Skyscraper large

مرکز آمار ایران و آمارهاى متناقض دولتی ها

6g5h8n4gvh

ندا سینا

مرکز آمار ایران در تازه ترین گزارش خود نرخ بیکاری در سال ۹۱ را با کاهش ۰٫۱ درصدی نسبت به سال ۹۰ معادل ۱۲٫۲ درصد اعلام کرد. برسی نرخ بیکاری حاکی از آن است که ۱۲٫۲ درصد از جمعیت فعال، بیکار بوده اند، این در حالی است که نرخ بیکاری در سال ۹۰ معادل ۱۲٫۳ درصد بود.

به طور مثال، از آنجا که مسئله اشتغال زایی و بیکاری در سال گذشته بحث داغ دفتر هماهنگی و امور اقتصادی استانداری تهران عنوان می‌شد، ‌ آمار‌ها حکایت از این دارد که نرخ بیکاری در فصل پاییز ۱۳۹۱ با رقمی معادل ۹. ۵درصد نسبت به فصل مشابه سال ۹۰، افزایشی نیم درصدی را به دنبال داشته است.

خبرگزاری ایلنا نوشت: براساس اعلام مرکز آمار ایران بررسی نرخ مشارکت اقتصادی از جمله در بخش‌های خدمات، صنعت و کشاورزی نشان می‌دهد که تنها ۳۴٫۷ درصد جمعیت در سن کار یعنی ۱۰ ساله و بیشتر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند.

آمار منتشرشده این مرکز هم‌چنین نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در میان جوانان ایرانی بیش از دو برابر بیشتر از میانگین نرخ بیکاری اعلام شده برای سال ۹۱ است. براساس این گزارش، نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ساله حاکی از  آن است که ۲۶٫۹ درصد از جمعیت فعال ۱۵ تا ۲۴ ساله بیکار بوده اند،

همچنین نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نیز حاکی از آن است که ۲۴٫۵ درصد از جمعیت فعال ۱۵ تا ۲۹  ساله بیکار بوده اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نشان می‌دهد که این شاخص نیز نسبت به فصل مشابه در سال گذشته ۲٫۴ درصد کاهش و نسبت به فصل قبل ۱٫۲ درصد افزایش پیدا کرده است.

هم‌چنین طبق این آمار، ۴۰٫۶ درصد از شاغلین ایرانی به طور معمول بیشتر از تعداد ساعات استاندارد، یعنی ۴۹درصد در هفته، کار می‌کنند. بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می دهد که ۸٫۹ درصد جمعیت شاغل دارای اشتغال ناقص بوده اند.

براساس این گزارش، از مجموع ۲۴ میلیون و ۱۰۵ هزار جمعیت فعال کشور، ۲ میلیون و ۹۴۴ هزار و ۱۵۸ نفر بیکار هستند. همچنین نرخ بیکاری در نقاط شهری ۱۳٫۸ درصد و در نقاط روستایی ۸٫۲ درصد اعلام شده است.

استان‌های لرستان، ایلام، کرمانشاه و کردستان به ترتیب با داشتن ۲۰٫۴، ۱۹٫۲، ۱۸٫۹ و ۱۸٫۸ بیشترین نرخ بیکاری را در زمستان سال گذشته داشته‌اند.

در ایران همواره نسبت به شیوه‌های آمارگیری نرخ بیکاری انتقادهایی وجود داشته و ازجمله داریوش قنبری، نماینده مجلس شورای اسلامی، در اردیبهشت‌ماه ۹۱ نرخ بیکاری در ایران را ۳۰ درصد دانست و گفت، آمارهای اشتغال‌زایی از سوی دولت برای انحراف اذهان عمومی است. این عضو فراکسیون کارگری مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، افزود در آمارهای رسمی تعداد بیکاران را سه میلیون نفر اعلام می‌کنند اما در این آمارها زنان و دانشجویان را محاسبه نمی‌کنند.

محمود احمدی نژاد درابتدای سال گذشته در مشهد گفته بود: درباره حل معضل بیکاری، همه باید همت کنند و اگر مغازه داری، کارخانه داری و کشاورزی می تواند حتی برای یک نفر اشتغال ایجاد کند باید این کار را انجام دهد.

