Skyscraper large

نیم کره‌ی راست مسئولان را چه کنیم؟

IMG_1718-shahab-amopor شهاب عموپور

شهاب عموپور

1- نوروز که تمام شد، پلیس ایران طیّ آماری اعلام داشت که در تصادفاتِ خودروهای نقلیّه در ایام عید، خودروی “پراید”، بیش‌ترین حضور را داشته است. این آمارِ اعلام شده و محرز شدنِ بی کیفیّتی و ناامنیِ پراید و حضور پررنگِ این وسیله ی نقلیّه در صحنه‌ی حوادث، امّا متولّیان تولید‌‌ ش را که ناخشنود شده بودند، به اعتراض واداشت. مدیرانِ شرکت “سایپا” که هر سال تولید کننده‌ی میزان انبوهی از پراید در ایران است، چنین جوابیّه ای را به سمت پلیس ایران گسیل داشتند که «علّت صدرنشینی پراید (در آمار تصادفات وسایل نقلیّه)، بر خلاف آنچه که “بی کیفیّتی این خودرو” در برخی از رسانه‌ها نام برده شده است، دلیلی جز تعداد بالای تولید این خودرو ندارد و …».

بله؛ «بالا بودن آمار تولید و مصرف یک خودرو، سبب صدرنشینی آن خودرو در جدول حوادث رانندگی شده است». این جوابی بود که در یک فعل و انفعال متداولِ روی‌دهنده‌ در نیم‌کره‌ی راستِ مغز، در فعل و انفعال روی‌داده در نیم‌کره‌ی راست مغزِ برخی از تصمیم گیرنده‌گانِ امروزینِ شرکت خودروسازیِ سایپا حاصل آمد؛ و اعلام شد. 

 ۲- در تعطیلات نوروز ۹۲، قرار بود گروه هنری تیاتر ونمایش شهرستان “بهمئی”، با مجوزِ کسب شده از “اداره فرهنگ وارشاد اسلامی یاسوج”، نمایشی را در آن شهر به روی صحنه ببرد. خبرگزاری “ایلنا” گزارش می دهد که «این گروه قریب به ۱۰ روز قبل از اجرای مقرّر شده، برنامه‌ی تبلیغات گسترده‌ای را در سطح شهر و با هزینه‌ی شخصی انجام داده بود». امّا دو روز قبل از اجرای برنامه، رییس “اداره تبلیغات اسلامی” آن شهر، به خاطر هم‌زمانی با “ایّام فاطمیّه”، با اجرای نمایشِ برشمرده مخالفت کرده و بدین ترتیب، اجراها ملغی شدند. آن هم در شرایطی که ایلنا خبر می دهد: «مراجع مافوق اداری و فرهنگی در سطح کشور و استان، صرفا ۳ روز اوّل دهه‌ی فاطمیّه را برای اجرای چنین برنامه‌هایی مناسب نمی دانند و برای بقیّه‌ی روزها ممانعتی وجود ندارد».

رئیس اداره‌ی تبلیغات اسلامی شهرستان بهمئی در کهگیلویه و بویراحمد، ولی مسئولیّتِ لغو اجرای رخ‌داده را از گُرده‌ی خویش باز کرده و دلیل مخالفت با اجرای تیاتر در این شهرستان را «مخالفت طلبه‌ها و برخی هیأت‌های مذهبی» عنوان کرده است. امّا نکته‌ی اصلیِ ماجرا، چیز دیگری‌ست. نکته آن است که وی یعنی حجت الاسلام “ویسی‌نژاد” در جریان همین کشمکش های عقلی/ مذهبیِ روی‌داده در این ایّام، به نتیجه‌ی دیگری نیز دست یافته و آن را چنین اعلام داشته است:

«به نظر بنده، تیاتری که اجرا می‌شود فقط باید با حضور آقایان باشد و نباید از خانم‌ها در اجرای تیاتر استفاده شود؛ چون در صحنه‌ی تیاتر، بعضی از آنها لوس‌بازی درمی‌آورند و این صحیح نیست». 

۳- دوره‌ی پنجم “سمینار/ کارگاه” خانه‌ی “آو”، با تأکید بر «نگارش داستان و نمایش‌نامه با دست چپ»، طیّ ۲ روز پایانیِ این هفته یعنی۲۲ و ۲۳ فروردین‌ماه، برگزار می شود. خبرگزاری کار ایران گزارش داده است که این دوره از کارگاه‌های آموزشیِ موسسه‌ی “آو” با عنوان «چه جوری با اون یکی دست‌مون نمایشنامه بنویسیم که خلّاق تر باشیم؟»، برگزار خواهد شد. بر اساس همین گزارش: «این نخستین کارگاه داستان‌نویسی و نمایش‌نامه‌نویسی با بهره‌گیری و تأکیدِ بیش‌تر در استفاده از نیم‌کره‌ی چپ مغز است که طیّ آن، هنرجویان و علاقه‌مندان در روزهای پنجشنبه از ساعت ۹صبح تا ۴بعد از ظهر به داستان‌نویسی و روز جمعه نیز به نگارش نمایش‌نامه می‌پردازند». 

۴- با عرض سلام و احترامِ نگارنده‌ی حقیر به تمامی زحمتکشانِ نام‌دار و گم‌نام عرصه‌ی فرهنگ و هنر در ایران زمین؛ به خصوص پدید‌آورنده‌گانِ «کارگاه داستان‌نویسی و نمایش‌نامه‌نویسی با بهره‌گیری و تأکیدِ بیش‌تر در استفاده از نیم‌کره‌ی چپ مغز» که امیدوارم تلاش‌شان به ثمر نشیند و این متدِ پذیرفته شده در مجامع علمیِ جهانی، در دیارِ ما نیز به کار آید. احترما عارض‌ام که آمدیم و “نیم‌کره ی چپِ مغز” فرهنگ‌دوستان نیز به یاریِ حقّ، فعّال شد و خروجی‌هایی درخشان نیز، حاصلِ علاوه آمد. امّا بفرمایید که “نیم‌کره‌ی راستِ مغز” برخی از مسئولان را می خواهید چه چاره کنید؟  

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large