Skyscraper large

انتخابات ٩٢ و نامزدى اشباح

f658gh4ft

سعید آگنجی

علی فلاحیان کسی که پشت پرده بسیاری از قتل های زنجیره ای در ایران و همچنین یکی از صادر کننده های حکم اعدام بسیاری در دهه ۶۰ بوده است برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کرد. فلاحیان که خود یکی از افراد امنیتی بوده است و مدتی در نهاد اطلاعات فعالیت می کرده و همچنین باید توجه داشت که در لیست تحریم های اتحادیه اروپا نیز قرار دارد، باید دید می تواند انتظاراتی که بیت خامنه ای و سپاه دارد را برآورده کند و حمایت های آنها را جلب کند.  

فلاحیان کیست

علی فلاحیان دانش آموخته مدرسه علمیه حقانی در حد خارج فقه و اصول، سپس به دلیل روابطی که با اعضا حزب جمهوری اسلامی داشت به سمت حاکم شرع دادگاه انقلاب اسلامی در شهر های آبادان، باختران و خراسان در آمد و حکم های اعدام بسیاری را در دهه ۶۰ صادر کرد، وی همچنین قائم مقام وزارت اطلاعات در دو دوره وزارت اطلاعات ری شهری، رئیس دفتر بازرسی فرماندهی کل قوا، دادستان ویژه روحانیت، وزیر اطلاعات در دو دوره هاشمی رفسنجانی و عضو فعلی مجلس خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه اصفهان است.

علی فلاحیان در اواخر مرداد سال ۱۳۶۸ به عنوان وزیر اطلاعات کابینه هاشمی رفسنجانی به جهت اخذ رای اعتماد به مجلس معرفی می‌شود ٬وی یکی از جنجالی‌ترین وزرای پیشنهادی هاشمی بود که طی روزهای پنجم تا هفتم شهریور بحث بر سر انتخاب وی بود. 

ورود فلاحیان به وزارت اطلاعات

علی فلاحیان، بدون استثناء بخشی از پرونده های سیاه جمهوری اسلامی ایران است، فلاحیان پیش از آنکه پایش به وزارت اطلاعات برسد بیشتر در کنار دیگر فارغ‌التحصیلان مدرسه حقانی در مناصب قضائی دستی بر کانون آتش داشته است و مدتی هم در کمیته های انقلاب اسلامی دارای سمت فرماندهی بوده است اما عمده فعالیت‌های وی از زمانی است که به سمت قائم مقامی وزارت اطلاعات می‌رسد٬ ری شهری این چنین ورود وی را به وزارت اطلاعات توضیح می‌دهد:

خوب در کوران حوادث پیچیده ای بودیم و وزارت اطلاعات هم نهادی انقلابی و تازه تاسیس بود و خیلی‌ها هم موذیانه در مسیر این راه سنگ اندازی می‌کردند٬ ترورها٬ توطئه های داخلی و خارجی و جنایات زیادی هم بود٬ طبیعی بود که به وجود کسی احتیاج داشتیم که هم اقتدار لازم را داشته باشد و هم جسارت و هم توان کار اطلاعاتی که به نظر من بهترین فرد در آن زمان آقای فلاحیان بود که ایشان را برای پست قائم مقامی وزارت که در اصل ستون سازمان وزارت اطلاعات بود برگزیدیم.

این چنین بود که فلاحیان فردی که هم اقتدار دارد و هم جسارت و هم توان کار اطلاعاتی وارد وزارت اطلاعات می‌شود ٬وی در خلال سال‌های ۱۳۶۳ الی ۱۳۶۸ که قائم مقام و یا به قول آقای ری شهری ستون وزارت اطلاعات بوده است بی شک اقدامات عدیده ای را انجام داده است که به فقط به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌شود. 

راه اندازی بازداشتگاه امنیتی توحید برای بازداشت و شکنجه مخالفان جمهوری اسلامی و دگرباشان و دگر اندیشان

قتل های زنجیره ای که با طرح حذف مخالفان و آرام و فعال جمهوری اسلامی در داخل و خارج از کشور آغاز شد نام کسانی همچون اویسی و بختیار و رضا مظلومان در ابتدای این لیست بوده است.

رقم زدن قتل عام و نسل کشی سال های ۱۳۶۷ و ۱۳۶۸ در زندان سیاسی کشور

تلاش شبانه روزی برای حذف آیت الله منتظری از صحنه سیاسی کشور

تلاش و اهتمام برای برپائی دادگاه ویژه روحانیت

اعزام سعید امامی و کاظم لاهوتی به کشور فرانسه برای مذاکره با سران سازمان مجاهدین خلق در سال ۱۳۶۹ 

در زمانی که فلاحیان ریاست وزارت اطلاعات را دوران هاشمی را عهده دار بود، عملیات های مختلفی انجام داد از بمب گذاری مشهد که یک بمب گذاری ساختگی بود و آن جریان را به مجاهدین خلق نسبت دادند و در این رابطه تعدادی را بازداشت کردند که در بین آنها دو دختر وابسته به سازمان  مجاهدین خلق که مجبور شدند که اعتراف کنند و حتی قتل تعدادی مسیحی را بر عهده گرفتند و این در اثر فشارهای وزارت اطلاعات بود که ریاست آن را فلاحیان بر عهده داشت و پرونده دست تیم سعید امامی بود در آن زمان عده ای هم نیز معتقد بودند که این بمب گذاری کار گروه های سنی بود و دلیل آن را خراب کردن یکی از مسجدی ها سنی ها در زاهدان اما بعدها مشخص شد که این اتفاقات تمام پروژه ها یی بود [۱]  که توسط وزارت وقت اطلاعات که ریاست آن را فلاحیان بر عهده داشته است.  