به گزارش انتخاب احمدی نژاد همچنین افزود: چهار میلیون کشاورز در کشور وجود دارد که اگر۳۰۰ هزار نفر از این گروه یک شغل ایجاد کنند۳۰۰ هزار شغل می شود .

به گفته وی دو و نیم میلیون نفر اصناف در کشور وجود دارند که اگر فقط ۵۰۰ هزار نفر از آنها فقط نصفی شغل ایجاد کنند و یک کارگر یا شاگرد بیاورند می شود۵۰۰ هزار شغل و ۶۰۰ هزار کارگاه صنعتی در کشور وجود دارد که اگر به طور متوسط نیم نفر نیرو به مجموعه خود اضافه کنند می شود ۳۰۰ هزار نفر اشتغال که مجموعه اینها بیش از یک میلیون شغل می شود که ما بیش از این رقم افرادی که کاملا در کشور بیکارند نداریم. همه باید بسیج شویم و دولت مصمم است تحت هر شرایطی برنامه ایجاد اشتغال برای جوانان را با قدرت ادامه دهد و در کشور اجرا کند.

به نقل از خبرگزاری مهر محموداحمدی نژاد در یک گفتگوی تلویزیونی در ابتدای اسفند گذشته گفته بود: ۶ میلیون شغل در این ۷ سال ایجاد شده است، بیش از متوسط همه سال ها و همه دولت ها در کشور. وی ادامه داد: من معتقدم شرایط اقتصادی کشور شرایط بسیار خوبی است. بله وقتی تورم می شود که همه مردم ضرر نمی کنند، فقط حقوق بگیر ثابت اگر حقوقش افزایش پیدا نکند، ضرر می کند، بقیه از تورم سود می برند.

در حالیکه با توجه به این که در سال ۱۳۸۴ تعداد بیکاران کشور فقط ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار نفر بود، اگر در این هفت سال ۶ میلیون شغل ایجاد شده بود، با فرض عدم افزایش جمعیت فعال (جویندگان جدید شغل) بایستی تاکنون نرخ بیکاری صفر شده بود و البته اقتصاد کشور با بیش از ۳ میلیون شغل مازاد نیز مواجه می‌شد. 

اما گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد تعداد جمعیت فعال کشور در این هفت سال تغییر محسوسی نکرده است. در سال ۱۳۸۴ جمعیت فعال کشور ۲۳٫۳ میلیون نفر بود که این رقم در سال جاری به ۲۳٫۹ میلیون نفر رسیده است. یعنی فقط ۶۰۰ هزار نفر به جمعیت فعال کشور افزوده شده است. این در حالی است که برای صحت نظر احمدی‌نژاد بایستی حدود ۶ میلیون نفر بر جمعیت کشور افزوده می‌شد یا باید ایجاد ۶ میلیون شغل در کاهش نرخ بیکاری خود را نشان می‌داد.

رئیس کمیسیون ویژه مجلس گفت: دولت اشتغال های غیر دائم و موقت و یا کارگران ساختمانی پروژه های مسکن مهر و وام های اعطایی را هم جزو اشتغال حساب کرده و به این عدد رسیده است.

فولادگر تاکید کرد: این در حالی است که ۱۰ درصد این عدد اشتغالی بوده که بیمه جدید برای آن صادر شده است. دولت معتقد است پاره وقت ها و کارگران فصلی و دریافت کنندگان تسهیلات بانکی شاغل محسوب می شوند، بله در این صورت شاید برای همان سال ۸۹ هم ایجاد شغل یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفری درست باشد.

محمدرضا پور ابراهیمی نماینده کرمان در رابطه با آمارهای اخیر رئیس جمهور در رابطه با بیکاری گفت: من نمیدانم آقای رئیس جمهور بر اساس چه شاخص هایی این حرفها را می زنند. من اطلاع ندارم چه کسی به آقای رئیس جمهور گزارش می دهد که وضعیت مردم خوب است. اگر اینها از جاهای خاصی آمار تهیه می کنند بگویند تا ما هم برویم وبررسی کنیم اما واقعیتهای اجتماعی امروز قابل انکار نیست. بیکاری ، مشکلات اقتصادی و تورم این روزها واقعا مردم را رنج می دهد. این مساله قابل توجهی است که آمار رئیس جمهور از کجا بدست آمده است . این را باید از خودشان سوال کرد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large