدقسیم عثمانی نماینده بوکان با بیان اینکه “این همایش نه تنها از پول بیت ‌المال بلکه از جیب مردم هزینه می‌شود”، گفته است: “برخی بیش از صد میلیارد تومان خرج انتخابات می‌کنند، باید پرسید آیا این موضوع با عدالت و شعارهای اینچنینی همخوانی دارد.”

وی با کنایه به اهدای نمادین پرچم ایران از سوی محمود احمدی نژاد به اسفندیار رحیم مشایی که در یکی از مراسم های دولتی انجام شد گفته است: “آیا بازی‌های پرچم به پرچمی که با هزینه بیت ‌المال راه می‌ اندازند، با عدالت همخوانی دارد؟ اقتصاد کشور یک اقتصاد بیمار است.”

محموله قاچاق گوشی موبایل چینی ترخیص شد

این هفته مجلس گزارشی از تخلفات ده‌ها میلیاردی گمرک درخصوص ورود غیر قانونی ۱۲۰ هزار موبایل چینی با ارز مرجع» منتشر کرد.

در این گزارش آمده بود که کالای موضوع پنج دستگاه کانتینر ترانزیت داخلی از شش کانتینر ارسالی گمرک شهیدرجایی بندرعباس با سیم و سرب و پلمپ سالم شماره‌دار و محفظه بار سالم، به گمرک تهران واصل و در همان تاریخ‌ها قبض انبارهای مربوطه توسط شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی صادر گردید.

گفته شده که کانتینر ششم توسط ایست و بازرسی شهرضا متوقف و در تاریخ ۲۲/۸/۹۱ مأموران پلیس آگاهی تهران با ارائه دستور مرجع قضایی خواستار فک پلمپ و نظریه کارشناس گمرک تهران درخصوص موضوع شده که پس از بازدید از محموله مشخص گردید کالا گوشی موبایل با قابلیت پخش MP3 است.

با این حال پس از کش و قوس های فراوان سرانجام درخصوص کانتینر ششم که در گمرک اصفهان توقیف بود توسط واحد قضایی گمرک مربوطه مستند به نظریه مرجع قضایی (تعزیرات حکومتی) رفع ظن قاچاق اعلام و کالا به گمرک تهران اعزام و پس از اظهار و انجام تشریفات کامل و قانونی گمرک ترخیص شده است.

مجلس ۲۰ مصوبه دیگر دولت را غیرقانونی اعلام کرد

علی لاریجانی رییس مجلس بار دیگر ۲۰ مصوبه هیئت دولت را مغایر با قانون اساسی اعلام کرد.

لاریجانی در نامه اخیر خود که چهارمین نامه از این دست به شمار می رود مصوبه دولت درباره “تشکیل شورای عالی هماهنگی حمل و نقل و ایمنی کشور”، و همچنین مصوبه دیگر دولت درباره “رسیدگی به تخلفات اداری قوه مجریه” را خلاف قانون تشخیص داد.

از دیگر مصوبات غیرقانونی دولت “صرف هزینه از سازمان مدیریت بحران برای زیر سازی معبر اردبیل”، “کاهش دستگاه های اعتبارات ملی اجرایی”، “تشکیل مرکز امور حقوقی بین المللی”، “موظف کردن کارکنان به گذراندن درس آشنایی با قانون اساسی”، “مهلت شش ماه به کارخانجات چای” و “تأمین کسری سهم دولت توسط بانک کشاورزی” را می توان نام برد که لاریجانی در نامه خود به احمدی نژاد آن ها را ذکر کرده است.

احمدی نژاد تاکنون از اظهارنظر درباره این نامه خودداری کرده است.

پیش از این با وجود تذکرهای رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر پرهیز از اختلاف میان روسای قوا اما رئیس مجلس با انتشار نامه های سرگشاده خطاب به محمود احمدی نژاد پرده از تخلف های بزرگ مالی دولت در خصوص انتقال سهام کارخا‌نجات دولتی به صندوق بازنشستگی کشور که به عنوان رد بدهی های دولت به این صندوق انجام شده برداشت و آن را غیرقانونی اعلام کرده بود.

رئیس مجلس در مرداد ماه سال گذاشته نیز با ارسال نامه‌ای خطاب به محمود احمدی‌نژاد با اشاره به مصوبه هیئت دولت درباره انتشار اوراق مشارکت برای طرح مهر امام رضا آن را غیرقانونی اعلام کرد.

لشکرکشی دولت در برابر آرمان های انقلاب

اعلام خبر آغاز دور چهارم سفرهای استانی محمود احمدی نژاد که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم صورت خواهد گرفت موجی از نگرانی را در میان رقبای احمدی نژاد در طیفی از اصولگرایان مخالف وی به همراه داشته است.

این موضوع از سوی برخی از نمایندگان مجلس گوشزد شد و نسبت به اقدامات تبلیغاتی دولت در طی برگزاری این سفرهای استانی هشدار دادند.

عوض حیدرپور از جمله نمایندگانی بود که با اشاره به این سفرها گفت: “فعالیت‌های انتخاباتی و تبلیغاتی برای یک کاندیدای خاص موضوعی است که نباید سفرهای دور چهارم را دچار حاشیه کند.”

وی از اعتراض شدید نمایندگان به محمود احمدی نژاد اشاره کرد و گفت: “انجام فعالیت‌های تبلیغاتی برای کاندیدای خاص امر ناپسندی است که رئیس جمهور باید مدنظر داشته باشد و البته نمایندگان مجلس شورای اسلامی در آینده نزدیک اعتراض شدید خود را در این زمینه به رئیس جمهور اعلام می‌کنند.”

حیدرپور نحوه ورود و فعالیت دولت در انتخابات آینده را “لشکرکشی در برابر آرمان ‌های انقلاب” خواند و به احمدی نژاد هشدار داد که “نباید از امکانات دولتی برای تبلیغ فرد و جریان خاصی استفاده کند.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large