Skyscraper large

بانوی آهنین و زنان

47_412514551_   سوده راد  Soudeh RAD

سوده راد

مارگارت تاچر، معروف به «بانوی آهنین» روز دوشنبه در سن ۸۷ سالگی درگذشت و تیتر اول بسیاری از رسانه ها را به خود اختصاص داد. او در عین این که تنها زن نخست وزیر انگلستان بوده، با یازده سال نخست وزیری رکورد طولانی ترین دوره نخست وزیری را در انگلستان و سایر جوامع مردم سالار اروپایی به خود اختصاص داده است. او که تنها چند ماه بعد از پیروزی انقلاب ایران به نخست وزیری رسید، در سالهای اول بعد از انقلاب نقش مهمی در سیاست خارجی کشورش در قبال ایران داشت و شاید به همین دلیل هم بود که در کنار سایر سیاستمداران غربی هدف آماج حمله های شعارهای ضد امریکایی و ضد انگلیسی و… قرار می گرفت.  

تاچر، بی تردید قدرتمند در عرصه سیاست بود و می توانست الگوی بسیاری از زنان و مردان در سخت گیری،‌ پشتکار و استواری در انتخاب و اجرای سیاست هایش باشد. او که از جناح محافظه کار می آمد و تا پایان عمر از سیاست های اقتصادی لیبرال و نئو لیبرال دفاع کرد می توانست نمونه ای باشد برای زنان و مردان آن دوره و بعد تر- برای اثبات توانایی های زنان در اداره امور مملکتی یعنی کاری که سالها از ورود زنان به آن جلوگیری می شده و می شود. شاید برای همین تصویر زن قدرتمند باشد که امروز بسیاری از جوانان ایرانی – و به ویژه زنان جوان – از او به عنوان الگو و آرزو یاد می کنند و او را زنی قوی و قابل تقدیر می دانند. این تصویر در تمام پیام های رسمی تسلیت بازتاب دارد.  باراک اوباما در پیام تسلیت خود به مناسبت مرگ تاچر، گفته است:‌ «او می تواند مدرکیست برای دختران ما که باور کنند -برای دستیابی به مقام های بالا و همپای مردان – سقف شیشه ای وجود ندارد که نتوان شکستش» 

بسیاری از فمینیست ها معتقدند این زن تنها به پروژه هایی مردسالار چهره ای زنانه بخشیده و خشونت پشت آن را پنهان کرده است. تاچر در بسیاری از مواقع موضع ضد فمینیستی خود را با صدایی بلند اعلام کرده است. او در سال ۱۹۸۲ و در زمانی که جنبش آزادی خواهی زنان به اوج خود رسیده بود، می گوید برابری زن و مرد سالهاست که به دست آمده و غوغایی که برخی فمینیست ها به پا می کنند او را آزار می دهد. 

خانم تاچر که این روزها با مرگش و به یمن رسانه ها شکوه «بانوی آهنی» را بر سر زبانها انداخته است، اعتقاداتی ضد انسانی هم داشته است و از بازگو کردن آنها با صدایی بلند هیچ ابایی نداشته. او در سال ۱۹۸۰ زمانی که بیماری ایدز به انگلستان رسید با خشمی عریان، پیشنهاد کرد مبتلایان به ایدز را به اتاقهای گاز بفرستند و این ننگ را پاک کنند. او همچنین نلسون ماندلا، قهرمان ضد آپارتاید آفریقای جنوبی را تروریست خواند و از تحریم آفریقای جنوبی بواسطه نژادپرستی هایش دفاع نکرد. 

با این همه، مارگارت تاچر اهل عمل بود و در عمل نشان داد که هر زنی می تواند سیاستمداری حاذق باشد. این زن که نه اولین و نه آخرین زن عرصه سیاست در دنیاست. بانوی آهنین که شاید در عرصه بین المللی چهره ای مشهور و متمایز باشد، کسی که شاید در کشورش خیلی ها به سوگ نشسته باشند و خیلی ها از او به عنوان کسی که فقر را گسترش داد یاد کنند، بی تردید برای زنان و مردانی که به دنبال حقوق برابر جنسیتی در بریتانیای بزرگ بودند، چهره ای آهنین در مقابل آرمانهایشان شناخته خواهد شد. یکی از جملات معروف مارگارت تاچر اینست:‌ « قدرتمند بودن مثل زن بودن است. اگر لازم باشد به مردم یاد آوری اش بکنید، نشانه اینست که اصلاً -قدرتمند یا زن- نیستید.»

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large