Skyscraper large

امام جمعه تهران و «لقمه شیرین»

IMG_1718-shahab-amopor شهاب عموپور

شهاب عموپور

امامِ تازه‌منصوب جمعه‌های تهران، آیت الله “موحّدی کرمانی”، در خطبه های پیش از نماز جمعه‌ی این هفته‌ی تهران می گوید: «کاندیداها باید بدانند مسئولیت ریاست‌جمهوری را می‌خواهند بر عهده بگیرند و این ریاست، یک امانت است نه یک “لقمه‌ی شیرین”». او که گُمارده‌ی ولیّ فقیه ایران در سمِت جدید است و پیش از این نیز، نماینده‌ی وی در “سپاه پاسداران انقلاب اسلامی” بوده است، از امانتِ پیش روی کاندیداهای ریاست جمهوری خوف می دهد و به آنان گوشزد می کند: «باید بدانید که ریاست، امانت الهی است و امانت، چیزِ کمی نیست؛ و در آخرت از شما در این باره سؤال می‌شود». 

علی اکبر موحّدی کرمانی، نه فقط به دنبال‌کننده‌گانِ لقمه‌ی شیرین ریاست جمهوری، هشدار می پراکنَد؛ بلکه مردم را نیز انذار می دهد که مبادا لقمه را در دهان کسانی بگذارند که نتوانند بار امانت بر دوش کشند و جواب پرسش‌گرانِ قیامت‌نشین را بدهند. وی خطاب به نمازگزارانِ حاضر و شنونده‌گانِ غایب که باید پای صندوق‌های رأی حاضر شوند، می گوید: «همه‌ی مردم مأمورند که امانت را به انسان‌های لایق بسپارند و مردم باید بدانند وظیفه‌ای بسیار سنگین پیش‌رو دارند، مردم هم باید بگردند و اهل‌ش را پیدا کنند و به او رأی دهند، با تک‌تک آرای شما، یک نفر برگزیده می‌شود و ۴ سال امور کشور را به دست می‌گیرد، بنابراین ملّت نیز باید در این موضوع دقّت لازم را داشته باشند». 

سفره‌ای که در آن، تنها ظرفِ امانت است و لقمه‌ی مناعت، اندک‌اندک روشن می شود که باید حتما فراخ شده باشد و تعبیرِ حماسه‌سازیِ مدّ نظر رهبر ایران در آن نشانده شود. موحّدی انتظار دارد: «انتظارِ رهبر معظّم انقلاب این است که مردم در انتخابات حماسه خلق کنند، نکته‌ی اول در انتخابات، حضور گسترده و چشم‌گیر است و انشاءالله با این حضورِ گسترده، مشت محکمی به دهان دشمنان خارجی و داخلی خواهید زد و آنها را از ضربه زدن به انقلاب مأیوس خواهید کرد». 

نماینده‌ی سابق ولیّ‌فقیه در سپاه، در آستانه‌ی انتخابات از مردم می خواهد که “مودّت” خویش با رهبر را نشان دهند: «مصداق روشن مودّت، تبعیّت از ولایت است و ولایت ولی‌ّ فقیه تداوم ولایت رسول‌الله است، ا‌ن‌شاءالله خداوند توفیق دهد تا بتوانیم خواسته‌ی رهبر معظّم انقلاب را تحقّق بخشیم و دشمنان را ناامید کنیم». 

راه این مودّت نیز، برآورده کردن تمام و کمال خواسته‌ی رهبر است که بدین گونه برای مردم توضیح داده می شود:

«سوابق کاندیداها را به دست آورید، بینید رابطه‌ی انقلابی‌ و وفاداری‌اش به ولایت فقیه چقدر است. اگر کسی را نمی‌شناسید، به هیچ وجه رأی ندهید. باید سوابق را بشناسید و ببینید به دین و انقلاب خدمت کرده‌ است. چقدر وفاداری خود را به ولایت فقیه اثبات کرده است. مردم به کسانی رأی دهند که ولایت‌مداری و حُسن سابقه‌ی خودشان را ثابت کرده باشند». 

ریاست جمهوری ایران، از نظر امام جمعه‌ی موقت تهران که منصوب رهبری‌ست؛ یک لقمه‌ی شیرین نیست. یک امانت است که حاملان‌ش باید در قیامت جواب‌گو باشند. فقط معلوم نیست که چرا وی و دیگرانی چون وی، حاضر نیستند آن را از سفره‌ی خویشان و خویش فرو‌بگذارند، تا لقمه‌ی شیرین نشود و برای بلعیدن‌ش سرها نشکنند. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large