Skyscraper large

رتبه نخست مهمل گویى!

6f5g460dd

مهرانه رضایی‌فر

همزمان با سالروز شهادت مرتضی آوینی، بازار مکاره ی کسب و کار مسئولین فرهنگ و هنر، رونقی تازه پیدا کرده و با تلاشی صد چندان و نیز با توسل به اظهار فضل های جاهلانه، گوی سبقت را چه غمگینانه از یکدیگر می ربایند.

به گزارش خبرگزاری فارس، سید محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد، در همایشی غریب با نام “روز هنر انقلاب اسلامی” که در تالار وحدت برگزار شد، گفت : «هنرمندان ما باید تکلیف خودشان را مشخص کنند. یکی شهید آوینی می‌شود و یکی مخملباف. این فاصله را باید در نظر گرفت یکی اوج عزت و دیگری حضیض ذلت. یکی سعادت و دیگری شقاوت. یکی هدایت و دیگری ضلالت.»

مجید شاه آبادی، معاون هنری ارشاد هم در ادامه همین مراسم، خاطر نشان شد : «این روز فرصت خوبی برای تبیین هنر انقلاب است و به گفته امام خمینی(ره) مبارزه و ستیزه‌جویی با استبداد را مد نظر قرار دهیم البته این موضوع را شهید آوینی پیگیری کرد.» وی با بیان اینکه آوینی معتقد بود هنر نباید به تکنیک اختصاص یابد و تعهد و عقیده را هم باید در نظر بگیریم،‌ گفت : «کارهای اسلامی در طول این سه دهه کم نبوده است هنری که ما دنبال آن هستیم بیانگر هنر انقلاب اسلامی است و البته با آن فاصله داریم.»

اما به سنت همیشه، رتبه نخست مهمل گویی، از آن حسن عباسی شد که طی تبیین “سیروریت هنر”، دست به اکتشافی خارق العاده زد و پرده از راز “ریشه وحیانی هنر” برداشت. وی ضمن تاکید این نکته که هنر ریشه‌ای وحیانی دارد و مقوله‌ای صرفا سرگرم‌کننده نیست، افزود : « هنر در واقع تبیین وحی، سپس تبدیل آن به عقل و تبدیل عقل به حس و هنر در نتیجه انتقال حس به وجود می آید که در نهایت از طریق رسانه معرفی می شود. هنر مجزای از علم و معرفت  و علم ومعرفت مجزای از حکمت و حکمت مجزای از وحی نیست و یکپارچگی دارند. در سیروریت هنر ابتدا وحی و دین دیده می‌شود، سپس حکمت، علم و هنر و در نهایت رسانه را می‌بینیم. اینکه قبل از رسانه، هنر وجود دارد به معنی این است که هنرمند لایه های مختلف را به حس منتقل می کند.»

جناب دکتر (!) عباسی، پس از مشتی بافتنی های جاهلانه، به روح کارلو کلودی، خالق شخصیت داستانی پینوکیو هم مختصر رحمی روا نداشتند و اساس خلق این شخصیت کارتونی را حضرت یونس دانستند و فرمودند : « کارلو کلودی از این داستان به خلق پینوکیو می رسد که بعد از ساخته شدن توسط شیاطین اغوا شده و در شکم ماهی گرفتار می شود و بعد از رهایی تبدیل به انسان واقعی شده و برمی گردد. در این فرآیند روند طی شدن و سیرورت دیده می شود.» ایشان در پایان عنوان کرد : «اجازه ندهیم انقلاب اسلامی که با کمک ۱۲۴ هزار پیامبر و امامان معصوم به دست ما رسیده و باعث ایجاد امید به مستضعفان و به چالش کشیدن مدرنیته بود آسیب ببیند و هنر در خور شان مردم و معرفت، توسط جوانان رقم بخورد.»

کاش، وزیر محترم ارشاد، متر فرسوده خود را به کناری نهد و فارغ از وظیفه خطیر اندازه گیری فاصله آوینی تا مخملباف، چاره ای به حال خرابه ی قدیمی ترین کتابخانه خرم آباد که شامگاه چهارشنبه با هدف ساخت پارکینگ با تلی از خاک یکسان شد، کند و هنر و هنرمند بخت برگشته این سرزمین را با غصه چشم و چراغ حکومت، رحیم پور ازغدی که من باب “پاسخگویی به ۱۰۰۰ پرسش دانشجویی”، این بار کمر به “تعریف ماهیت هنر اسلامی” بسته و نیز کوتوله هایی از جنس سیروس مقدم که “تلالوخورشید بر گلدسته ها سحرش کرده” تنها بگذارد، که این خود غضه ای عظیم است و صبری جزیل می خواهد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large