Skyscraper large

اقلیت بر لبه تیغ؛ بازداشت دگرباشان

fg654dfg

ندا سینا

در آستانه سالروز ناآرامی‌های شهر اهواز در اردیبهشت ماه، تا کنون ۱۸۸ تن از فعالان مدنی و فرهنگی بازداشت شده‌اند. دو شهروند بهایی هم در گرگان در بازداشت هستند. همچنین در روزهای گذشته تعداد زیادی از معلمان و فعالان مدنی و اجتماعی شهرهای اهواز و سوسنگرد و روستاهای اطراف آن بازداشت شده‌اند.کریم دحیمی فعال عرب ساکن لندن به دویچه‌وله می‌گوید که این دستگیری‌ها در ارتباط با سالگرد اعتراضات مردمی اهواز در اردیبهشت سال ۱۳۸۴ است. تعداد بازداشت‌شدگان از اسفندماه تا کنون به ۱۷۰ تن رسیده است.

بر اساس گزارشها در روزهای هفتم و هشتم فروردین دو معلم در شهر هویزه بازداشت شده‌اند. یکی از این معلمان به نام محمد مرمضی از تدریس در مدارس محروم شده بود و در یک کانون فرهنگی تدریس می‌کرد.

اقلیت‌های دینی و محافل عرفانی و معنوی در ایران، روز به روز بیشتر زیر فشار فزاینده پلیس اطلاعات و رسانه‌های وابسته به تندروهای مذهبی قرار دارند.

آیت‌الله خامنه‌ای در اجتماع مردم قم در مهر ۸۹ گفته بود که هدف اباحی‌گری و ترویج عرفان‌های کاذب و ترویج بهاییت و شبکه کلیساهای خانگی  تضعیف دین در جامعه است.  آیت‌الله مصباح نیز از ظهور عرفان‌ کاذب خبر داد و بر لزوم مبارزه با آن تاکید کرد.

گروهی موسوم به ندای انقلاب که دستور کار خود را  “سماجت برای سنجیدن جریان‌ها و گروه‌های سیاسی با شاخص ولایت” عنوان می‌کند ۲۵ آذر ماه ۹۰خبر از دستگیری ۱۱ زن خانه دار شاهرودی داد  که تشکیل یک “حلقه عرفانی” در میان خود داده بودند. محمدعلی طاهری، رهبر این گروه موسوم به “حلقه عرفان کیهانی” در اردیبهشت ۱۳۹۰ به اتهام “ارتداد” بازداشت و پس از اعترافات تلویزیونی به ۷ سال زندان محکوم شده بود.

به موازات اعمال فشار تندروهای مذهبی بر گروه‌های “عرفانی”، آزار و تحقیر بهاییان نیز تشدید شده است. هرانا خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در گزارشی تصویری از تخریب کامل قبرستان قدیمی بهاییان سنگسر خبر داده که توسط بولدوزر و کامیون با خاک یکسان شده است. ویران کردن این قبرستان در میانه آذر ۱۳۹۱ انجام شده است. پیش از این و در سال ۱۳۸۸ نیز، غسالخانه این قبرستان توسط افراد ناشناس به آتش کشیده شده بود.

محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران ۸ تیر ۹۰ گفت که حکومت این کشور بهائیان را نه یک اقلیت دینی، بلکه یک “فرقه” می داند، اما برای آنها حقوق شهروندی قائل است.

او گفت: “تا زمانی که بهائیان حقوق و قوانین را محترم می شمارند، کسی متعرض آنها نیست و بسیاری از بهائیان بر همین اساس دارای فعالیت های اجتماعی، علمی و اقتصادی هستند، اما اجازه فعالیت تبلیغی برای فرقه خود را ندارند”.

لاریجانی گفت که اقلیت های مذهبی رسمی در قانون اساسی ایران تعریف شده اند و در مجلس شورای اسلامی هم نماینده دارند.

اما پدیده ثابتی، سخنگوی جامعه بهائیت در گفت و گو با بی بی سی فارسی در واکنش به سخنان آقای لاریجانی گفت: “اگر بهائیان از حق و حقوقی برخورداند، چرا قبرستان های آنان خراب می شود و اموالشان به غارت می رود. آقای لاریجانی باید به این سئوالات پاسخ دهند و باید مشخص شود چرا بهائیان مورد آزار و اذیت قرار می گیرند.”

