Skyscraper large

نرخ طلا؛ کاهش و نرمشی از نوع ایرانی

f5d4gfgdf

مرضیه آرمین

با اعلام سقوط ۸۰ دلاری قیمت هر انس طلا و ثبت نرخ ۱۳۹۷ دلاری برای آن، قیمت طلا در بازار جهانی، به پایین‌ترین قیمت خود طی دو سالِ گذشته رسید. دلایل این افت قیمت، «آغاز فروش ذخایر طلای قبرس، کاهش رشد اقتصادی چین، افت شاخص خرده فروشی امریکا، کاهش نرخ بی‌کاری در امریکا و همچنین بهبود وضعیت بازار مسکن در آمریکا» عنوان شده است.

 کاهش تاثیرپذیرِ ایرانی

بازار سکه و طلای ایران نیز، تا حدودی از این افت قیمت، تاثیر پذیرفت. روز گذشته، رییس اتحادیه‌ی “طلا، جواهر، صراف و سکه‌ی تهران”، با تاکید بر «کاهش قیمت طلا و سکه در بازارهای ایران»، تصریح کرد: «قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار  ۱۲۷ هزار و ۸۹۰ تومان، و هر مثقال، ۵۵۴ هزار تومان است».

 ”احمد وفادار”، در گفت‌وگو با خبرگزاری “ایسنا”، درباره‌ی کاهش قیمت طلا گفت: «کاهش قیمت در بازار داخلی، به دلیل کاهش قیمت طلا در بازار جهانی است. در چند روز گذشته، قیمت جهانی طلا حدود ۱۲۰ دلار کاهش یافته و این کاهش ارزش طلا، به دلیل کاهش نرخ بیکاری آمریکا، عرضه‌ی طلای قبرس در بازارهای جهانی و بهبود وضعیت بازار مسکن آمریکا بوده است».

کاهش نه؛ افزایش با ربع حباب

وفادار همچنین گفت: «دوشنبه، سکه‌ی تمامِ طرح جدید، یک میلیون و ۳۳۸ هزار تومان؛ طرح قدیم، یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان؛ نیم سکه، ۶۹۰ هزار تومان؛ ربع سکه، ۴۳۰ هزار تومان؛ و سکه‌ی یک گرمی، ۲۹۵ هزار تومان معامله شده است».

رییس اتحادیه‌ی طلا، جواهر، صراف و سکه‌ی تهران، درباره‌ی افزایش قیمت “ربع‌سکه” گفت: «قیمت ربع‌سکه، به دلیل عدم ورود دو ساله به بازار، بسیار حباب دارد؛ که اگر بانک مرکزی به ضرب سکه‌ی ربع بپردازد، شاهد کاهش حدود ۱۱۰ هزار تومانی این نوع سکه خواهیم بود».

کاهش با خواهش، افزایش با گرایش

اما در بازارهای ایران، علی‌رغم افت شدید قیمت جهانی طلا، شاهد کاهش قیمت زیادی نبودیم. فرمول تعیین قیمت سکه، «ضرب قیمت اونس در ارزش روز دلار در بازار آزاد، تقسیم بر ۱/ ۳۱ ضرب در ۰/۹، ضرب در ۸/۱۳۰» است؛ اگر قیمت‌ها در ایران، کاملا از تغییرات قیمت جهانی تبعیت می‌کرد، ما باید شاهد حضور سکه‌ی ۱ میلیون و ۱۸۵ هزار تومانی می‌بودیم؛ ولیکن قیمت سکه، ۱۵۰ هزار تومان بیشتر از این رقم، اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری نیمه دولتی”فارس” در ایران، «در روزهایی که قیمت اونس در بازارهای جهانی افزایش می‌یابد، به سرعت تاثیر آن در بازار داخلی قابل مشاهده است و فروشندگان سکه، دلیل این افزایش را، “رشد قیمت اونس” عنوان می‌کنند؛ اما هم‌اکنون با کاهش قیمت اونس، بازار به شدت در برابر این افتِ قیمت مقاومت می‌کند».

قیمتی که معلوم هست و نیست

احمد وفادار، همچنین در پاسخ به این سوالِ ایسنا که «چرا قیمت سکه و ارزش آن، امروز در بازار تهران بسیار متفاوت است؟»، گفت: «قیمت، در بازار ایران نامشخص است و آینده‌ای برای آن نمی‌توان متصور بود. از این رو ارزش سکه و قیمتِ معامله شده، در بازار داخلی متفاوت است».

 در پی اعلام نظرات کارشناسان مبنی بر «احتمال ادامه‌ی روند کاهش قیمت طلا و سکه در بازارهای جهانی»، “محمد کشتی آرای”، “رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر” در ایران نیز، در مورد تاثیرپذیریِ روزهای آتیِ بازارِ داخلی از بازار جهانی، در گفت‌وگویی با “مهر”، ابراز امیدواری می‌کند و می‌گوید: «بازار داخلی، از بازار جهانی تاثیر خواهد پذیرفت».

“فعالان بازار” در ایران نیز، بنا بر گزارش‌های خبرگزاری‌های متعدّدی، معتقدند: «قیمت سکه و طلا، از روز آینده، به احتمال زیاد با کاهش مجدد مواجه خواهد شد».

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large