فساد اخلاقی و قتل

فاطمه قائم‌مقامی در سال ۱۳۳۳ متولد شد. کار مهمانداری را در هواپیمایی ملی آغاز کرد. وی زیبایی خیره‌کننده و تحسین‌برانگیزی داش گفته می‌شود که مدیر عامل وقت و مدیر کل حراست هواپیمایی هما چون به کام نرسیدند با پرونده‌سازی و انگ مسائل اخلاقی چسباندن به وی او را از هواپیمایی ملی در سال ۷۱ اخراج نمودند اما وی بلافاصله با کمک یکی از خلبانان سابق هما به عنوان سرمهماندار وارد شرکت آسمان شد. به گفتهٔ روزنامه‌نگاران وی بدلیل پرونده‌ای که در هواپیمایی هما برایش ساخته بودند اخراج و سپس در هواپیمایی آسمان مشغول بکار می‌شود، گفته شده که او در ماه‌های آخر مضطرب و نگران به نظر می‌رسیده‌است.

او را که زنی شوهردار بود، یکی از فرمانبران علی فلاحیان بنام «سنجری» با شلیک گلوله از سلاح کمری مجهز به صداخفه‌کن در خیابان پاسداران بقتل رساند. جسد وی ۱۰ دی۱۳۷۶ در مقابل مجتمع تجاری گلستان در خیابان پاسداران تهران در حالیکه روی صندلی اتومبیل پراید خود به ضرب گلوله کشته شده بود، یافت شد. روزنامه‌های اصلاح‌طلب پس از قتل داریوش و پروانه فروهر در آذر ۱۳۷۷ و اعتراف وزارت اطلاعات به دست داشتن برخی از مدیران و کارکنانش در قتل آنان، به پی‌گیری قتل‌های گذشته پرداختند. در میان قربانیان نام دو چهره غیرسیاسی مطرح شد سیامک سنجری و فاطمه قائم مقامی.

اهالی محل به پلیس گفتند که: «قبل از توقف خودرو در محل حادثه متوجه شدیم راننده خودرو که همان قربانی بود چند بار طول خیابان را در جست وجوی فردی طی کرد ولی به جز راننده، فرد دیگری را داخل خودرو مشاهده نکرده‌اند. او که پنج ماه بعد از آغاز به کار دولت خاتمی درسال ۱۳۷۶ به قتل رسید، در حالی جنازه‌اش در اتومبیلش در خیابان پاسداران در مکانی نه‌چندان دور از یکی از مراکز وزارت اطلاعات و کوی مدیران آن وزارت‌خانه پیدا شد که گلوله‌ای به سرش خورده بود. بعضی محافل او را به قتل‌های زنجیره‌ای ربط می‌دهند و معتقد هستند که وی معشوقه فلاحیان بوده‌است که برای حفظ اسرار علی فلاحیان و سعید امامی دستور به قتل او داده‌اند. وی هنگام مرگ ۴۳ سال سن داشت.

فلاحیان علاوه بر تجاوز به وی در فعالیت‌های دیگر خود شامل فریب، قاچاق و… از وی سوء استفاده می‌کرد. فاطمه قائم مقامی به هنگام کشته شدنش در روزنامه‌های وقت یکی از افراد مرتبط با باندهای قاچاق معرفی گردید.

در جریان پی‌گیری‌های مطبوعاتی پرونده قتل‌های زنجیره‌ای، برخی روزنامه‌نگاران به قتل رساندن فاطمه قائم‌مقامی را ناشی از اطلاعاتی دانستند که این مهماندار هواپیما از برخی اعمال غیرقانونی مقامات اطلاعاتی داشت. در همان زمان اکبر گنجی در مقاله‌ای نوشت پرونده قتل سیامک سنجری و فاطمه قائم مقامی را دنبال کنید تا به شاه کلید برسید. قتل آنان مشکل شخصی شاه کلید بودند و شاه کلید مجبور شد آن‌ها را از میان بردارد.[۲] 

حال باید دید که فلاحیان با چنین سوابقی می تواند در انتخابات پیش روی موفق باشد، انتخاباتی که شاید رای مردم در آن تاثیر گذار نباشد و به نوعی بیت خامنه ای و سپاه تعیین کننده است می تواند پیروز میدان باشد و جمایت این نهادها را جلب کند با توجه به این که فلاحیان در لیست تحریم های اتحادیه اروپا نیز قرار داردو به نظر می آید شانس خیلی کمی برای پیروزی خواهد داشت.

 


  • [۱] در کتاب عمادالدین باقی با نام تراژدی دمکراسی در ایران ذکر شده بود اما این کتاب در حال حاضر خمیر شده و در دسترس نمی باشد.
  • [۲] در کتاب مردی برای تمام فصول جنایت نویسنده علیرضا نوری زاده 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large