خانم ثابتی گفت که لاریجانی یا از مسائل بهائیان اطلاع ندارند و یا اطلاعات غلط در اختیار او گذاشته اند. او افزود: “شاید هم با انتخاب گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، می خواهند ظلم هایی که به بهائیان شده را لاپوشانی کنند.”

فرهاد ثابتان، سخنگوی جامعه بین‌المللی بهاییان پیش‌تر به دویچه‌وله گفته بود در چند مورد اجازه دفن بهاییان درگذشته را نداده‌اند و بستگان آنها مجبور شده‌اند چند روز جسد را  اینسو و آنسو ببرند، تا جایی پیدا کنند. آزار و دستگیری بهاییان سمنان نیز در اسفند ماه شدت یافته‌است. در تارنمای جامعه بهاییان ایران آمده که «تبلیغات ضد بهایی در مدارس سمنان افزایش یافته است. خانه‌ها و مغازه‌های بهاییان را آتش‌زده‌اند یا مجبورشان کرده‌اند که دکان‌های خود را ببندند.»

هم اینک دو زن بهایی با فرزندان شیرخوار خود در زندان سمنان به سر می‌برند. این دو زن در حالی با کودکان ۵ ماهه و ۱۱ ماهه خود زندانی هستند که بچه‌ها نیاز به رسیدگی و مراقبت‌های پزشکی دارند. این مادران که اتهام روشنی ندارند، به ۳۰ ماه و ۲۳ ماه حبس محکوم شده‌اند.

 غلامحسین محسنی اژه‌ای در واکنش به بازداشت و آزار بهاییان سمنان در نشست خبری هفتگی خود در ۱۳ آذر گفته بود که صرف بهایی بودن دلیل دستگیری کسی نیست. با این همه سخنگوی قوه قضاییه ایران توضیح نداد که این دو زن بر چه اساسی در زندان به سر می‌برند.

همچنین در شهر همدان مغازه‌ها و محل‌های کسب چند شهروند بهایی پلمپ شدند. سیمین فهندژ سخنگوی جامعه بهائیان می‌گوید بسیاری از این مغازه‌ها تنها به این دلیل که در روزهای تعطیلات دینی بهائیان بسته بودند، پلمپ شده‌اند.

نقض حقوق اقلیت ها، از جمله بهائیان از مهمترین اتهاماتی است که علیه حکومت ایران مطرح است و باعث شده که شورای حقوق بشر برای این کشور گزارشگر ویژه تعیین کند.

سخنگوی جامعه بهائیت در مورد نگرانی های موجود از وضعیت بهائیان در ایران گفت: “سازمان های حقوق بشری و سازمان ملل متحد به شدت از وضعیت بهائیان ابراز نگرانی کرده اند. در اوایل انقلاب به آیت الله خمینی رجوع شد و خواستار رسیدگی به وضعیت بهائیان شدند، اما چون نتیجه ای گرفته نشد مسئله در حد بین المللی مطرح شد و به دادگاه های بین المللی رفت.”

به گفته خانم فهندژ سخنگوی جامعه بهائیان در حال حاضر ۱۱۵ زندانی بهایی در زندان‌های ایران هستند که این رقم در دو سال گذشته دوبرابر شده است.

سیمین فهندژ همچنین می افزاید: بازداشت بهائیان به طور کاملاً غیرقانونی و با یورش به منازل آنها و بدون هیچ خبر قبلی صورت می‌گیرد. این در حقیقت یک روش جدید برای سرکوب و فشار بر بهائیان است که مادران و پدرانی که کودکان بسیار کوچک دارند را زندانی می‌کنند و یا در برخی از موارد این نوزادان با پدر و مادرشان به زندان برده می‌شوند و در بعضی از موارد هم کودکان باید بیرون از زندان بدون سرپرست زندگی کنند.

تعداد بهاییان ایران در آمارهای رسمی حدود ۳۰۰ هزار نفر برآورد می‌شود. آنها عموما از سوی جمهوری اسلامی به “جاسوسی” متهم می‌شوند. ده‌ها بهایی در اوایل انقلاب با همین اتهام اعدام شدند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large